2019 NPC Upper Midwest Championships

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Matt Thompson
Super Heavyweight
1. Paul Davis

Heavyweight
1. Matt Thompson
2. Christopher Hartley
3. Shane Harel
4. Clayton Nicholson
5. Aaron Durose
6. Bradley Goeden
7. Dax Hubbard

Light Heavyweight
1. Bryan Berkland
2. Blake Grove

Middleweight
1. Jim Perez
2. Luke Baker

Novice Heavyweight
1. Matt Thompson
2. Blake Grove

Masters Over 35
1. Matt Thompson
2. Bryan Berkland
3. Christopher Hartley
4. Aaron Durose
5. Bradley Goeden

FIGURE

Overall Winner
Jessica Mogensen
Class A
1. Jessica Mogensen
2. Jill Webb
3. Tara Wiskow

Class B
1. Jennifer McDougal
2. Tracy DuRose
3. Amanda Gordon
4. Jessica Helgeson
5. Katherine Millette

Class C
1. Madisyn Zahradka Peterson
2. Jessica Martin
3. Carissa Roerick
4. Jill Lund

Novice Class A
1. Jill Webb
2. Tara Wiskow

Novice Class B
1. Jennifer McDougal
2. Amanda Gordon
3. Jessica Helgeson
4. Jessica Martin
5. Madisyn Zahradka Peterson
6. Katherine Millette

Masters Over 35
1. Tracy DuRose
2. Tara Wiskow

Masters Over 40
1. Jill Lund

BIKINI

Overall Winner
Savannah Dolezal
Class A
1. Rachel Nelson
2. Ka Yang
3. Breanna Till
4. Kimberly Tamez

Class B
1. Savannah Dolezal
2. Rachel Allickson
3. Arielle Johnson
4. Caitlin Sorensen
5. Desirae Karich
6. Samantha Voeltz
7. Canaan Harazin
8. Noelle Smith

Class C
1. Dani Patterson
2. Megan Vetsch
3. Jaime Johnson
4. Satia Petersen
5. Courtney Daniel
6. Jordan Reznecheck
7. Carly Wolberg
8. Nicole Rose
9. Sydney Klein

Class D
1. Anna Montgomery
2. Andrea Riolo
3. Shannon Dale
4. Audrey Kankelfritz
5. SuSann Lee
6. Haley Huset
7. Marissa Anderson
8. Kylie Hammernik
9. Cara Kern
10. Miranda Plant

Novice Class A
1. Savannah Dolezal
2. Rachel Nelson
3. Arielle Johnson
4. Samantha Voeltz
5. Tina Tran
6. Kimberly Tamez
7. Ivy Sully
8. Breanna Till
9. Noelle Smith
10. Kimberly Bertram

Novice Class B
1. Dani Patterson
2. Jaime Johnson
3. Satia Petersen
4. Jordan Reznecheck
5. Carly Wolberg
6. Monica Zattera
7. Nicole Rose
8. Sydney Klein
9. Kimberleigh Carlson

Novice Class C
1. Anna Montgomery
2. Audrey Kankelfritz
3. Marissa Anderson
4. Kylie Hammernik

Masters Over 35
1. Megan Vetsch
2. Courtney Daniel
3. Cara Kern
4. Carly Wolberg
5. Kimberly Tamez
6. Kimberly Bertram

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jeff Davis
Class A
1. Riley Enander
2. Ammar Alawi

Class B
1. Matthew Nevi
2. Jason Lovro

Class C
1. Jeff Davis
2. Carlin Powe
3. Nick Madsen
4. Mitchell Cassidy
5. Jermece Slappy
6. Guillermo Rosiles
7. Austin Mensing
8. Chris Koehmstedt
9. Zachary Brenamen
10. Dragan Pavlovic

Class D
1. Timothy Sledge
2. Turner Krueger
3. Matt Altner
4. Lamar Tate
5. William Perkins
6. Jason Klatt
7. Charles Bischoff
8. Carson Schram
9. Dominic Cicchirillo
10. Bradley Goeden
11. Jim Barrett
12. Richard Mork
13. Tyson Mattson
14. Nick Brosseau

Novice Class A
1. Riley Enander
2. Matthew Nevi
3. Jason Lovro
4. Nicholas DeMuth

Novice Class B
1. Austin Mensing
2. Kody Thronson
3. Zachary Brenamen
4. James Parent
5. Tommy Ray

Novice Class C
1. William Perkins
2. Jason Klatt
3. Carson Schram
4. Dominic Cicchirillo
5. Charles Bischoff
6. Jim Barrett
7. Richard Mork
8. Tyson Mattson
9. Nick Brosseau

Teen
1. Zachary Brenamen

Masters Over 35
1. Lamar Tate
2. Bradley Goeden
3. Jason Lovro
4. Tyson Mattson
5. James Parent

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Adam James
Class A
1. Joseph Schwab
2. Jim Perez
3. Luke Baker

Class B
1. Adam James
2. Jeff Davis
3. David Mayhall
4. Hussein Shallal
5. Blake Grove
6. Dragan Pavlovic
7. Jovon James

Class C
1. Christopher Hartley
2. Aaron Durose
3. Bradley Goeden
4. Tom Crowe
5. Mason Marek
6. Richard Mork
7. Jarek Schmelter
8. Hunter Wanderscheid

Novice Class A
1. Adam James
2. Joseph Schwab
3. Luke Baker
4. Deion Larry
5. Michael Criswell

Novice Class B
1. Reagon Wright
2. Blake Grove
3. Mason Marek
4. Richard Mork
5. Alex Schmidt
6. Jarek Schmelter
7. Hunter Wanderscheid
8. Jovon James

Teen
1. Deion Larry
2. Mason Marek

Masters Over 35
1. Christopher Hartley
2. Aaron Durose
3. Bradley Goeden
4. Reagon Wright

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Karen Bratvold
Class A
1. Karen Bratvold
2. Amy Wright
3. Brandi Ambrose

Class B
1. Kristen Gerwien

Masters Over 35
1. Karen Bratvold
2. Amy Wright