2019 NPC Upstate Classic

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Bobby Stephens
Super Heavyweight
1. Bobby Stephens
2. David Coleman

Heavyweight
1. Leroy Brown Jr
2. Roodlee Denis
3. Justin Sherard

Light Heavyweight
1. Ty White
2. Chase Hunter
3. Josh Hulsey

Middleweight
1. Belisario Berrueta
2. Alex Papalazaros
3. Christopher Camp

Junior
1. Devon Cross

Lightweight
1. Robert Williams
2. Austin Hodges

Teen
1. Payton Dross

Bantamweight
1. John Mcdonald

Masters Over 35
1. Bobby Stephens
2. Ty White
3. Roodlee Denis

Masters Over 50
1. Robert Williams
2. Tony Gonzalez
3. Michael King
4. Robert Burdine

FIGURE

Overall Winner
Kelsey Mims
Class A
1. Kelsey Mims
2. Muriel Foster
3. Courtney Goss
4. Rosa Chan
5. Billie Davis
6. Lia Wandasiewicz
7. Barnanne Creech
8. Lisa Corkren
9. Ann Blackwell

Class B
1. Shenai Johnson
2. Natalia Marrero
3. Holly Lawter

Class C
1. Bri Marshall
2. Christian Shakespeare
3. JaNassa Kearney
4. Ruthie Pittman-Baker

True Novice
1. JaNassa Kearney
2. Lisa Corkren
3. Whitney Robertson
4. Ann Blackwell

Masters Over 35
1. Muriel Foster
2. Christian Shakespeare
3. JaNassa Kearney
4. Billie Davis
5. Lia Wandasiewicz
6. Barnanne Creech
7. Lisa Corkren
8. Ann Blackwell
9. Ruthie Pittman-Baker
10. Ollie Keiter

BIKINI

Overall Winner
Lauren Montgomery
Class A
1. Lauren Eaton
2. Mabel Dawson
3. Valerie Barnett
4. Rossana Hall
5. Annie Cason
6. Leslie Knox
7. Julie Childers
8. Sonja Henderson-Packtor

Class B
1. Lauren Montgomery
2. Jennifer Bettencourt
3. Samantha Hall
4. Hannah Bodie
5. Jerusha Blackburn
6. Cheri Linney

Class C
1. Amber Foster
2. Krystal Miller
3. Theodora Precup
4. Emily Weaver
5. Anca Muntean
6. Megan Marrah

True Novice
1. Samantha Hall
2. Jennifer Bettencourt
3. Valerie Barnett
4. Tonja Chapman
5. Rossana Hall
6. Hannah Bodie
7. Jerusha Blackburn
8. Theodora Precup
9. Annie Cason
10. Julie Childers
11. Cheri Linney
12. Robin Wolters
13. Elizabeth Rush

Masters Over 35
1. Krystal Miller
2. Jerusha Blackburn
3. Melissa Highley
4. Emily Weaver
5. Anca Muntean
6. Elizabeth Rush

Masters Over 45
1. Mabel Dawson
2. Cheri Linney
3. Leslie Knox
4. Julie Childers
5. Sonja Henderson-Packtor
6. Robin Wolters

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Matthew Heyliger
Class A
1. Tommy Taylor
2. Tyrone Green
3. Richard Goodwin
4. Jared Burdette
5. Christopher Day

Class B
1. Xavier Oneal
2. William Lanford
3. Alex Smith
4. Robbie O'Shields
5. Tommie Watts
6. Le’more Williams

Class C
1. Matthew Heyliger
2. Jason Johnson
3. Mahogany Suber
4. Derek Prince
5. Dandre Williams

True Novice
1. Matthew Heyliger
2. Tommy Taylor
3. Robbie O'Shields
4. Jared Burdette
5. Le’more Williams

Masters Over 35 Class A
1. Tyrone Green

Masters Over 35 Class B
1. Dandre Williams
2. Tommie Watts
3. Todd Hardison

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Demetre Nelson
Class A
1. John Mcdonald
2. Austin Hodges
3. Alex Papalazaros
4. Adam Knowlton

Class B
1. Chase Hunter
2. Justin Meier
3. Dom Sorrells

Class C
1. Demetre Nelson
2. Jason Johnson
3. Payton Dross
4. Patrick Godfrey Jr.
5. Garrett Moore
6. Justin Verbarendse

True Novice
1. Patrick Godfrey Jr.
2. Dom Sorrells
3. Robbie O'Shields
4. Adam Knowlton
5. Garrett Moore
6. Josh Richard
7. Bryan Dill
8. Justin Showers

Masters Over 35
1. Justin Meier
2. Rodney Murray
3. Tony Gonzalez

FITNESS



1. Valerie Barnett

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Nichele Litzsey
2. Nicole Shiels