2019 NPC Utah Cup

NPC
Years: 2019 2018 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Andrew Jackson
Light Heavyweight
1. Jazz Rockwood
2. Vincent Stafford
3. Atoine Sims
4. Inoke Tayfalele

Middleweight
1. Andrew Jackson

Lightweight
1. David White

Novice Heavyweight
1. Jazz Rockwood

Novice Lightweight
1. Cameron Brown
2. David White
3. Burkely McComb
4. John Cooley

Masters
1. John Cooley

FIGURE

Overall Winner
Brooke Pighin
Class A
1. Rossana Rapton
2. Karla Alvarado

Class B
1. Brooke Pighin
2. Mary Fortik
3. Emily Meldrum
4. Christina Haveron
5. Melissa Saccani
6. Jessica Hales
7. Kylee Hogue

Novice
1. Christina Haveron
2. Jessica Hales

True Novice
1. Karla Alvarado
2. Christina Haveron
3. Kylee Hogue

Masters Over 35
1. Mary Fortik
2. Emily Meldrum
3. Christina Haveron
4. Melissa Saccani
5. Jessica Hales
6. Rossana Rapton

Masters Over 45
1. Mary Fortik

BIKINI

Overall Winner
Lisa Clausen
Class A
1. Chauntel Dwyer
2. Iryna Zaychenko
3. Jessica Calvano

Class B
1. Brynn Van Dyke
2. Taylor Owen
3. Rachael Hagge
4. Larissa Cottle
5. Tahnea Bird
6. Jamie Anderson
7. Yanitza Rivera Garcia
8. Claire Brown
9. Melissa Merrill

Class C
1. Lisa Clausen
2. Olya Pickering
3. Jerley Burgos
4. Justina Santero
5. Lora Forbush
6. Kaitlyn Mumford
7. Lisa Hansen
8. Samantha Griffin

Class D
1. Chelsee Spinello
2. Jade Pew
3. Shannon Johns
4. Lyndsay Munro
5. Judyta Goscinska
6. Morgan Peterson
7. Lindsay Hoggan
8. Kaylie Heward
9. Kayla Turner
10. Paige Kimball
11. Jeni Isbell

Novice Class A
1. Chauntel Dwyer
2. Taylor Owen
3. Rachael Hagge
4. Justina Santero
5. Jamie Fritsche
6. Melissa Merrill
7. Iryna Zaychenko
8. Lisa Hansen
9. Jessica Calvano
10. Samantha Griffin

Novice Class B
1. Chelsee Spinello
2. Jerley Burgos
3. Lora Forbush
4. Judyta Goscinska
5. Kaitlyn Mumford
6. Kaylie Heward
7. Kayla Turner
8. Jeni Isbell

True Novice Class A
1. Chauntel Dwyer
2. Tahnea Bird
3. Jenee Rudy
4. Lisa Hansen
5. Jessica Calvano
6. Samantha Griffin
7. Angelycia Cortez

True Novice Class B
1. Jerley Burgos
2. Kaitlyn Mumford
3. Kayla Turner
4. Carla Coburn
5. Jeni Isbell

Masters Over 35
1. Brynn Van Dyke
2. Jamie Anderson
3. Jerley Burgos
4. Lyndsay Munro
5. Claire Brown
6. Jenee Rudy
7. Lisa Hansen
8. Melissa Merrill
9. Paige Kimball
10. Jeni Isbell

Masters Over 45
1. Paige Kimball
2. Carla Coburn
3. Jeni Isbell

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Devin Farrell
Class A
1. Faisel Alhumedan
2. Eric Guardiola
3. Ali Alsehati
4. Austin May

Class B
1. Devin Farrell
2. Dave Merrill
3. Zack Stewart
4. Ryan Lang

Class C
1. Regan Bushnell
2. Christopher Koroma
3. Paul Dickson
4. Edmund Sciore
5. Reed Whipple
6. Brandon Garcia
7. Michael Daniel
8. Joseph Patterson
9. Gordon Anderson

Novice Class A
1. Faisel Alhumedan
2. Eric Guardiola
3. Regan Bushnell
4. Austin May
5. Ryan Lang

Novice Class B
1. Christopher Koroma
2. Paul Dickson
3. Edmund Sciore
4. Reed Whipple
5. Michael Daniel

Teen
1. Tristan Bishop

True Novice
1. Faisel Alhumedan
2. Regan Bushnell
3. Austin May
4. Paul Dickson
5. Wyatt Livingston
6. Michael Daniel
7. Dylen Larson
8. Gordon Anderson
9. Ryan Lang
10. Joseph Patterson

Masters Over 35
1. Ali Alsehati
2. Seth Morris

Masters Over 45
1. Dave Merrill
2. Edmund Sciore
3. Gordon Anderson

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Kameron Hadlock
Class A
1. Kameron Hadlock
2. Faisel Alhumedan
3. Bruce Nielson

Class B
1. Devin Farrell
2. Dave Merrill
3. Niko Manusina

Class C
1. Tony Cobos
2. Regan Bushnell
3. Jared Van Yperen

Novice
1. Regan Bushnell
2. Faisel Alhumedan
3. Jared Van Yperen

True Novice
1. Regan Bushnell
2. Faisel Alhumedan
3. Jared Van Yperen

Masters Over 35
1. Tony Cobos
2. Niko Manusina

Masters Over 45
1. Dave Merrill
2. Bruce Nielson

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Kolina Manusina
2. Frieda Gillett

Masters Over 35
1. Kolina Manusina
2. Frieda Gillett