2019 NPC Viking Championships

NPC
Years: 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Colton Schulze


1. Jason Brown

Super Heavyweight
1. Lucas Krubeck

Light Heavyweight
1. Niko Manusina

Middleweight
1. Colton Schulze
2. Tyson Johnson
3. Jason Gurr

Lightweight
1. Spencer Drysdale

Novice
1. Spencer Drysdale
2. Zaki Arqan
3. Tyson Johnson

Masters Over 35
1. Jason Gurr
2. Bryan Nicholson

Masters Over 45
1. Niko Manusina

FIGURE

Overall Winner
Lucero Aguirre
Class A
1. Lucero Aguirre
2. Erika Coleman
3. Abbilyn Caldwell
4. Jessica Loya-Trevizo
5. Emily Musselman
6. Shea Price

Class B
1. Rachel Vargas
2. Mindi Tullio

Novice
1. Erika Coleman
2. Abbilyn Caldwell
3. Jessica Loya-Trevizo
4. Rachel Vargas
5. Shea Price
6. Mindi Tullio

True Novice
1. Jessica Loya-Trevizo
2. Shea Price
3. Mindi Tullio
4. Jessica Price

Masters Over 35
1. Rachel Vargas
2. Shea Price
3. Denette Kirschner

BIKINI

Overall Winner
Jordan Wondergem
Class A
1. Ashley Zhao
2. Shaylee Jessop

Class B
1. Jordan Wondergem
2. Skye Wolfley
3. Shaylee Little
4. Stefhanie Iliff

Class C
1. Jenny Gersack
2. Rebecca Kice
3. Savannah Watchman
4. Amy Thomsen
5. Victoria Porter
6. Eliza Dushku
7. Trina Roberts
8. Tatum Chessmur

Class D
1. Stacey Gibson
2. DeAnna McHale
3. Stephanie Murray
4. jackie cheney
5. Noelle Maki
6. Monica Mahoney
7. Jami Anderson
8. Shantelle Blake
9. Sara Turner

Novice Class A
1. Shaylee Jessop
2. Skye Wolfley
3. Victoria Porter
4. Amy Thomsen
5. Trina Roberts
6. Stefhanie Iliff

Novice Class B
1. DeAnna McHale
2. Rebecca Kice
3. Noelle Maki
4. Jami Anderson
5. Savana Kirschner

True Novice Class A
1. Savannah Watchman
2. Skye Wolfley
3. Eliza Dushku
4. Shaylee Little
5. Colleen Brunson
6. Stefhanie Iliff

True Novice Class B
1. DeAnna McHale
2. Rebecca Kice
3. Noelle Maki
4. Monica Mahoney
5. Savana Kirschner
6. Tatum Chessmur
7. Tara Ritter

Masters Over 35
1. Stacey Gibson
2. Amy Thomsen
3. Jami Anderson
4. Trina Roberts

Masters Over 40
1. Jenny Gersack
2. Colleen Brunson

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Weston Beltran
Class A
1. Trever Ortegon
2. Trung Thai

Class B
1. James Greenwood
2. Matthew Anderson
3. Spencer Watchman

Class C
1. Weston Beltran
2. Jean Hernandez
3. Bryan Nicholson
4. Joey Steed
5. Brayden Campbell
6. Cade Coleman
7. Matthew Dushku

Novice
1. Bryan Nicholson
2. Matthew Anderson
3. Matthew Dushku

Teen
1. Rye Cook

True Novice
1. Trevor Belnap
2. Trung Thai
3. Matthew Anderson
4. Brayden Campbell
5. Rye Cook
6. Corneliu Virlan

Masters Over 45
1. Trung Thai

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Mike Symkoviak
Class A
1. Cody Vincent
2. Spencer Drysdale
3. Austin Brice

Class B
1. Jason Bown
2. Wes Beard
3. Tyson Johnson
4. Jason Gurr
5. Javier Pacheco
6. Jeffrey Johnson
7. Daniel Segura
8. Alec Febo
9. Rustin Lance

Class C
1. Mike Symkoviak
2. Cory Freeman
3. Dustin Fouts
4. Patrick Zedalis
5. Matthew Dushku
6. James Gay
7. Cameron Porter
8. Brayden Campbell

Novice
1. Patrick Zedalis
2. Cody Vincent
3. Tyson Johnson
4. Austin Brice
5. Zaki Arqan
6. James Gay
7. Javier Pacheco
8. Jeffrey Johnson
9. Daniel Segura
10. Alec Febo
11. Rustin Lance

True Novice
1. Jason Bown
2. Austin Brice
3. Tyson Johnson
4. James Gay
5. Brayden Campbell
6. Porter Neilsen
7. Rustin Lance

Masters Over 35
1. Cory Freeman
2. Matthew Dushku
3. Cameron Porter
4. James Gay
5. Jason Gurr

Masters Over 45
1. Wes Beard

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Emily Musselman
2. Kolina Manusina