2019 NPC Washington Ironman

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Chris Guynn
Heavyweight
1. Michael Miller

Light Heavyweight
1. Mo Moore
2. Bryan Schermerhorn

Middleweight
1. Chris Guynn
2. Zac Reichert
3. Michael Snook

Lightweight
1. Tony Ruggiero
2. J.R. Zante

Novice
1. Viktor Ivanov
2. Ricardo Villalpando
3. Vuong Vo
4. Bryan Schermerhorn
5. Jose Saavedra

Bantamweight
1. Viktor Ivanov
2. Douglas Horton

Masters Over 40
1. Chris Guynn
2. Tony Ruggiero
3. Douglas Horton
4. Michael Miller
5. John Smith
6. Mo Moore
7. Kevin Nelson

Masters Over 60
1. Jim Dotson
2. Ernie Erickson
3. Dick Eilertson

FIGURE

Overall Winner
Britney Miller
Class A
1. Britney Miller
2. Jessica Martin
3. Lisa Leonard
4. Natalie D'Amico
5. Sarah Troske
6. Andrea Westman
7. Sheryl Bolin
8. Briana Blix

Class B
1. Dana Tucker
2. Colleen Kersgard
3. Marianna Frasier
4. Megan Gray
5. Nicolette Slaughter
6. Emily Emery
7. Haley Rogers
8. Naomi Warren
9. Marie Boone

Novice
1. Colleen Kersgard
2. Marianna Frasier
3. Sarah Troske
4. Naomi Warren
5. Mercedes Marquez
6. Marie Boone

True Novice
1. Megan Gray
2. Nicolette Slaughter
3. Christine Roberts
4. Briana Blix
5. Alicia Jamieson
6. Victoria Gotthardt

Masters Over 35
1. Jessica Martin
2. Lisa Leonard
3. Megan Gray
4. Naomi Warren
5. Andrea Westman
6. Sheryl Bolin
7. Briana Blix
8. Jem Roberts

Masters Over 45
1. Colleen Kersgard
2. Tina Veldkamp
3. Donette Racoma
4. Victoria Gotthardt
5. Janice Kevan
6. Christine Eule

BIKINI

Overall Winner
Kaylene McDonald
Class A
1. Natalie D'Amico
2. Ariana Brubaker
3. Mary Joy Bandoy
4. Pricilla Rhine
5. Lindsey Nguyen
6. Kala Calobeer
7. Cathleen Pen
8. Kayla Sargent

Class B
1. Lauryn Ruiz
2. Sonia Spil
3. Taylor Jackson
4. Tasha Ohm
5. Adryann Gent
6. Milan McMakin

Class C
1. Kaylene McDonald
2. Talla Amini
3. Danielle Seaman
4. Hannah Walsh
5. Izzy Soto
6. Courtney Wise
7. Christine Roberts
8. Katie Criddle
9. Anna Savinykh

Class D
1. Brooke Snyder
2. Kaylee Best
3. Tara Willard
4. Chalene Thompson
5. Marianna Frasier
6. Shannon German

Class E
1. Adrienne Hunter
2. Monica Poole
3. Haley Rogers
4. Taven Morrison
5. Jill Klages
6. Kate Lindholm

Novice Class A
1. Natalie D'Amico
2. Taylor Jackson
3. Adryann Gent
4. Ariana Brubaker
5. Cathleen Pen
6. Kayla Sargent

Novice Class B
1. Danielle Seaman
2. Izzy Soto
3. Courtney Wise
4. Brayann Reese
5. Christine Roberts
6. Deborah Losleben
7. Katie Criddle
8. Anna Savinykh
9. Paula Cruz

Novice Class C
1. Kaylee Best
2. Monica Poole
3. Taven Morrison
4. Jill Klages
5. Lisa Schepis

True Novice Class A
1. Ariana Brubaker
2. Lindsey Nguyen
3. Mary Joy Bandoy
4. Kala Calobeer
5. Cathleen Pen
6. Mary Joyce Taliman
7. Vanessa Ranson

True Novice Class B
1. Danielle Seaman
2. Monica Poole
3. Taylor Jackson
4. Brayann Reese
5. Adryann Gent
6. Christine Roberts
7. Deborah Losleben
8. Anna Savinykh

Masters Over 35
1. Adrienne Hunter
2. Chalene Thompson
3. Shannon German
4. Pricilla Rhine
5. Lindsey Nguyen
6. Jill Klages

Masters Over 45
1. Deborah Losleben
2. Maureen Ihle
3. Sherri Giragosian
4. Lisa Schepis
5. Kate Lindholm
6. Kayla Butcher

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Eddie Lowery
Class A
1. Asif Ahmed
2. Viktor Ivanov
3. Hussam Shaqhan
4. Ruben Gozon
5. Alex Taliman
6. Akhmad Yusuf

Class B
1. Dennis Holloman
2. Ryan Bee
3. Kevin Hernandez
4. Sean Thorpe
5. Aldrin Azucena
6. Muhammad Iqbal
7. Mark Taliman
8. Marty Couret

Class C
1. Eddie Lowery
2. Dustin Blair
3. Danik Reznikov
4. Colton Purvin
5. Jordan Craig
6. Eric Noble
7. Brian Matthews

Junior
1. Carlos Yzaguirre

Novice Class A
1. Hussam Shaqhan
2. Asif Ahmed
3. Jordan Craig
4. Alonzo Tacuyan
5. Brian Matthews

Novice Class B
1. Dustin Blair
2. Danik Reznikov
3. Colton Purvin
4. Alec Smith
5. James Linabury

True Novice Class A
1. Carlos Yzaguirre
2. Ruben Gozon
3. Mark Taliman
4. Alex Taliman
5. Alonzo Tacuyan
6. Christopher Yost

True Novice Class B
1. Dustin Blair
2. Danik Reznikov
3. John Piper
4. Logan Bell
5. Brian Matthews

Masters Over 35
1. Marty Couret

Masters Over 40
1. Dennis Holloman
2. Sean Thorpe
3. Jim Strandberg
4. Kevin Nelson
5. Marty Couret

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Ryan Bee
Class A
1. Ryan Bee
2. Viktor Ivanov
3. Sean Thorpe
4. Aldrin Azucena
5. Lenston Whitfield
6. Ricardo Villalpando
7. Alonzo Tacuyan

Class B
1. Danik Reznikov
2. Chris Guynn
3. Zac Reichert
4. Charles Anderson
5. Mo Moore
6. Jaime Garibay

Masters Over 35
1. Chris Guynn
2. Sean Thorpe
3. J.R. Zante
4. Vuong Vo
5. Lenston Whitfield
6. Michael Miller
7. Kevin Nelson
8. Jose Saavedra

FITNESS



1. Amy Davis

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Jessica Martin
2. Sarah Troske
3. Tina Veldkamp
4. Janice Kevan
5. Maria Luisa Baeza Diaz

Masters Over 35
1. Jessica Martin
2. Andrea Westman
3. Tina Veldkamp
4. Janice Kevan
5. Maria Luisa Baeza Diaz