2020 NPC Atlantic Coast Championships

NPC
Years: 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Jose Luis Benitez
Heavyweight
1. Jose Luis Benitez
2. Jager Bonham

Light Heavyweight
1. Oscar Juarez
2. William Bruce

Middleweight
1. Damaso DeJesus Cadiz
2. Ed Melendez

Novice
1. Melvin Rivera
2. Damaso DeJesus Cadiz

Masters Over 35
1. Oscar Juarez

Masters Over 40
1. Oscar Juarez
2. Melvin Rivera
3. Damaso DeJesus Cadiz

Masters Over 50
1. Ed Melendez

FIGURE

Overall Winner
Caroline Leticia Zawadzki
Class A
1. Dinaibys Paredes Paredes
2. Heather Wrigley
3. Julia Buitrago

Class C
1. Caroline Leticia Zawadzki
2. Echevarria Garcia Wilmaries

Novice
1. Dinaibys Paredes Paredes
2. Heather Wrigley
3. Echevarria Garcia Wilmaries
4. Kathryn Rambin

True Novice
1. Echevarria Garcia Wilmaries

Masters Over 35
1. Caroline Leticia Zawadzki
2. Echevarria Garcia Wilmaries

Masters Over 40
1. Caroline Leticia Zawadzki
2. Dinaibys Paredes Paredes
3. Heather Wrigley
4. Kathryn Rambin
5. Sandy Verma

Masters Over 50
1. Julia Buitrago

BIKINI

Overall Winner
Maria Nemethy
Class A
1. Jamie Smith

Class B
1. Zulay Bahamon
2. Acacio Fatima
3. Gigi Agostinelli
4. Elena Cristina Spinu

Class C
1. Maria Nemethy
2. Fiorette Antoinette
3. Alejandra Peralta
4. Luciana Godiano
5. Rachel Pitts
6. Almaris Montiel

Class D
1. Lynsey Buege
2. Lisa Jeanmaire
3. Beatriz Calis
4. Danielle Combs
5. Kari Jackson
6. Kim Peil

Class E
1. Jordan Sullivan
2. Stephanie Massey
3. Ashley Biggs

Class F
1. Oxana Rumyantseva
2. Shernette Levy
3. Rita Taylor

Novice Class A
1. Jamie Smith
2. Rachel Pitts

Novice Class B
1. Stephanie Massey
2. Kristin Minnis
3. Ashley Biggs

True Novice
1. Lisa Jeanmaire
2. Kari Jackson
3. Alejandra Peralta
4. Luciana Godiano
5. Almaris Montiel
6. Ashley Biggs

Masters Over 35
1. Oxana Rumyantseva
2. Acacio Fatima
3. Lynsey Buege
4. Lisa Jeanmaire
5. Stephanie Massey
6. Elena Cristina Spinu

Masters Over 40
1. Zulay Bahamon
2. Kari Jackson
3. Alejandra Peralta
4. Kimberly Golembiewski
5. Rachel Pitts
6. Stephanie Massey
7. Shernette Levy

Masters Over 50
1. Gigi Agostinelli
2. Kim Peil
3. Rita Taylor

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Chris Braley
Class B
1. Jonathan Cegarra
2. Lewis Roman
3. Rick Artandi

Class C
1. Howhyne Boreland
2. Saif Hussein
3. Jems Melidor
4. Leonardo Cedeno
5. Brandon Johnson
6. Miguel Sousa
7. Tianyu Shen

Class D
1. Chris Braley
2. Rafael Nieves
3. Alexander Peele
4. Luiz Lins
5. Xavier Bryant
6. Ricardo Gunckel

Novice Class A
1. Lewis Roman

Novice Class B
1. Brandon Johnson
2. Alexander Peele
3. Luiz Lins
4. Tianyu Shen

True Novice
1. Howhyne Boreland
2. Miguel Sousa
3. Ricardo Gunckel

Masters Over 35
1. Howhyne Boreland
2. Rafael Nieves
3. Xavier Bryant

Masters Over 40
1. Rick Artandi
2. Jason Verbus

Masters Over 50
1. Rick Artandi

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jager Bonham
Class B
1. Oscar Juarez
2. Misael Rosado Vega

Class C
1. Jager Bonham
2. Matthew Tracy
3. Abraham Jorge Limery
4. Zeb Bewak
5. Donavon Newland
6. Crystian Suarez

Novice
1. Abraham Jorge Limery
2. Misael Rosado Vega
3. Melvin Rivera

Masters Over 35
1. Oscar Juarez
2. Matthew Tracy

Masters Over 40
1. Oscar Juarez
2. Melvin Rivera
3. Damaso DeJesus Cadiz

Masters Over 50
1. Ed Melendez

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Iris Davis

FITNESS



1. Sandy Verma

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Heather Wrigley

Novice
1. Heather Wrigley

Masters Over 40
1. Heather Wrigley
2. Kathryn Rambin
3. Iris Davis

WELLNESS

Overall Winner
Amanda Rezende
Class A
1. Claudia Deras

Class C
1. Amanda Rezende

Class D
1. Judian Winston
2. Joy Dandrea

Novice
1. Amanda Rezende
2. Judian Winston
3. Joy Dandrea

Masters Over 35
1. Judian Winston

Masters Over 40
1. Julia Buitrago
2. Joy Dandrea