2020 NPC Badger State Championships

NPC
Years: 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Samuel Shore
Super Heavyweight
1. Edwin Chrisman

Heavyweight
1. Samuel Shore
2. Matthew Claussen
3. John Parish
4. Joshua Giegerich
5. John Cashman

Light Heavyweight
1. Christopher Vitro
2. Taylor Shipley
3. Ian Anderson
4. Mathieu Lekina
5. Nick Palasini
6. Adam Michalek
7. Alex Beierwalter

Middleweight
1. Vince Robbins
2. Jerald Collins
3. John Altan

Lightweight
1. Tyler Ohlman

True Novice
1. Alex Beierwalter
2. JuanCarlos Diaz

Masters Over 35
1. John Parish
2. Joshua Giegerich
3. Vince Robbins
4. Geoffrey Kappa

Masters Over 50
1. John Parish
2. Geoffrey Kappa
3. John Cashman
4. Terry Matus

FIGURE

Overall Winner
Bethany Abein
Class A
1. Eleni Polites
2. Heather Thomas
3. Josefina Monsivais
4. Ashlee Morelli
5. Jamie Shaver
6. Lauren Reeves Guerin
7. Hayley Gieseke
8. Heidi Weiss
9. Stacy Rosen
10. Nong Otts
11. Sabrina Heschke
12. Kristen Pennington
13. Mandy Tierney

Class B
1. Nikki Lang
2. Lindsey O'Brien
3. Wilhem Williams
4. Rose Berardi

Class C
1. Bethany Abein
2. Alice Gorecka
3. Adrienne Latronica
4. Ewa Kawecki
5. Liz Stevens
6. Lori Hess
7. Michelle Hamel
8. Jennifer Zahorik
9. Nicholette Varley

Novice
1. Jamie Shaver
2. Hayley Gieseke
3. Adrienne Latronica
4. Nikki Lang
5. Lindsey O'Brien
6. Liz Stevens
7. Mandy Tierney
8. Kay Liebel
9. Michelle Hamel
10. Jennifer Zahorik

True Novice
1. Jamie Shaver
2. Lauren Reeves Guerin
3. Lindsey O'Brien
4. Jessica Montez
5. Kristen Pennington
6. Ewa Kawecki
7. Mandy Tierney
8. Jennifer Zahorik
9. Nicholette Varley

Masters Over 35
1. Jamie Shaver
2. Stacy Rosen
3. Wilhem Williams
4. Rose Berardi
5. Jennifer Zahorik

Masters Over 40
1. Josefina Monsivais
2. Nikki Lang
3. Stacy Rosen
4. Wilhem Williams
5. Rose Berardi
6. Lori Hess
7. Kay Liebel
8. Mandy Tierney
9. Nicholette Varley

Masters Over 50
1. Heidi Weiss
2. Nong Otts
3. Wilhem Williams
4. Kay Liebel

BIKINI

Overall Winner
Ellisia Calvin
Class A
1. Ellisia Calvin
2. Israa Benedito
3. Jaila Pili
4. Alissa Pearson
5. Kelly Linder
6. Tiara Dajae Brooks

Class B
1. Rebecca Torres
2. Grace Recla
3. Stephanie Tadych
4. Katie Schmidtke
5. Danielle Nestor
6. Kelly Coulopuolos

Class C
1. Caitlin Miller
2. Brittany Valenty
3. Alyssa Keenehan
4. Lexi Stelmar
5. Leslie Reinke
6. Caitlin Sanderson
7. Gina Maioriello
8. Bella Jones

Class D
1. Tracey Parchem
2. Tina Mitrou
3. Madisen Dobbs
4. DiVina Gurro
5. Kristin Peters
6. Ashley Johnson
7. Nikki Brandenburg
8. Sara Kotschi
9. Courtney Roof

Novice Class A
1. Ellisia Calvin
2. Jaila Pili
3. Alissa Pearson
4. Rebecca Torres
5. Danielle Nestor
6. Amy Starr
7. Tara Klaker

Novice Class B
1. DiVina Gurro
2. Madisen Dobbs
3. Brittany Valenty
4. Tina Mitrou
5. Leslie Reinke
6. Gina Maioriello
7. Sara Kotschi
8. Bella Jones

True Novice
1. Ellisia Calvin
2. Jaila Pili
3. Alissa Pearson
4. Rebecca Torres
5. DiVina Gurro
6. Madisen Dobbs
7. Brittany Valenty
8. Alyssa Keenehan
9. Stephanie Tadych
10. Cheryl Seelig

Masters Over 35
1. Tracey Parchem
2. Tina Mitrou
3. Kristin Peters
4. Stephanie Tadych
5. Ashley Johnson
6. Jamie bruno
7. Leslie Reinke

Masters Over 40
1. Katie Schmidtke
2. Kelly Coulopuolos
3. Leslie Reinke
4. Amy Starr
5. Tara Klaker
6. Julie Selof
7. Jamie bruno
8. Cheryl Seelig

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Travis Licht
Class A
1. Matthew Nevi
2. Evan Skirrow
3. Chris Lu
4. Phil Carter

Class B
1. Vince Robbins
2. Ian Pulgar-Vidal
3. Jacob Singer
4. John McNamara
5. Geoff Schaefer
6. Rick Olivera
7. Tyler Fortier
8. Jake Bennett
9. Andre Strong-Wash
10. Josh Nickel
11. Edward Morelli
12. Ale-Alejandro Barragan
13. Travis Brellenthin
14. Jay Gorman

Class C
1. Travis Licht
2. Collin Nichols
3. Matthew Askin
4. Eric Kennedy
5. Christopher Dearnley
6. Brett Bauer
7. Brent Beenken
8. Ryan Simmons
9. Ron Gratz
10. Yuta Ishii
11. Jeremiah Yanke
12. Rick Alber
13. Benjamine Bock
14. Zach Fritschel

Novice
1. Ian Pulgar-Vidal
2. Geoff Schaefer
3. Christopher Dearnley
4. Tyler Fortier
5. Jake Bennett
6. Josh Nickel
7. Edward Morelli
8. Ale-Alejandro Barragan
9. Jeremiah Yanke
10. Nathan Bohonek

Teen
1. Connor Egan

True Novice
1. John McNamara
2. Evan Skirrow
3. Geoff Schaefer
4. Christopher Dearnley
5. Travis Brellenthin
6. Brett Bauer
7. Kevin Gofron
8. Jeremiah Yanke
9. Benjamine Bock
10. Devyn Jacobs
11. Abdessamad Ouaffar

Masters Over 35
1. Chris Lu
2. D Sargent Hodges
3. Ron Gratz
4. Abdessamad Ouaffar

Masters Over 40
1. Vince Robbins
2. D Sargent Hodges
3. Ryan Simmons
4. Jeremiah Yanke
5. Kevin Gofron
6. Rick Alber

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Taylor Shipley
Class A
1. Isaac Golden
2. Josue Feliciano
3. Jermaine Jones
4. Raymond Tayone
5. Jonathan Coss
6. Phil Carter

Class B
1. Taylor Shipley
2. Rick Olivera
3. Garbiel Evans
4. Jesus Franco
5. D Sargent Hodges
6. Dylan Apuli

Class C
1. Dustin Hadley
2. Samuel Shore
3. Nathan Brown
4. Kala Baskin
5. Joshua Giegerich
6. Collin Nichols
7. Tukker Gierach
8. Alex Dekeyser

Novice
1. Josue Feliciano
2. James Hujer
3. Corey Torres
4. Jonathan Coss

Teen
1. Alex Dekeyser

True Novice
1. Josue Feliciano
2. Andrew Merkovich
3. Raymond Tayone
4. James Hujer
5. JuanCarlos Diaz

Masters Over 35
1. Isaac Golden
2. Josue Feliciano
3. Kala Baskin
4. Joshua Giegerich
5. D Sargent Hodges
6. James Hujer

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Erica Nordtvedt
2. Denise White

Novice
1. Karimi Graniel
2. Erica Nordtvedt

Masters Over 35
1. Erica Nordtvedt
2. Denise White

WELLNESS

Overall Winner
Maria Gutierrez
Class A
1. Maria Gutierrez
2. Ali Burkhardt
3. Heather Thomas
4. Nicole Costello
5. Asia Swiech
6. Rebecca Skrobis

Class B
1. Brittany Baker
2. Ewa Kawecki
3. Ameh Ogbemudia

Novice
1. Maria Gutierrez
2. Nicole Costello
3. Brittany Baker
4. Ameh Ogbemudia
5. Rebecca Skrobis

True Novice
1. Ali Burkhardt
2. Nicole Costello
3. Asia Swiech
4. Ewa Kawecki
5. Ameh Ogbemudia