2020 NPC Battle in the Desert

NPC
Years: 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Israel Gaona
Middleweight
1. Israel Gaona
2. Samuel Mendez

Lightweight
1. Ricardo Maldonado

FIGURE

Overall Winner
Diane Flores
Class B
1. Diane Flores
2. Amanda Thompson
3. Patricia Shuman

Class C
1. Chalsey Anderson

Class D
Holly Hatcher
Shana Lansdell

Novice Class A
1. Patricia Shuman

Masters Over 35
1. Diane Flores
2. Amanda Thompson

Masters Over 40
1. Diane Flores
2. Chalsey Anderson
3. Lisa Brushe

Masters Over 45
1. Lisa Brushe

BIKINI

Overall Winner
Jodie Yuncker
Class A
1. Judith Simental
2. Ellie Ambs
3. Lina Rollins
4. Mary Quimson
5. Leticia Ramirez

Class B
1. Carlee Stevenson
2. Ashley Refshauge
3. Marissa Medina
4. Shoshanna Cairns
5. Jennifer Gibson
6. Veronica Garza
7. Sohamy Tejada
8. Asimina Kaliakoudas

Class C
1. Helen He
2. Vanessa McNabb
3. Raquel Moreno
4. Meredith Aldis
5. Patricia Ruiz
6. Madison Aldis

Class D
1. Jodie Yuncker
2. Brittany Camullido
3. Jenni Pestana
4. Crystal Lee
5. Dorayvette Joya
6. Stacy Trabue
7. Salma Nasr

Class E
1. Marina Marks
2. Elaine Martinez
3. Jennifer Hill
4. Carlyn Kennedy
5. Katie O'Neal
6. Patricia Lamb

Class F
1. Kiira Poux
2. Mary Vasta
3. Dorothy Jones

Class G
1. Kayla Ashworth
2. Markie Williams

Class H
1. Kathleen Wood

Novice Class A
1. Ashley Refshauge
2. Jennifer Gibson
3. Marissa Medina
4. Mary Quimson
5. Sohamy Tejada

Novice Class B
1. Brittany Camullido
2. Crystal Lee
3. Dorayvette Joya
4. Emily May
5. Raquel Moreno
6. Stacy Trabue
7. Salma Nasr
8. Meredith Aldis
9. Madison Aldis

Novice Class C
1. Mary Vasta
2. Jennifer Hill
3. Patricia Lamb

Novice Class D
1. Kathleen Wood

Teen
1. Carlyn Kennedy

True Novice Class A
1. Brittany Camullido
2. Raquel Moreno
3. Jennifer Gibson
4. Sohamy Tejada

True Novice Class B
1. Mary Vasta
2. Jennifer Hill
3. Salma Nasr
4. Emily May

Masters Over 35 Class A
1. Jenni Pestana
2. Vanessa McNabb
3. Shoshanna Cairns
4. Antoinette Palomino Cordova
5. Jennifer Gibson
6. Patricia Ruiz
7. Lina Rollins
8. Veronica Garza

Masters Over 35 Class B
1. Stacy Trabue
2. Jennifer Hill
3. Emily May
4. Katie O'Neal

Masters Over 40
1. Jenni Pestana
2. Shoshanna Cairns
3. Stacy Trabue
4. Antoinette Palomino Cordova
5. Lina Rollins
6. Veronica Garza

Masters Over 45 Class A
1. Antoinette Palomino Cordova
2. Veronica Garza
3. Lina Rollins
4. Jamie Ricker
5. Asimina Kaliakoudas
6. Leticia Ramirez

Masters Over 45 Class B
1. Deanna Lyle
2. Dorothy Jones

Masters Over 50
1. Deanna Lyle
2. Jamie Ricker
3. Sharon Mccrimon

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Dale Laudencia
Class A
1. Dale Laudencia
2. Israel Gaona
3. Piero Tapia
4. Samuel Mendez

Class B
1. Andrew Hoang
2. Kevin Parson
3. Michael Barroeta

Class C
1. Javier Mombela
2. Efren Rodriguez

Class D
1. Jeffrey Sanchez
2. Derek O'Neal

Novice Class A
1. Piero Tapia

Novice Class B
1. Andrew Hoang
2. Efren Rodriguez

True Novice
1. Efren Rodriguez
2. Corey Jenkins

Masters Over 35
1. Kevin Parson
2. Javier Mombela
3. David Lyle

Masters Over 40
1. David Lyle
2. Corey Jenkins

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Israel Gaona
Class A
1. Israel Gaona
2. Samuel Mendez
3. Ramiro Dela Cruz
4. James Mottu

Class B
1. John Hillegass

Class C
1. Keegan Marks

Novice Class A
1. Piero Tapia
2. Ramiro Dela Cruz
3. James Mottu

Novice Class B
1. Kevin Parson

Masters Over 40
1. John Hillegass

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jourdain Lincycomb
Class A
1. Jourdain Lincycomb
2. Lisa Brushe

Class B
1. Patricia Shuman

Novice
Tea Chilifya

WELLNESS

Overall Winner
Carrie Montes
Class A
1. Carrie Montes
2. Stephania Barrales
3. Jessica Alvarado
4. Brooke Donnelly
5. Tanisha Porter
6. Ana Garcia
7. Cynthia Torres

Class B
1. Christy Yepez
2. Sharon Mccrimon

Novice Class A
1. Stephania Barrales
2. Brooke Donnelly
3. Ana Garcia

Novice Class B
1. Christy Yepez
2. Sharon Mccrimon

True Novice
1. Stephania Barrales

Masters Over 35
1. Ana Garcia

Masters Over 40
1. Tanisha Porter
2. Christy Yepez
3. Sharon Mccrimon