2020 NPC Border States Championships

NPC
Years: 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Paul Lagoda
Heavyweight
1. Paul Lagoda
2. Matt Cook
3. Cameron Haag
4. Matt Hudson
5. Aleksandar Ristic

Middleweight
1. Raul Mendelez
2. Jeremy Daniels

FIGURE

Overall Winner
Erica Knight
Class A
1. Jen Varon
2. Denise Vitorino

Class B
1. Erica Knight
2. Rachel Camacho
3. Megan Watson
4. Katie Hamilton
5. Sophia Hernandez
6. Marybeth Leones

Novice
1. Rachel Camacho
2. Megan Watson
3. Katie Hamilton
4. Denise Vitorino

True Novice
1. Katie Hamilton
2. Denise Vitorino
3. Sophia Hernandez

Masters Over 35
1. Marybeth Leones

BIKINI

Overall Winner
Nadia Popova
Class A
1. Gladys Velazquez
2. Britni Cobb

Class B
1. Helen He
2. Becky Fredricks
3. Danielle White
4. Amanda Ricker
5. Kim Voung
6. Natalia Castro

Class C
1. Bella Ginocchio
2. Jane Shin
3. Victoria Rawleigh
4. Mia Muniz

Class D
1. Nadia Popova
2. Mariah Savenye
3. Kendra Harrington
4. Megan Powell
5. Rachel Schroeder
6. Erin Jordan

Novice
1. Danielle White
2. Katherine Morales
3. Stefanie Basso
4. Raelene Ray
5. Amanda Ricker
6. Kendra Harrington
7. Paige Pickler
8. Ryan McIntosh
9. Mia Muniz

True Novice
1. Becky Fredricks
2. Danielle White
3. Katherine Morales
4. Britni Cobb
5. Mariah Savenye
6. Kendra Harrington
7. Megan Powell
8. Paige Pickler
9. Natalia Castro
10. Marta Stasik
11. Alexis Inglis

Masters Over 35
1. Nadia Popova
2. Danielle White
3. Stefanie Basso
4. Britni Cobb
5. Raelene Ray
6. Jane Shin
7. Roxanna Fernandez
8. Kim Voung
9. Erin Jordan

Masters Over 40
1. Raelene Ray
2. Roxanna Fernandez
3. Kim Voung
4. Lory Ann Qualls
5. Marta Stasik
6. Gayane Tubbs
7. Jessica Inglis

Masters Over 45
1. Becky Fredricks
2. Lory Ann Qualls
3. Durressa Powers

Masters Over 50
1. Durressa Powers
2. Janell Barrett

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jermaine Gadsden
Class A
1. Rico Padua
2. Juan Carlos Villanueva
3. Robert Esparza

Class B
1. Jael lopez II
2. Dale Laudencia
3. Kurt Okita
4. Nahn Le
5. Julio Tellez
6. Frank Mercuri
7. Marvin De Guzman
8. John Maurillo
9. JD Sanders

Class C
1. Jermaine Gadsden
2. Alex Jimenez Abundiz
2. Brandon Smith
4. Mardin Gevargiz
5. Akeem Wright
6. Daniel Figueroa
7. Jose Vega
8. Stephen Blunk
9. Jordan Lancaster

Class D
1. Mark The Shark
2. Sean Dickson
3. Sufian Slaiwo
4. Kasey Camacho
5. Guanyu Wang
6. Charles Navarro
7. Ryan Buck

Novice
1. Mardin Gevargiz
2. Kurt Okita
3. Nahn Le
4. Jose Vega
5. Sean Dickson
6. Sufian Slaiwo
7. Julio Tellez
8. Kasey Camacho
9. Koji Lingbaoan
10. Zachary Morris
11. Ryan Buck
12. Robert Esparza

True Novice
1. Jermaine Gadsden
2. Sufian Slaiwo
3. Sean Dickson
4. Jon Kaplan
5. Jordan Lancaster
6. Koji Lingbaoan
7. Steven Mills
8. Zachary Morris
9. Ryan Buck

Masters Over 35
1. Akeem Wright
2. Jose Vega
3. Jason Soldati
4. Frank Mercuri
5. Stephen Blunk
6. Charles Navarro
7. Robert Esparza

Masters Over 40
1. Jason Soldati
2. Rico Padua
3. Steven Mills
4. Steve VanDerToorn

Masters Over 45
1. Steven Mills
2. Steve VanDerToorn
3. Randy Adams

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Matthew Clark
Class A
1. Matthew Clark
2. Frank Mercuri

Class B
1. Jeremy Daniels
2. Daniel Figueroa
3. James Campbell
4. Stephen Blunk
5. Curtis Wagner
6. Frederick Hamilton

Class C
1. James Fulton
2. Mike Menser
3. Jeff Scanlon

Class D
1. Aleksandar Ristic
2. Tom householter

Novice
1. Brandon Smith
2. Davis Lebarron
3. James Campbell
4. Sawyer Sturgis
5. Stephen Blunk
6. Mike Menser
7. Kevin Marin
8. Frederick Hamilton
9. Jeff Scanlon

True Novice
1. Frederick Hamilton
2. Matthew Pritt

Masters Over 35
1. Jeremy Daniels
2. Stephen Blunk
3. Frank Mercuri
4. Frederick Hamilton
5. Jeff Scanlon

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Alexis Lowery

WELLNESS

Overall Winner
Kelly Purcell
Class A
1. Shanelle Edu
2. Jesselle Antes

Class B
1. Kelly Purcell
2. Cheyenne Harper

Novice
1. Kelly Purcell
2. Cheyenne Harper
3. Shanelle Edu

True Novice
1. Shanelle Edu
2. Ryan McIntosh
3. Elizabeth Anzures
4. Jesselle Antes
5. Alexis Inglis

Masters Over 35
1. Jessica Inglis