2020 NPC Central States Championships

NPC
Years: 2020 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Oneel Ballo
Super Heavyweight
1. Troy Shrider

Heavyweight
1. Ronan Duncan
2. Shiloe Steinmetz
3. Jeffrey Martin
4. Vito Cappello

Light Heavyweight
1. Vincent Kline
2. Eric Reed
3. Leslie I Courts
4. Phil Salesman
5. Eddie Thomas
6. Stephen Bynum
7. Keith Bogoff
8. Regis Girdwood

Middleweight
1. Oneel Ballo
2. Roy Carafelli

Welterweight
1. Alessandro Arsie

Novice Heavyweight
1. Phil Salesman
2. Vito Cappello

Novice Lightweight
1. Alessandro Arsie

Novice Middleweight
1. Roy Carafelli

Teen
1. Oneel Ballo

True Novice
1. Phil Salesman
2. Alessandro Arsie
3. Regis Girdwood

Masters Over 35
1. Shiloe Steinmetz
2. Jeffrey Martin
3. Alessandro Arsie
4. Stephen Bynum
5. Roy Carafelli
6. Troy Shrider
7. Vito Cappello

Masters Over 40
1. Jeffrey Martin
2. Keith Bogoff
3. Regis Girdwood
4. Troy Shrider

FIGURE

Overall Winner
Rose Collins
Class A
1. Rose Collins
2. Christi Wade

Class B
1. Anna Kubek
2. Dian Tracy
3. Kari Shane

Class C
1. Katie Anderson-Sova

Novice Class A
1. Rose Collins
2. Christi Wade

True Novice
1. Christi Wade
2. Katie Anderson-Sova

Masters Over 35
1. Rose Collins
2. Christi Wade
3. Dian Tracy
4. Kari Shane

Masters Over 40
1. Dian Tracy
2. Kari Shane

BIKINI

Overall Winner
Meagan Brooks
Class A
1. Anna Abouzeid
2. Kelly Eyzaguirre
3. Cynthia LaMothe
4. Ashley Demetrakeas
5. Kristina Cantleberry
6. Kristy Leverenz
7. Clara Zavala Perez

Class B
1. Kerry Seibold
2. Alyson M Shepherd
3. Megan Hoover

Class C
1. Meagan Brooks
2. Caitlin Reynolds
3. Michelle Edgar-Enos
4. Emily Lambert

Novice Class A
1. Kelly Eyzaguirre
2. Ashley Demetrakeas
3. Cynthia LaMothe
4. Kristy Leverenz
5. Clara Zavala Perez

Novice Class B
1. Caitlin Reynolds
2. Alyson M Shepherd
3. Megan Hoover

True Novice
1. Kelly Eyzaguirre
2. Kerry Seibold
3. Ashley Demetrakeas
4. Kathy Kalabat
5. Kristy Leverenz
6. Emily Lambert
7. Clara Zavala Perez

Masters Over 35
1. Meagan Brooks
2. Kelly Eyzaguirre
3. Kerry Seibold
4. Michelle Edgar-Enos
5. Kristina Cantleberry

Masters Over 40
1. Kathy Kalabat
2. Kristina Cantleberry

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Sam Seyfi
Class A
1. Lance Fisher
2. Dewoyne Gray
3. Christian Miller

Class B
1. Andre Cristobal
2. Eddie Wang
3. Gabe Larner

Class C
1. Sam Seyfi
2. Craig Hess
3. Jacob Corbeille
4. Christopher Alan Robinson
5. Nathan Karlyle

Novice Class A
1. Eddie Wang
2. Christian Miller

Novice Class B
1. Sam Seyfi
2. Gabe Larner
3. Nathan Karlyle

True Novice
1. Christopher Alan Robinson
2. Gabe Larner
3. Joseph Saliba
4. Christopher Weber
5. Nathan Karlyle

Masters Over 35
1. Lance Fisher
2. Dewoyne Gray
3. Adrian White

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Oneel Ballo
Class A
1. Alessandro Arsie

Class B
1. Oneel Ballo
2. Dakota Waring
3. Aiden Daunter
4. Lyle McKelvey
5. Leslie I Courts
6. Joseph Moore
7. Eddie Thomas
8. Gabe Larner

Class C
1. Thomas C Schnepp
2. Stephen Bynum

Novice
1. Alessandro Arsie
2. Gabe Larner

True Novice
1. Alessandro Arsie
2. Gabe Larner
3. Christopher Weber
4. Aaron D Shellenberger

Masters Over 35
1. Alessandro Arsie
2. Eddie Thomas

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Anna Kubek

WELLNESS



1. Jill Stevens