2020 NPC Colorado State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Colorado Overall
Dylan Burns
Overall Winner
Marcus Henderson
Colorado Heavyweight
1. Dylan Burns
2. Kyler Strohecker

Colorado Light Heavyweight
1. Joel Meyer
2. Steven Fotion

Heavyweight
1. Marcus Henderson
2. Dylan Burns
3. Kyler Strohecker

Light Heavyweight
1. Joel Meyer
2. Kevin Ware
3. Steven Fotion
4. Aryan Rad
5. Russell Morgan

Middleweight
1. Dennis Chand

Novice Middleweight
1. Kevin Ware

Masters Over 35
1. Dylan Burns
2. Nicholas Tomlinson

Masters Over 50
1. Steven Fotion
2. Russell Morgan

FIGURE

Overall Winner
Jessica Marsh
Class A
1. Jessica Marsh
2. Heidi Fernandez

Class B
1. Lorrie Listebarger
2. Lori Paiz
3. Nicole Crow

Class C
1. Alexis Kinney

Class D
1. Jamie Kempfer
2. Emily Durazo
3. Kellie Smith

Novice Class A
1. Chelsea Marquardt
2. Lorrie Listebarger
3. Lori Paiz

Novice Class B
1. Rachel Dowling

Novice Class C
1. Kellie Smith

True Novice
1. Kellie Smith
2. Chelsea Marquardt
3. Lorrie Listebarger
4. Lori Paiz

Masters Over 35
1. Jessica Marsh
2. Heidi Fernandez

Masters Over 40
1. Rachel Dowling

Masters Over 50
1. Lorrie Listebarger
2. Lori Paiz

BIKINI

Overall Winner
Louisa Burke
Class B
1. Colleen Rankin

Class C
1. Shayna Delagarza
2. Sierra Kenebrew
3. Erin Fix
4. Alicia Ciak

Class D
1. Kendra Prutton
2. Maia Thielk
3. Salma Slimani
4. Nikelle Perry
5. Roni Raborn

Class F
1. Louisa Burke
2. Victoria Horn
3. Deanna Floyd
4. Madalyn Bunting
5. Alexandra Leeper
6. Rachael Young
7. Bobbi Sherman
8. Sinduja Raghaven

Class G
1. Paige Dingee
2. Robyn Hamor
3. Lauren Whitt
4. Holly Larson
5. Jessica Ray
6. Vanessa Weygandt
7. Elizabeth Garcia

Class H
1. Melissa Nelson
2. Amy Fountain
3. Shannon Schwarzinger
4. Shawna Quinn
5. Rachel Imeraj

Novice Class A
1. Colleen Rankin

Novice Class B
1. Kendra Prutton
2. Maia Thielk
3. Alicia Ciak
4. Colette McCune
5. Erin Fix
6. Liz Myles

Novice Class C
1. Louisa Burke
2. Kimberly Flack
3. Rachael Young
4. Julie Wisdom
5. Sinduja Raghaven
6. Bobbi Sherman

Novice Class D
1. Victoria Horn
2. Paige Dingee
3. Robyn Hamor
4. Shawna Quinn
5. Vanessa Weygandt
6. Holly Larson
7. Elizabeth Garcia
8. Rachel Imeraj

True Novice
1. Sierra Kenebrew
2. Rachel Imeraj
3. Vanessa Weygandt
4. Kimberly Flack
5. Sinduja Raghaven
6. Rachael Young

Masters Over 35
1. Robyn Hamor
2. Kimberly Flack

Masters Over 40
1. Colleen Rankin

Masters Over 50
1. Holly Larson
2. Julie Wisdom
3. Liz Myles
4. Roni Raborn

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Christopher Matthews
Class A
1. Christopher Eastman
2. Alex Vazquez
3. Hutch Yang
4. Gregory Narain
5. Stephen Villanueva

Class B
1. Chase Schott
2. Kort Anderson
3. Marcus Henderson
4. Yves Dunnebeil
5. Ryan Ragaglia

Class C
1. Austin Witt
2. Jesse Norman

Class D
1. Christopher Matthews
2. Bryan Eichorn
3. David Fox
4. JERRAM CATHEY
5. Dylan Marshall
6. Tell Snyder
7. Levi Pollack

Novice Class A
1. Hutch Yang
2. Gregory Narain
3. Stephen Villanueva

Novice Class B
1. Austin Witt
2. Yves Dunnebeil
3. Ryan Ragaglia
4. Joe Tibben

Novice Class C
1. David Fox
2. JERRAM CATHEY
3. Levi Pollack
4. Sean Stevens

True Novice
1. Levi Pollack
2. Yves Dunnebeil
3. Ryan Ragaglia
4. Joe Tibben
5. Sean Stevens

Masters Over 35
1. Tell Snyder
2. Nicholas Tomlinson
3. Sean Stevens
4. Robert Johnson

Masters Over 40
1. Kort Anderson
2. Gregory Narain

Masters Over 50
1. Joe Tibben

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Cameron Williams
Class B
1. Cameron Williams
2. Christopher Eastman
3. Kevin Ware
4. Christopher Headley
5. Erasto Ruiz
6. Steven Fotion
7. Tyler Carroll

Class C
1. Brett Mario Jackson
2. Gregory McCord

Novice Class A
1. Tyler Carroll

Novice Class B
1. Erasto Ruiz

True Novice
1. Brett Mario Jackson
2. Erasto Ruiz
3. Jose Estrada
4. Cesar Delgado

Masters Over 35
1. Christopher Headley
2. Gregory McCord
3. Nicholas Tomlinson

Masters Over 40
1. Robert Johnson

Masters Over 45
1. Steven Fotion

FITNESS



1. Chelsea Marquardt

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Alexis Kinney
Class B
1. Alexis Kinney

Class C
1. Jamie Kempfer

WELLNESS

Overall Winner
Shelly Montoya
Class A
1. Hanna Peck
2. Nicole Crow

Class B
1. Shelly Montoya
2. Hillary Baiamonte
3. Helen Albino

Masters Over 35
1. Helen Albino