2020 NPC Daytona Beach Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
John Lopez
Super Heavyweight
1. Michael Smith
2. Jason Nasworth

Heavyweight
1. John Lopez
2. Jack London

Light Heavyweight
1. Paul Southern
2. Ray Winn

Middleweight
1. Max Solomon
2. Brandon Rech
3. Chris MacKenzie

Novice
1. Brandon Rech

Teen
1. Mark Weinberg
2. George Montero

Masters Over 40
1. John Lopez
2. Jack London
3. Eddie Mejias
4. Josh Waring
5. Chris MacKenzie
6. Jason Nasworth
7. Ken Shumate

Masters Over 50
1. Jack London
2. Paul Southern
3. Ken Shumate
4. Sergey Balabayev
5. Sean Schlobohm

Masters Over 60
1. John Juan Perez
2. Mark Thibodean
3. Michael Ives

FIGURE

Overall Winner
Kailey Farmer
Class A
1. Jessica Cruz
2. Valentina Suny
3. Mendi Short
4. Adasha Hendrix

Class B
1. Melanie Sullivan
2. Cynthia Ellington-Powers

Class C
1. Ami McGee

Class D
1. Kailey Farmer
2. Gianna Stokes

Novice
1. Kailey Farmer
2. Mendi Short
3. Gianna Stokes
4. Adasha Hendrix

True Novice
1. Mendi Short
2. Melanie Sullivan
3. Gianna Stokes
4. Annette Doner

Masters Over 40
1. Latoya Moody
2. Mendi Short
3. Melanie Sullivan

Masters Over 45
1. Ami McGee
2. Mendi Short
3. Melanie Sullivan
4. Annette Doner

Masters Over 50
1. Melanie Sullivan
2. Annette Doner

BIKINI

Overall Winner
Alexandra Duckworth
Class A
1. Elida Rocha
2. Victoria Valdez
3. Brenda Braeuninger
4. Krista Lynn

Class B
1. Rebecca Flachner
2. Kimberly Vilola
3. Nicole Ratley
4. Sarah Freeman

Class C
1. Alexandra Duckworth
2. Paulina Lesniewski
3. Taylor Lane
4. Sharda Perez

Class D
1. Stephanie Kolb
2. Samantha Peter
3. Shayna Amundsen

Novice Class A
1. Rebecca Flachner
2. Elida Rocha
3. Krista Lynn
4. Susie Soughers

Novice Class B
1. Stephanie Kolb
2. Samantha Peter
3. Taylor Lane
4. Charlene Franchi
5. Sharda Perez

Teen
1. Victoria Valdez

True Novice
1. Stephanie Kolb
2. Elida Rocha
3. Shayna Amundsen
4. Susie Soughers
5. Sharda Perez

Masters Over 35
1. Sarah Freeman
2. Brenda Braeuninger
3. Charlene Franchi
4. Sharda Perez
5. Melissa Lowery

Masters Over 40
1. Susie Soughers
2. Sharda Perez
3. Melissa Lowery

Masters Over 45
1. Melanie Tuten
2. Susie Soughers

Masters Over 50
1. Susie Soughers

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
George Leonpaul
Class A
1. Richard Pham
2. Charles Lee
3. Ryan Messier
4. Kenjamin Franklin

Class B
1. Alex Maldonado
2. Chris Guzman
3. Jack O'Connor
4. Christopher Ayoub
5. Tyler Peterson
6. Harry Wilken
7. Rodney Padgett

Class C
1. Michael LoPrimo
2. Carlos Herrera Salazar
3. Wayne Soltau
4. Quin Holmes
5. Thomas Fieldhouse
6. James Gately
7. Vincent Menno

Class D
1. George Leonpaul
2. Phillip Barrett
3. Kyle Monahan
4. Anthony Guzman
5. Caleb Miller
6. Napoleon Holliday
7. Chase Stobbe
8. Maxwell Foster
9. Donnie Smith

Novice Class A
1. Richard Pham
2. Charles Lee
3. Tyler Peterson
4. Thomas Fieldhouse
5. Ryan Messier

Novice Class B
1. Carlos Herrera Salazar
2. Caleb Miller
3. James Brown
4. James Gately
5. Napoleon Holliday
6. David Martinez Campos
7. Justin Theiler

True Novice
1. Richard Pham
2. Christopher Ayoub
3. Napoleon Holliday
4. Vincent Menno
5. Manny Garcia
6. George Montero

Masters Over 35
1. Christopher Ayoub
2. Mike Stewart
3. Harry Wilken
4. Rodney Padgett

Masters Over 45
1. Wayne Soltau
2. Mike Stewart
3. Brian Aguglia
4. Ken Shumate
5. Manny Garcia

Masters Over 50
1. Brian Aguglia
2. David Martinez Campos
3. Sergey Balabayev
4. Ken Shumate
5. John Juan Perez
6. Manny Garcia

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Alex Maldonado
Class B
1. Alex Maldonado
2. Steven Ricci
3. Josh Waring
4. Max Solomon
5. Ryan Twigg
6. Michael LoPrimo
7. Lorenzo Valvo

Class C
1. Phillip Barrett
2. Jerry Reeves
3. David Apperton

Class D
1. Derek Prince
2. Jose M. Morales
3. Maxwell Foster

Novice
1. Ryan Twigg
2. Michael LoPrimo
3. Derek Prince
4. Jose M. Morales
5. Lorenzo Valvo

True Novice
1. Jack O'Connor
Jose M. Morales

Masters Over 35
1. Jose M. Morales

Masters Over 45
1. Josh Waring
2. Jerry Reeves
3. Al Acevedo
4. Ken Shumate
5. Sergey Balabayev
6. Derek Parker

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Jena Flores

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Jessica Cruz
2. Anik Oaks
3. Jena Flores
4. Beverly Kennedy
5. Ilse Espinosa

Novice
1. Anik Oaks
2. Ilse Espinosa

True Novice
1. Anik Oaks
2. Ilse Espinosa

Masters Over 35
1. Anik Oaks
2. Jena Flores

WELLNESS

Overall Winner
Sunny Andrews
Class A
1. Sunny Andrews
2. Lili Dong
3. Veronica Paredes
4. Ashley Anderson

Class B
1. Taylor Lane
2. Heather Eckols

Class C
1. Tiffany Thompson
2. Pierce Drury
3. Latoya Moody

Novice
1. Lili Dong
2. Veronica Paredes
3. Heather Eckols
4. Ashley Anderson
5. Taylor Lane

True Novice
1. Sunny Andrews
2. Tiffany Thompson
3. Heather Eckols

Masters Over 35
1. Latoya Moody
2. Ashley Anderson