2020 NPC Dexter Jackson Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Alex Pomeroy
Men's Overall Comparisons
Heavyweight
1. Alex Pomeroy
2. Jordan Vanderflier
3. brian browder
4. Duane Hotze

Hero
1. Pierce Borras

Light Heavyweight
1. Daniel Grady

Middleweight
1. Ulises Gonzalez
2. Jonathan Temple
3. Sealy Cruz
4. Pierce Borras

Novice Heavyweight
1. Tony Herring

Novice Lightweight
1. Pierce Borras

Masters Over 40
1. Sealy Cruz
2. Duane Hotze
3. brian browder
4. Kenneth Shumate

Masters Over 50
1. Duane Hotze
2. Allen McWilliams
3. Kenneth Shumate

FIGURE

Overall Winner
Christina Petsos
Figure Overall Comparisons
Class A
1. Erika Whitehouse
2. Crystal Harris
3. Misty Smith

Class B
1. Christina Petsos

Class C
1. Jamie Kempfer
2. Pamela Browder
3. Rhonda Doty
4. Jacqueline Brown

Hero
1. Christina Petsos

Novice
1. Jamie Kempfer
2. Misty Smith
3. Stacy Lloyd

True Novice
1. Misty Smith
2. Jacqueline Brown
3. Susan Bisseck

Masters Over 35
1. Crystal Harris
2. Stacy Lloyd
3. Pamela Browder
4. Jacqueline Brown

Masters Over 45
1. Megan Kennedy
2. Rhonda Doty
3. Susan Bisseck

BIKINI

Overall Winner
Brandi Montalto


Bikini Overall Comparisons
Class A
1. Brandi Montalto
2. Norma Vina
3. Candra Kronewitter
4. Sarah Winstead
5. Jessica Cruz

Class B
1. Alicia Zimmerman
2. Fallon Wainwright
3. Brigdee Mabelle
4. Tayna Caves
5. Alexandra Salazar
6. Bronwyn Finnegan
7. Cherrish Walters
8. Bridget Lago
9. Sandra Smith

Class C
1. Emily Lockman
2. Candice Haase
3. Lindsey Rainer
4. Annamaria Gould

Class D
1. Yuliya Rivkina
2. Kindra Monahan
3. Yvonne Jones
4. Teresa Kennedy
5. Karis Rewis
6. Natalie Falbo

Hero
1. Kindra Monahan

Novice Class A
1. Bronwyn Finnegan
2. Sarah Winstead
3. Candra Kronewitter
4. Jessica Cruz
5. Bridget Lago
6. Sandra Smith
7. Bernadette Day

Novice Class B
1. Candice Haase
2. Lindsey Rainer
3. Yvonne Jones
4. Teresa Kennedy
5. Karis Rewis
6. Natalie Falbo
7. Anabelle Layne

Teen
1. Anabelle Layne

True Novice
1. Fallon Wainwright
2. Alexandra Salazar
3. Sarah Winstead
4. Bridget Lago
5. Cherrish Walters
6. Lindsey Rainer
7. Carrie Coronado
8. Sandra Smith
9. Bernadette Day
10. Melissa Lowery
11. Gladis Ayala

Masters Over 35
1. Brandi Montalto
2. Norma Vina
3. Fallon Wainwright
4. Candiss Darnell
5. Yvonne Jones
6. Sandra Smith
7. Bernadette Day

Masters Over 45
1. Sandra Smith
2. Maggie Munn

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Akeen Brown
Men's Physique Overall Comparisons
Class A
1. Jordan Hull
2. Rodney Padgett
3. Chris Rojas

Class B
1. Akeen Brown
2. Travis Morrow
3. Alonso Barraza
4. Josiah Regnier

Class C
1. Corey Hayes
2. Christopher Padgett
3. Favian Villalobos
4. Abel Urias
5. Kyle Messersmith
6. Alan Cardenas
7. Kelvin Davis
8. Francesco Randazzo
9. Zach Krajewski
10. Albert Keaton

Class D
1. Cordell Waddey
2. Patrick Jackson
3. Radek Ziemba
4. Justin Thomas
5. Marcus Clark
6. Ovidiu Talpeanu
7. Quincy Smith
8. Jimmy Cao

Hero
1. Marcus Clark
2. Quincy Smith
3. Travis Morrow

Novice Class A
1. Chris Rojas

Novice Class B
1. Kelvin Davis
2. Ovidiu Talpeanu
3. Tyler Klar
4. Dominic LeFever
5. Craig Long

True Novice
1. Radek Ziemba
2. Paul Drewer
3. Dominic LeFever
4. Timothy Johnson
5. Greg Guy

Masters Over 35
1. Radek Ziemba
2. Alonso Barraza
3. Francesco Randazzo
4. Kenneth Shumate
5. Paul Drewer

Masters Over 45
1. Thomas Morey
2. Kenneth Shumate
3. David Vazquez
4. Craig Long

Masters Over 50
1. Thomas Morey
2. Hubert Collins
3. Albert Keaton
4. Dexter Long
5. Kenneth Shumate
6. David Vazquez
7. Greg Guy

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Trey Quarles
Men's Classic Physique Overall Comparisons
Men's Classic Physique Awards

Class A
1. Jonathan Temple
2. Allen McWilliams

Class B
1. Trey Quarles
2. Robert DeVincentis

Class C
1. Daniel Grady
2. Jonathan Johnson
3. Anthony Frazer
4. Doug Chessen
5. Aaron Baker
6. Andrew Bruce
7. Maxwell Foster

Novice
1. Doug Chessen
2. Allen McWilliams

Teen
1. Deven Cummins
2. Hunter Rude

True Novice
1. Jarvis Hardin
2. Aaron Baker
3. Maxwell Foster
4. Joe Hong

Masters Over 35
1. Robert DeVincentis
2. Kenneth Shumate

Masters Over 45
1. Robert DeVincentis
2. Allen McWilliams
3. Kenneth Shumate

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Christina Petsos
2. Jamie Kempfer
3. Paloma Gutierrez
Hero
1. Christina Petsos

WELLNESS

Overall Winner
Erika Whitehouse
Wellness Overall Comparisons
Wellness Awards

Class A
1. Erika Whitehouse
2. Kayla Diaz

Class B
1. Renae Andrews
2. Annamaria Gould
3. Rachel Martin

Hero
1. Kayla Diaz

Novice
1. Renae Andrews
2. Rachel Martin