2020 NPC Diamond Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Prince Bada Lekan
Super Heavyweight
1. Daniel Moore

Heavyweight
1. Michael Israetel
2. Mitchell Genberg
3. Ian Davis
4. Ivan Gil
5. Robert Marcelletti

Light Heavyweight
1. Prince Bada Lekan
2. Argenis Gabriel Cordero
3. William Brown
4. Michael Reyes
5. Pedro Salas
6. Chris Jennette

Middleweight
1. Joel Gabrera
2. Yunior Figueroa
3. Wilmer Sarmiento
4. Andrew Falls
5. Manuel Genao
6. Connor Nee

Novice
1. Prince Bada Lekan
2. Mitchell Genberg
3. William Brown
4. Yunior Figueroa
5. Ian Davis
6. Manuel Genao
7. Connor Nee
8. Michael Reyes

Masters Over 35
1. Michael Israetel
2. Oscar Juarez
3. Joel Gabrera
4. Pedro Salas

Masters Over 40
1. Luis Luna
2. Oscar Juarez
3. Antonio Gonzales
4. Miguel Mendez

Masters Over 50
1. Pedro Martinez
2. Robert Marcelletti

Masters Over 60
1. Jack Haber
2. Pedro Martinez
3. Coach John Jenkins

FIGURE

Overall Winner
Teresa Diaz
Class A
1. Teresa Diaz
2. Megan Gamble
3. Cheryl Allwright

Class C
1. Adela Diaz
2. Marzenna Blonska

Class D
1. Anna Hemlock
2. Nadirah Shakir
3. Sandra Gaemmerler

Novice
1. Teresa Diaz
2. Anna Hemlock
3. Kimberly Golembiewski
4. Sandra Gaemmerler

Masters Over 35
1. Adela Diaz

Masters Over 40
1. Nadirah Shakir

Masters Over 50
1. Cheryl Allwright
2. Marzenna Blonska

BIKINI

Overall Winner
Elizabeth Mendes
Class A
1. Andrea Casasanta
2. Andreina Urbina
3. Rattanaphone Ryan
4. Kumiko Arman
5. Maria Cancel

Class B
1. Susan Bencomo
2. Johani Leon
3. Yesica Mayorga
4. Elexis Perez
5. Sabrina Kanaley
6. Nicole King
7. Gigi Agostinelli
8. Amy Amato
9. Mary Fiaschetti

Class C
1. Elizabeth Mendes
2. Carmela Libo-On
3. Adrienne Wahl
4. Monika Ramos
5. Becky Kobosko
6. Sarah Mossman

Class D
1. Renata Beokovic
2. Nikolett Bata
3. Mariella Perez
4. Almaris Montiel
5. Natalia Osorio
6. Roxana Molleda
7. Crystal Arland

Class E
1. Katie Bryant
2. Nadirah Shakir

Class F
1. Asley Wheeler
2. Shernette Levy

Novice Class A
1. Andrea Casasanta
2. Andreina Urbina
3. Kumiko Arman
4. Rattanaphone Ryan
5. Maria Cancel

Novice Class B
1. Yesica Mayorga
2. Sabrina Kanaley
3. Alejandra Peralta
4. Nicole King
5. Elexis Perez
6. Mary Fiaschetti

Novice Class C
1. Carmela Libo-On
2. Adrienne Wahl
3. Monika Ramos
4. Sarah Mossman
5. Becky Kobosko

Novice Class D
1. Renata Beokovic
2. Nikolett Bata
3. Almaris Montiel
4. Natalia Osorio
5. Jennifer Burak
6. Kim Piel
7. Crystal Arland

Novice Class E
1. Alessandra Aletti
2. Katie Bryant
3. Nadirah Shakir

Teen
1. Alessandra Aletti

True Novice Class A
1. Susan Bencomo
2. Johani Leon
3. Carmela Libo-On
4. Sabrina Kanaley
5. Elexis Perez
6. Jasmine Davies
7. Kumiko Arman
8. Sarah Raw

True Novice Class B
1. Nikolett Bata
2. Mariella Perez
3. Almaris Montiel
4. Natalia Osorio
5. Jennifer Burak
6. Brandi Johnson
7. Sarah Mossman

Masters Over 35
1. Mariella Perez
2. Alejandra Peralta
3. Carmela Libo-On
4. Yesica Mayorga
5. Johani Leon
6. Jennifer Burak
7. Roxana Molleda
8. Crystal Arland
9. Mary Fiaschetti

Masters Over 40
1. Alejandra Peralta
2. Johani Leon
3. Monika Ramos
4. Kumiko Arman
5. Nadirah Shakir

Masters Over 45
1. Shernette Levy
2. Amy Amato
3. Rattanaphone Ryan
4. Kimberly Golembiewski
5. Becky Kobosko

Masters Over 50
1. Gigi Agostinelli
2. Kristen Denton
3. Maria Cancel
4. Kim Piel
5. Cassandra Odoms

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jems Melidor
Class B
1. Jonathan Cegarra
2. Gabriel Gati
3. Manuel Genao
4. ERNEST GANZ
5. Carlos Adarmes
6. Scott Carter

Class C
1. Jems Melidor
2. Ramsys Rodriguez
3. Sequan Dowe
4. Miguel Sousa
5. Ramon Suarez
6. Derek Milton
7. Ahmad Taha
8. Jake Hahnl
9. Carlton Colbert
10. Roberto Arevalo

Class D
1. Clifford Cintron
2. Andrew Paul
3. Daniel Moore

Novice Class B
1. Logan Widstrand
2. Manuel Genao
3. Carlos Adarmes
4. Darius Reckley
5. Eric Loyd
6. Will Hurtt

Novice Class C
1. Ramsys Rodriguez
2. Miguel Sousa
3. Ruben Leger Ortiz
4. Roberto Arevalo

Novice Class D
1. Andrew Paul
2. Juan Carvallo
3. Ahmad Taha
4. Daniel Moore

Teen
1. Logan Widstrand

Masters Over 35
1. Gabriel Gati
2. Roberto Arevalo

Masters Over 40
1. Sequan Dowe
2. Juan Carvallo
3. Carlos Adarmes
4. Scott Carter

Masters Over 50
1. Scott Carter
2. Will Hurtt
3. Mark Propst

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Argenis Gabriel Cordero
Class A
1. Joel Gabrera
2. Yunior Figueroa
3. Antonio Gonzales
4. Manuel Genao

Class B
1. Argenis Gabriel Cordero
2. Luis Luna
3. Raymond Lowd
4. Oscar Juarez
5. Jose Alvarado
6. Jake Hahnl

Class C
1. Clinton W. York
2. Mitchell Genberg
3. T'jon Raynard McDade
4. Ruben Leger Ortiz
5. Scott Bianco
6. Pedro Salas
7. Connor Nee

Novice
1. Raymond Lowd
2. Kristofer Chapoteau
3. Jose Alvarado
4. Scott Bianco
5. Manuel Genao
6. Connor Nee
7. Mark Propst

Masters Over 40
1. Luis Luna
2. Oscar Juarez
3. Antonio Gonzales
4. Jack Haber
5. Pedro Martinez
6. Miguel Mendez
7. Pedro Salas

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Caroline Byrd

Masters Over 35
1. Caroline Byrd

WELLNESS

Overall Winner
Amanda Rezende Hernandez
Class A
1. Claudia Deras
2. Quintaysia Goodley

Class B
1. Diana Barba
2. Natalia Cifuentes

Class C
1. Amanda Rezende Hernandez
2. Laiz Rosa
3. Dalila Kindermann

Class D
1. Judy Winston
2. Luisa Camara
3. Anna Hemlock
4. Shatora Battle

Novice
1. Laiz Rosa
2. Luciana Godiano
3. Quintaysia Goodley
4. Diana Barba
5. Luisa Camara
6. Anna Hemlock

Masters Over 35
1. Judy Winston
2. Diana Barba
3. Luisa Camara