2020 NPC Elite Physique Championships

NPC
Years: 2020 2016 2015

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Danny Costa
First Responder
1. Alexander Adams

Heavyweight
1. Danny Costa
2. Brady King
3. Skyler Smith
4. Alexander Adams
5. Scott Vereb

Light Heavyweight
1. Rick Tonsetic
2. Jacob Dufford
3. James Conklin
4. Devin Woods
5. Jason Hohn
6. Carlos Mendoza
7. Justin Klosky

Middleweight
1. Nick Henry

Welterweight
1. Conny Molander
2. Jaisson Jagadeeswaran

Lightweight
1. Peter Alfis

Novice Heavyweight
1. Rick Tonsetic
2. Devin Woods
3. Jason Hohn
4. Justin Klosky

Novice Lightweight
1. Peter Alfis

True Novice Heavyweight
1. Rick Tonsetic
2. James Conklin
3. Devin Woods
4. Brian McDaniel
5. Justin Klosky

True Novice Lightweight
1. Nick Henry
2. Peter Alfis

Masters Over 35
1. Brian McDaniel
2. Justin Klosky

Masters Over 40
1. Rick Tonsetic

Masters Over 50
1. Scott Vereb
2. Gary Lowe

FIGURE

Overall Winner
Kellie Gutierrez
Class A
1. Kellie Gutierrez
2. Angela Rojas
3. Melissa Meyer
4. Crystal Giesey
5. Kailin Keegan
6. Deanna Matecko
7. Gabrielle Azar
8. Teressa Jones

Class B
1. Laci Horvath

Novice Class A
1. Kellie Gutierrez
2. Angela Rojas
3. Crystal Giesey
4. Kailin Keegan
5. Nicole Arnold
6. Gabrielle Azar
7. Deanna Matecko

True Novice Class A
1. Kellie Gutierrez
2. Angela Rojas
3. Becca Yokopenic
4. Crystal Giesey
5. Deanna Matecko
6. Gabrielle Azar

Masters Over 35 Class A
1. Melissa Meyer
2. Cindy Collier
3. Nicole Arnold
4. Teressa Jones

Masters Over 40
1. Kellie Gutierrez
2. Becca Yokopenic
3. Cindy Collier
4. Teressa Jones

Masters Over 50
1. Cindy Collier
2. Josephine Piano

BIKINI

Overall Winner
Jodie Sweeney
Class A
1. Nicole Lisi
2. Steffanie Mendel
3. Elizabeth Brisker
4. Katie Molander

Class B
1. Jodie Sweeney
2. Erica Wasilewski
3. Christina Soto
4. Maya Richmond

Class C
1. Amy Campagne
2. Christine Mong
3. Josephine Piano

Class D
1. Nkem Chikwendu
2. Amanda Kuszmaul
3. Katie Kent
4. Haley Uher
5. Samantha Lutz

Novice Class A
1. Nicole Lisi

Novice Class B
1. Christine Mong
2. Heather Phillips

Teen
1. Erica Wasilewski

True Novice Class A
1. Jodie Sweeney
2. Steffanie Mendel
3. Erica Wasilewski
4. Katie Molander

True Novice Class B
1. Nkem Chikwendu
2. Amy Campagne
3. Haley Uher
4. Samantha Lutz

Masters Over 35 Class A
1. Jodie Sweeney
2. Cindy Collier

Masters Over 35 Class B
1. Amy Campagne
2. Katie Kent

Masters Over 40
1. Steffanie Mendel
2. Amanda Kuszmaul
3. Cindy Collier
4. Heather Phillips

Masters Over 50
1. Steffanie Mendel
2. Cindy Collier
3. Christine Mong
4. Josephine Piano

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Mitchell Milbrand
Class A
1. Mitchell Milbrand
2. Andrae Alexander
3. Joseph Misleh

Class B
1. Stephan Strothers
2. Ben Cardone
3. Andrew Holtemeyer
4. Hans Ostermeyer
5. Peter Mahoney

Class C
1. Keith Gary
2. Frank Moses
3. Michael Cafaro
4. Jared Paige
5. Jordan Gilronan
6. Jai Perrin
7. R Brandon Trale
8. Spencer Schrubb

First Responder
1. Michael Cafaro

Novice
1. Frank Moses
2. Michael Cafaro
3. Jordan Gilronan
4. Jai Perrin

True Novice
1. Keith Gary
2. Frank Moses
3. Michael Cafaro
4. Jordan Gilronan
5. Spencer Schrubb
6. R Brandon Trale
7. James Schade

Masters Over 35
1. Andrae Alexander
2. Stephan Strothers

Masters Over 40
1. Fred Kinsey
2. R Brandon Trale

Masters Over 50
1. Ed Cmar
2. Phillip DePante
3. James Schade

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Danny Costa
Class A
1. Joseph Misleh

Class B
1. Nathan Seredich
2. Jaisson Jagadeeswaran
3. Ricardo Rosario
4. James Conklin
5. Joseph Parrello
6. James Taneri

Class C
1. Danny Costa
2. Alexander Adams
3. Jason Hohn
4. Dion Merrill

First Responder
1. Alexander Adams

Novice
1. Jason Hohn
2. Dion Merrill

Masters Over 40
1. Rick Tonsetic
2. Joseph Parrello

Masters Over 50
1. Scott Vereb
2. James Taneri

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Kayla Mann
2. Joanna Kris Pierce
3. Amber Dufford
4. Judy Kiser

WOMEN'S PHYSIQUE

Open
1. Amy McKown
2. Ashley Adams
3. Kayla Mann
4. Joanna Kris Pierce
5. Melissa Meyer
6. Amber Dufford

Masters Over 35
1. Gena Hall
2. Melissa Meyer
3. Judy Kiser

WELLNESS

Novice
1. Brittany Tesney

Open
1. Elizabeth Brisker
2. Brittany Jenkins
3. Jessica Deloe
4. Raquele Stanton
5. Hannah Wilson
6. Brittany Tesney

True Novice
1. Steffanie Mendel

Masters Over 35
1. Steffanie Mendel