2020 NPC Florida State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Jose Invernizzi
Super Heavyweight
1. Jonathan McGrael
2. Eric Gilkes

Heavyweight
1. Caio Bottura
2. Alcides Martines
3. Angel Gonzalez
4. Fred Ewing

Light Heavyweight
1. Jose Invernizzi
2. John Lopez
3. Joshua Phillips

Middleweight
1. Baxter Greene
2. Anthony Plaza
3. Douglas Jones
4. Raul Feliciano
5. DC Fawcett

Novice
1. Alcides Martines
2. Dennis Brown

True Novice
1. Alcides Martines
2. Dennis Brown

Masters Over 35
1. Jose Invernizzi
2. Dennis Brown

Masters Over 40
1. John Lopez
2. Baxter Greene
3. Eddie Mejias
4. Douglas Jones
5. Raul Feliciano
6. Timothy McGuinness
7. Fred Ewing
8. Eric Gilkes

Masters Over 50
1. Baxter Greene
2. Jonathan McGrael
3. Douglas Jones
4. Ralph Avallone
5. Angel Gonzalez
6. Chris Hill

Masters Over 60
1. Alpha Smith Jr

FIGURE

Overall Winner
Kiera Johnson
Class A
1. Caylie Abbett
2. Jeimy Sarzoz
3. Dinaibys Paredes
4. Sarah Fawcett
5. Erma Shirley

Class B
1. Debbie Kiblin
2. Stephany Rojas

Class C
1. Kiera Johnson
2. Ashley Raquel Cunill
3. Sally Ann Farara
4. Shannon Scott
5. Carmen Zayas
6. Megan Ford
7. Melissa McGuinness

Novice Class A
1. Caylie Abbett
2. Jeimy Sarzoz
3. Dinaibys Paredes
4. Erma Shirley

Novice Class B
1. Ashley Raquel Cunill
2. Shannon Scott
3. Melissa McGuinness

True Novice
1. Megan Ford
2. Stephany Rojas

Masters Over 35
1. Melissa McGuinness
2. Erma Shirley

Masters Over 40
1. Allyson Luckner
2. Dinaibys Paredes
3. Debbie Kiblin
4. Carmen Zayas

Masters Over 50
1. marie raia
2. Sally Ann Farara

BIKINI

Overall Winner
Alena Perez
Class A
1. Tamara Rizkalla
2. Ana Brandão
3. Vanessa Nicholson
4. Emilie Cieszka
5. Yolanfi Bencosme
6. Nicolette Powell
7. Milly Marquez
8. Ryan Martin

Class B
1. Maria Acosta
2. Brittany Arce
3. Maria Hierholzer
4. Holly Voutour
5. Ashley Tarver
6. Shannon Boyd

Class C
1. Alena Perez
2. Betsy Chance
3. Anne Hawkins
4. Jessica Dexter

Class D
1. Helena Papo
2. Jennifer Kennedy
3. Cassie MacIntosh
4. Gabriela Inojosa
5. Kelsey Garton
6. Samantha Peter
7. Rachel Battista
8. Sarah Longo

Novice Class A
1. Tamara Rizkalla
2. Ashley Tarver
3. Yolanfi Bencosme
4. Nicolette Powell
5. Anita Rivera
6. Ryan Martin
7. Shannon Boyd

Novice Class B
1. Helena Papo
2. Jennifer Kennedy
3. Rachel Battista
4. Revelina Berto
5. Samantha Peter
6. Gabriela Inojosa

True Novice Class A
1. Maria Acosta
2. Holly Voutour
3. Shannon Boyd
4. Tanya Foster

True Novice Class B
1. Helena Papo
2. Cassie MacIntosh
3. Jessica Dexter
4. Tiffany Talks
5. Gabriela Inojosa
6. Sarah Longo

Masters Over 35
1. Maria Acosta
2. Betsy Chance
3. Vanessa Nicholson
4. Yolanfi Bencosme
5. Sairismar Murcelo

Masters Over 40
1. Betsy Chance
2. Vanessa Nicholson
3. Jennifer Kennedy
4. Ryan Martin
5. Milly Marquez
6. Tanya Foster
7. Chaitra Karapakala

Masters Over 50
1. Shannon Boyd

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Fabian Sanchez
Class A
1. Matthew Ballew
2. Victor Romero

Class B
1. Juan Rivera
2. Jorge Rodriguez
3. Caleb Jones
4. Jems Melidor

Class C
1. Selson Scatliffe
2. Nathan Teale

Class D
1. Fabian Sanchez
2. Patrick Jackson
3. Alister Loblack
4. Wayne Soltau
5. Rafael Luciano
6. Jeremy Jones

Novice Class A
1. Victor Romero
2. Thomas Messier

Novice Class B
1. Caleb Jones
2. Juan Arato

True Novice Class A
1. Victor Romero

True Novice Class B
1. Marlon Serbin
2. Selson Scatliffe
3. Juan Arato
4. Jason Maine

Masters Over 35
1. Jorge Rodriguez
2. Alister Loblack
3. Jeremy Jones
4. Joe Davenport
5. Nathan Teale

Masters Over 40
1. Juan Rivera
2. Wayne Soltau
3. Rafael Luciano
4. Joe Davenport
5. Selson Scatliffe

Masters Over 50
1. Ralph Avallone
2. Juan Jose Perez
3. Hubert Collins

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Alvin Abitz
Class A
1. DC Fawcett

Class B
1. Jorge Rodriguez
2. Eric Newland

Class C
1. Alvin Abitz
2. Timothy McGuinness

Novice
1. Eric Newland

True Novice
1. Dean Houck
2. Wilmer Matute

Masters Over 35
1. Jorge Rodriguez

Masters Over 40
1. Eric Newland
2. Timothy McGuinness
3. DC Fawcett

Masters Over 50
1. Ralph Avallone
2. Juan Jose Perez
3. Chris Hill

WOMEN'S BODYBUILDING



1. marie raia
2. Katia Da Silva
3. Nicole Hastrom

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Cindy Baggelaar-Reyes
2. Sarah Fawcett
3. Katia Da Silva

Masters
1. Sarah Fawcett
2. marie raia
3. Katia Da Silva

WELLNESS



1. Valencia Suprice
2. Ana Brandão
3. Allyson Luckner
4. Veronica Paredes
5. Gloria Flores
6. Marilyn Garcia

Novice Class A
1. Veronica Paredes
2. Marilyn Garcia

Novice Class B
1. Helena Papo
2. Revelina Berto
3. Samantha Peter

True Novice
1. Helena Papo