2020 NPC Heart of Texas

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Santos Rodriguez
Super Heavyweight
1. Frederick Okaye

Heavyweight
1. Ed Brown
2. Bradley Pfeifer

Light Heavyweight
1. Raul Velasquez
2. Mark Goetz

Middleweight
1. Ryan Combs
2. Andrew Sakry

Lightweight
1. Santos Rodriguez
2. Sam Meadows

Novice
1. Bradley Pfeifer

Teen
1. Andrew Sakry
2. Alex Wynveen

Masters Over 35
1. Ed Brown
2. Andrew Sakry

Masters Over 50
1. Mark Goetz

Masters Over 60
1. Sam Meadows
2. Edward Davis

FIGURE

Overall Winner
Carmen Resendiz
Class A
1. Carmen Resendiz
2. Chrisheena Williamson

Class B
1. Corinna Ewing
2. Laura Pelland
3. Traci Ramirez

Class C
1. Keesha Johnson

Novice
1. Keesha Johnson
2. Corinna Ewing
3. Laura Pelland

True Novice
1. Corinna Ewing

Masters Over 35
1. Keesha Johnson
2. Corinna Ewing
3. Chrisheena Williamson

Masters Over 45
1. Laura Pelland
2. Traci Ramirez

BIKINI

Overall Winner
Lindsey Tucker-Broussard
Class A
1. Cely McDonald
2. Erika Barenberg

Class B
1. Christie Parks
2. Candace Johnson

Class C
1. Lindsey Tucker-Broussard
2. Angela Yates

Novice Class A
1. Erika Barenberg

Novice Class B
1. Lindsey Tucker-Broussard
2. Candace Johnson
3. Angela Yates

True Novice
1. Lindsey Tucker-Broussard
2. Erika Barenberg
3. Candace Johnson
4. Angela Yates

Masters Over 35
1. Christie Parks
2. Malia Valentine
3. Angela Yates

Masters Over 45
1. Malia Valentine
2. Traci Ramirez

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Kelvin Walker
Class A
1. Kelvin Walker
2. Justin Wesselhoft
3. Jonathan Ocampo

Class B
1. Dalton Usery
2. Jonah Long
3. Landon Cloud
4. Max Dawd

Novice Class A
1. Jonathan Ocampo

Novice Class B
1. Jonah Long
2. Landon Cloud
3. Tyrone Betters

True Novice
1. Dalton Usery
2. Jonah Long
3. Jonathan Ocampo
4. Tyrone Betters

Masters Over 35
1. Justin Wesselhoft

Masters Over 45
1. Tom Reagan

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Clint Kadera
Class A
1. Clint Kadera
2. Sam Meadows
3. Ryan Combs

Class B
1. Anthony Offord
2. Dalton Usery
3. Clayton Baxter

Class C
1. Kameron Anderson

Novice Class A
1. Clint Kadera
2. Silver Rodriguez

Novice Class C
1. Kameron Anderson

True Novice
1. Clint Kadera
2. Kameron Anderson
3. Silver Rodriguez
4. Alex Wynveen

Masters Over 35
1. Tom Reagan
2. Clayton Baxter

Masters Over 45
1. Tom Reagan
2. Sam Meadows

WOMEN'S PHYSIQUE

Class B
1. Nicole Sakry

True Novice
1. Nicole Sakry

WELLNESS

Overall Winner
Rebecca Blackert
Class A
1. Rebecca Blackert

Class B
2. Sara Quinones

Novice
1. Rebecca Blackert

True Novice
1. Rebecca Blackert