2020 NPC Hurricane Bay Championships

NPC
Years: 2020 2019 2016 2014

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
John Lopez
Heavyweight
1. Jeffrey Ward
2. Nathan Landy

Light Heavyweight
1. John Lopez
2. Will Lock
3. Raul Garcia Fernandez

Middleweight
1. Ken Grossman

Novice
1. Nathan Landy

Masters Over 35
1. John Lopez

Masters Over 40
1. John Lopez
2. Ken Grossman
3. Raul Garcia Fernandez

Masters Over 50
1. Will Lock
2. Ken Grossman
3. Anthony Habeeb
4. Jeffrey Ward
5. Michael Webb
6. John Crawford

FIGURE

Overall Winner
Viviane Lima
Class A
1. Viviane Lima
2. Randy Pauley
3. Jennifer Lee Ferreira

Class B
1. Shanel Fisher

Class C
1. Sally Ann Farrara

Novice
1. Randy Pauley

Masters Over 40
1. Viviane Lima
2. Jennifer Lee Ferreira
3. Shanel Fisher

Masters Over 50
1. Sally Ann Farrara
2. Jennifer Lee Ferreira
3. marie raia
4. Crystal Smarr

BIKINI

Overall Winner
Belen Treto
Class A
1. Julie Ann Bacon
2. Kim Huynh

Class B
1. Belen Treto
2. Glynis Wallace
3. Faith Clough
4. Anna Jakobsson-Mccord

Class C
1. Brenda Ford
2. Kourtney Koehler
3. Elizabeth Mcelaney
4. Mariya Balabayeva
5. Jana Snaselova
6. Taylor Filimon
7. Tiger Lee

Class D
1. Bethany Moore
2. Amanda Gilbert

Class E
1. Crystal Muzdeka
2. Mirjam Jeter

Class F
1. Renee Burnett
2. Jennifer Kennedy
3. Katie Caldwell
4. Paige Shallcross

Novice Class A
1. Elizabeth Mcelaney
2. Jana Snaselova
3. Kim Huynh
4. Glynis Wallace
5. Faith Clough
6. Tiger Lee
7. Anna Jakobsson-Mccord

Novice Class B
1. Jennifer Kennedy
2. Bethany Moore
3. Amanda Gilbert
4. Paige Shallcross

True Novice
1. Katie Caldwell
2. Mariya Balabayeva
3. Anett McPhee
4. Anna Jakobsson-Mccord

Masters Over 35
1. Renee Burnett
2. Julie Ann Bacon
3. Brenda Ford
4. Crystal Muzdeka
5. Glynis Wallace
6. Faith Clough

Masters Over 40
1. Renee Burnett
2. Jennifer Kennedy
3. Mirjam Jeter
4. Glynis Wallace
5. Anett McPhee
6. Anna Jakobsson-Mccord

Masters Over 50
1. Crystal Smarr

MEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Darius Brooks
2. Selwyn Lebron
3. E Ramey

Class C
1. Paulo Soares deMoura
2. Neal Cross
3. Jacob Singer
4. Chase Twigg
5. Jean Polanco
6. Joe Trubilla
7. Ayindei Gordon

Class D
1. John Immel
2. Ali Saraeb
3. Philip Reed
4. Steve Theodoropoulos
5. Tyler Barry
6. Gregory Filion

Novice Class A
1. Darius Brooks
2. E Ramey

Novice Class B
1. Chase Twigg
2. Jean Polanco
3. Steve Theodoropoulos

True Novice
1. Selwyn Lebron
2. Ali Saraeb

Masters Over 35
1. Eric Neal
2. Steve Theodoropoulos

Masters Over 50
1. Gregory Filion

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Ayindei Gordon
Class A
1. Dwayne Haugabroook

Class B
1. Ayindei Gordon

Class C
1. Steve Theodoropoulos
2. John Immel
3. Steve Carroll
4. Josef Overton
5. Chris Gurny
6. Tyler Barry

Novice
1. Steve Theodoropoulos
2. Ken Grossman

True Novice
1. Ken Grossman
2. Tyler Barry

Masters Over 35
1. Steve Theodoropoulos

Masters Over 40
1. Ken Grossman
2. Dwayne Haugabroook

Masters Over 50
1. Ken Grossman
2. Anthony Habeeb
3. Chris Gurny
4. John Crawford
5. Robert Hopper
6. Michael Webb

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Bonnie Wescott
2. Josefina Monasterio

Masters Over 60
1. marie raia
2. Bonnie Wescott
3. Iris Davis
4. Josefina Monasterio

Masters Over 70
1. Iris Davis
2. Josefina Monasterio

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Amanda Purnell

Novice
1. Elizabeth Fadley

Novice Class A
1. Faith Clough

True Novice
1. Elizabeth Fadley

Masters Over 40
1. marie raia
2. Elizabeth Fadley

WELLNESS

Overall Winner
Tiger Lee
Class B
1. Tiger Lee

Class C
1. Shanel Fisher

Masters Over 35
1. Faith Clough

Masters Over 40
1. Shanel Fisher