2020 NPC Julie Palmer Championships

NPC
Years: 2020 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Steve Spaulding
Super Heavyweight
1. Steve Spaulding
2. Joseph Stanton

Light Heavyweight
1. Pete Lekaj
2. Ronnie Proctor

Middleweight
1. Sarner Jaara
2. Caleb Powers
3. Britt Johnson
4. Clint Planck

Welterweight
1. Mark Ritter

Lightweight
1. David Carter
2. Noah David Ross

Novice
1. Caleb Powers
2. Joseph Stanton
3. Clint Planck

Masters
1. Mark Ritter
2. Pete Lekaj
3. Joseph Stanton
4. Britt Johnson

FIGURE

Overall Winner
Chelsea Foster
Class A
1. Candice Batson
2. Jennifer Close
3. Paola Leimenstoll

Class B
1. Chelsea Foster
2. Laura Grieco
3. Molly Kampschroeder
4. Sharon Johnson
5. Gabrielle Santinocto
6. Nicole Crow
7. Gabrielle Azar

Class C
1. Tonya Y Casey
2. Emily Nalbach
3. Brittany Spuck
4. Kristin Gordan

Class D
1. Ginger Heuker

Novice
1. Chelsea Foster
2. Gabrielle Santinocto
3. Sharon Johnson
4. Emily Nalbach
5. Kristin Gordan
6. Racquel Frye
7. Gabrielle Azar
8. Nicole Crow
9. Jennifer Close
10. Paola Leimenstoll

Masters
1. Candice Batson
2. Laura Grieco
3. Molly Kampschroeder
4. Ginger Heuker
5. Tonya Y Casey
6. Sharon Johnson
7. Jennifer Close
8. Paola Leimenstoll

BIKINI

Overall Winner
Annely Rezabek
Class A
1. Annely Rezabek
2. Sierra Hartwig
3. Evette Cano
4. Kali Jones

Class B
1. Brittaney Rachal
2. Deanna Hardeman
3. Kari Witmer
4. Alexis Adams
5. Amber Durrani
6. Lynnea Kelly
7. Teresa Marling

Class C
1. Luana Ferreira
2. Lindsay Squier
3. Brenda Estadt
4. Lindsey Seaton

Class D
1. Leah Walter
2. Zoe Greear
3. Ashley Duncan
4. Mandy Gastright

Novice Class A
1. Annely Rezabek
2. Deanna Hardeman
3. Kari Witmer
4. Kali Jones
5. Amber Durrani
6. Lynnea Kelly
7. Teresa Marling

Novice Class B
1. Ashley Duncan
2. Zoe Greear
3. Lindsay Squier
4. Brenda Estadt
5. Amanda Golsch
6. Mandy Gastright
7. Christine Caton
8. Lindsey Seaton
9. Sarah Rooker

True Novice
1. Kari Witmer
2. Zoe Greear
3. Kali Jones
4. Amber Durrani
5. Caroline Elizabeth Barnhorst
6. Amanda Golsch

Masters
1. Ashley Duncan
2. Evette Cano
3. Caroline Elizabeth Barnhorst
4. Brenda Estadt
5. Amanda Golsch
6. Christine Caton
7. Mandy Gastright
8. Sarah Rooker
9. Teresa Marling

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Mark Church
Class A
1. Ledjon Shtika

Class B
1. Ryan Tuttle

Class C
1. Ryan Belcher
2. Greg White
3. Mason Saunders
4. Jonathan Brion
5. Jesus Ribot
6. Todd Peters

Class D
1. Mark Church
2. Mouhamed Seue
3. Logan Garrette
4. TJ Walter
5. Larry Pridgen
6. Michael Smith
7. Brad Estadt

Novice
1. Greg White
2. Mason Saunders
3. Ryan Tuttle
4. Brad Estadt
5. Jonathan Brion
6. Tim Pittman
7. Christopher Smith
8. Todd Peters

Masters
1. Mark Church
2. TJ Walter
3. Michael Smith
4. Brad Estadt
5. Jesus Ribot
6. Christopher Smith
7. Tim Pittman
8. Michael Geiselman
9. Todd Peters

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Sarner Jaara
Class A
1. Sarner Jaara
2. David Carter

Class B
1. Justin Elam
2. Ricardo Ross
3. Noah David Ross
4. Jason Richardson
5. Ronnie Proctor
6. Brandon Jones
7. Adam Close

Class C
1. Michael Okeefe
2. Ronnie Foth
3. Steven Arnone
4. Alex Wagner

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Racquel Frye
2. Ilze Meyer
3. Jessica Abbott

WELLNESS

Overall Winner
Alexis Adams
Class A
1. Alexis Adams
2. Brionna Fifer

Class B
1. Gabrielle Santinocto
2. Daniela Krooks
3. Luana Ferreira