2020 NPC Max Muscle Virginia Classic

NPC
Years: 2020 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nick Mickley
Heavyweight
1. Joseph Able
2. Robert Van Sant

Light Heavyweight
1. Nick Mickley
2. James Murray
3. Chris Librizzi

Middleweight
1. David Abbott

True Novice
1. Luis Sanchez
2. Tyler Ruff

Masters Over 40
1. David Abbott
2. Chris Librizzi

Masters Over 60
1. Joseph Bastardi

FIGURE

Overall Winner
Sarah Brown
Armed Forces
1. Jessica Brenneman

Class A
1. Gina Strauser
2. Helene Smith
3. Jessica Brenneman
4. Stephanie Fields

Class B
1. Sarah Brown
2. Taco Barnes

Class C
1. Kolbi Doss

Novice
1. Gina Strauser
2. Kolbi Doss
3. Jessica Brenneman

True Novice
1. Gina Strauser
2. Kolbi Doss
3. Stephanie Fields

Masters Over 35
1. Taco Barnes
2. Helene Smith

Masters Over 40
1. Helene Smith

Masters Over 50
1. Helene Smith
2. Stephanie Fields

BIKINI

Overall Winner
Kolbi Doss
Armed Forces
1. Lydia Venuti
2. Alexis Wissinger

Class A
1. Caitlin Jacox
2. Kristen Rainis
3. Melissa Kwaiser-DeKalita
4. Viktoriia Pasichnyk
5. Sierra McGraw
6. Lydia Venuti
7. RyanLynn Waugh
8. Nancy Wright
9. Amanda Ross
10. Porsha Siegman
11. Alexis Wissinger

Class B
1. Kyndra Leake
2. Kiana Wood
3. Tiffany Hagen

Class C
1. Kolbi Doss
2. Martina Gomes
3. Sarah Binette

First Responder
1. Amanda Ross

Novice Class A
1. Caitlin Jacox
2. Amanda Ross
3. Viktoriia Pasichnyk
4. Sierra McGraw
5. Nancy Wright
6. Alexis Wissinger

Novice Class B
1. Kolbi Doss
2. Kiana Wood
3. Martina Gomes
4. Sarah Binette
5. Britne Johnson

True Novice Class A
1. RyanLynn Waugh
2. Viktoriia Pasichnyk
3. Nancy Wright
4. Melissa Kwaiser-DeKalita

True Novice Class B
1. Kyndra Leake
2. Kiana Wood
3. Sarah Binette

Masters Over 35
1. Melissa Kwaiser-DeKalita
2. Martina Gomes
3. Tiffany Hagen
4. Sarah Binette

Masters Over 40
1. Porsha Siegman

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Gage Moran
Armed Forces
1. William Ranson
2. Jamal Justice

Class A
1. Gage Moran
2. William Ranson
3. Steven Ehoue
4. Darryl Cooper Jr.
5. Keyron Scott

Class B
1. Ian Burch
2. David Gilchrist
3. Ariel Medina

Class C
1. Shawn Board
2. Jamal Justice
3. Nazir Vargas
4. Jerome Barley
5. Tony Barhoum
6. Peter Ehrhart
7. Michael Stone
8. Steve Justus
9. Matthew McInnis

Novice Class A
1. Darryl Cooper Jr.
2. Ian Burch
3. Timothy Rusli
4. Keyron Scott
5. Luvius Thanh
6. Muzammil Aijaz

Novice Class B
1. Peter Ehrhart
2. Michael Stone
3. Steve Justus
4. Adam Dixon

Teen
1. Gage Moran
2. Matthew McInnis

True Novice Class A
1. Ian Burch
2. Keyron Scott
3. Muzammil Aijaz
4. Tyler Ruff

True Novice Class B
1. Jamal Justice
2. Nazir Vargas
3. Jerome Barley
4. Ariel Medina
5. Peter Ehrhart
6. Luis Sanchez
7. Steve Justus
8. Adam Dixon

Masters Over 35
1. William Ranson
2. Jerome Barley
3. Ariel Medina
4. Casey Rose Jones

Masters Over 40
1. Luis Sanchez
2. Casey Rose Jones

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
James Murray
Armed Forces
1. Josh Gibbs

Class B
1. James Murray
2. Nick Mickley
3. Desmond Lockhart
4. Chris Librizzi

Class C
1. Adam Black
2. Chandler Marshall
3. Bryce Fey

Novice
1. Bryce Fey
2. Luvius Thanh

True Novice
1. Chandler Marshall
2. Luis Sanchez
3. Bryce Fey
4. Josh Gibbs
5. Tyler Ruff

Masters Over 40
1. Desmond Lockhart
2. Josh Gibbs
3. Chris Librizzi

FITNESS



1. Constance McNair

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Quierra Curtis
2. Holly Logan

First Responder
1. Quierra Curtis

True Novice
1. Quierra Curtis

Masters Over 35
1. Holly Logan

WELLNESS

Overall Winner
Suzie Shank
Class A
1. Kasie Cantor

Class B
1. Suzie Shank

True Novice
1. Martina Gomes