2020 NPC Mel Chancey Harbor Classic

NPC
Years: 2020

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Raphael Tavares
Super Heavyweight
1. Jonathan McGrael

Heavyweight
1. Raphael Tavares
2. David Fenty
3. Lucas Pinheiro
4. Caio Bottura
5. Roberto Carvalho

Light Heavyweight
1. Brian Carlisle
2. Amaury Fernandez
3. Jason Dangel

Middleweight
1. John Nguyen
2. Shawn VanDuyn
3. Ronand Fuentes
4. Deric Roberts

Novice
1. Lucas Pinheiro
2. John Nguyen
3. Jason Dangel
4. Deric Roberts

Masters Over 40
1. Brian Carlisle
2. Ronand Fuentes
3. Deric Roberts

Masters Over 50
1. Jonathan McGrael
2. Scott Keaton
3. Jay Cooper

Masters Over 60
1. Jay Cooper
2. Coach John Jenkins

FIGURE

Overall Winner
Nakeisha Scruggs
Class A
1. Carla Desormot

Class B
1. Gianna Orourke

Class C
1. Celeste Hunt
2. Theodora Sierra
3. Amanda Mowery
4. Melissa Freeman
5. Ashton Alexander

Class D
1. Nakeisha Scruggs
2. Marie-Solange Essoh
3. Heather Tillery
4. Debbie Kiblin
5. Brittany Wuis

Class E
1. Riannan Peterson

Novice
1. Elle Birchfield
2. Amanda Mowery
3. Brittany Wuis
4. Riannan Peterson

True Novice
1. Amanda Mowery

Masters Over 35
1. Marie-Solange Essoh
2. Celeste Hunt
3. Carla Desormot
4. Theodora Sierra
5. Elle Birchfield
6. Melissa Freeman
7. Riannan Peterson

Masters Over 45
1. Celeste Hunt
2. Carla Desormot
3. Debbie Kiblin

BIKINI

Overall Winner
Kristy Imsande
Class A
1. Shaneeka Harmonson
2. Serina Phavixay
3. Josie Harbaugh
4. Luky Sherman
5. Brynne Guzman
6. Shanell Harleston
7. Eunice Lubigan
8. Angelique Carlisle

Class B
1. Ana Carla Brandao
2. Jennifer Amundsen-Clapp
3. Brittani Ross
4. Ryan Martin
5. Paula Krueger

Class C
1. Kristy Imsande
2. Jordan Brannon
3. Bridget Lago
4. Elizabeth Tarr
5. Catherine Godzyk
6. Julia Tseng
7. Samantha Marcolina
8. Tara Faggiole

Class D
1. Lashonda Evans
2. Jessica Quillian
3. Dani Rae Tourony
4. Amanda Amaral

Class E
1. Stephanie Wagner
2. Annmarie Swain
3. Tiger Lee

Class F
1. Destini Riposta
2. Blaire Whitcomb
3. Vicky Garcia
4. Monique Morgan
5. Ashley Billeter
6. Ginea Carmichael

Class G
1. Kayleigh Obert

Class H
1. Erin Kamm
2. Morgan Tichenor
3. Renee Burnett
4. Hannah Ray
5. Krystal Green

Novice Class A
1. Elizabeth Tarr
2. Catherine Godzyk
3. Dani Rae Tourony
4. Bridget Lago
5. Amanda Amaral
6. Shanell Harleston
7. Brittani Ross
8. Eunice Lubigan

Novice Class B
1. Monique Morgan
2. Ashley Billeter
3. Tiger Lee
4. Riannan Peterson

Novice Class C
1. Erin Kamm
2. Morgan Tichenor
3. Krystal Green

True Novice Class A
1. Elizabeth Tarr
2. Catherine Godzyk
3. Brynne Guzman
4. Dani Rae Tourony
5. Eunice Lubigan
6. Paula Krueger

True Novice Class B
1. Ginea Carmichael
2. Robin Holland

Masters Over 35 Class A
1. Lashonda Evans
2. Josie Harbaugh
3. Luky Sherman
4. Jennifer Amundsen-Clapp
5. Amanda Amaral
6. Ryan Martin
7. Tara Faggiole
8. Angelique Carlisle

Masters Over 35 Class B
1. Vicky Garcia
2. Pamela Turner
3. Monique Morgan
4. Ashley Billeter
5. Stephanie Wagner
6. Annmarie Swain
7. Heather Bacon
8. Riannan Peterson

Masters Over 35 Class C
1. Renee Burnett
2. Robin Holland
3. Krystal Green
4. Kayleigh Obert

Masters Over 45
1. Luky Sherman
2. Pamela Turner
3. Robin Holland
4. Jennifer Amundsen-Clapp
5. Shanell Harleston
6. Annmarie Swain
7. Angelique Carlisle
8. Paula Krueger

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Rhyan Clark
Class A
1. Rhyan Clark
2. Juan Souza
3. Drew Nolan

Class B
1. Rodney Taylor
2. Ernest Wu

Class D
1. Luis Ojeda
2. Stephen Lauth

Class E
1. Colt Davis

Class F
1. Luis Felipe Grossi
2. Xavier Carr
3. Kyle Stuart
4. Jordan Lilii
5. Jeremy Jones

Novice Class A
1. Rodney Taylor
2. Juan Souza
3. Mark Catolos

Novice Class B
1. Luis Felipe Grossi
2. Roberto Arevalo

True Novice
1. Luis Felipe Grossi
2. Mark Catolos
3. Mike Roe

Masters Over 35
1. Maurice Irvin
2. Hernando Alvarado
3. Jeremy Jones
4. Jim McIntyre
5. Roberto Arevalo

Masters Over 45
1. Maurice Irvin
2. Drew Nolan
3. Hernando Alvarado
4. Jim McIntyre
5. Ernest Wu
6. Albert Rodriguez
7. Mark Catolos

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Alexander Stewart
Class A
1. Paul Califano
2. John Nguyen
3. Shawn VanDuyn

Class B
1. Logan Guthrie
2. Brandon Dejesus
3. Tyson Dunston
4. Blake Caulder
5. Amaury Fernandez
6. Andrew Brannon
7. Jay Cooper

Class C
1. Alexander Stewart
2. Ivan Santos

Class D
1. Kyle Stuart

Novice
1. John Nguyen
2. Ivan Santos
3. Andrew Brannon
4. Kyle Stuart
5. Hernando Alvarado
6. Derek Parker

Masters Over 35
1. Derek Parker
2. Jay Cooper

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Heather Tillery
2. Ashton Alexander

WELLNESS

Overall Winner
Caroline Demesquita
Class A
1. Rebecca Ferrari
2. Fayth Lautner
3. Taneisha Sweetenburg

Class B
1. Caroline Demesquita
2. Amanda Silvestre
3. Denia Taylor
4. Jessica Miller

Class C
1. Micaela Spinelli
2. Chanel Carter
3. Leticia Mattos

Class D
1. Crystal Barrett

True Novice
1. Amanda Silvestre
2. Rebecca Ferrari
3. Micaela Spinelli
4. Taneisha Sweetenburg

Masters Over 35
1. Leticia Mattos