2020 NPC Michigan State Championships

NPC
Years: 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Benjamin Pollack
Super Heavyweight
1. Benjamin Pollack
2. Mark Kavinsky
3. Peter Panelli

Heavyweight
1. Kyle Frescura
2. Keith Fabbri

Light Heavyweight
1. Nate Mead
2. Joseph Sugarman
3. Adam Laughlin
4. Ben Armstead
5. Paul Carlisle

Middleweight
1. Keith Bogoff

Welterweight
1. Ramzi Jouni
2. Kevin Bailey

Lightweight
1. Omar Baligh Abdulla

Novice Heavyweight
1. Joseph Sugarman
2. Paul Carlisle

Teen
1. Omar Baligh Abdulla

True Novice
1. Omar Baligh Abdulla
2. Paul Carlisle

Masters Over 35
1. Keith Fabbri
2. Mark Kavinsky
3. Kevin Bailey
4. Paul Carlisle

Masters Over 40
1. Peter Panelli
2. Keith Bogoff
3. Paul Carlisle

FIGURE

Novice
1. Sue Bostic

Open
1. Abigail Harder
2. Sue Bostic

Masters Over 35
1. Abigail Harder
2. Andera Rodriguez

Masters Over 40
1. Sue Bostic

BIKINI

Overall Winner
Alexus Pace-Patterson
Class A
1. Alexus Pace-Patterson
2. Anna Abouzeid
3. Angela Guerrero
4. Tina Denoff
5. Kaela Renner
6. Heather Mead

Class B
1. Jessie LaLonde
2. Alyssa Kapinus
3. Chelsea Dominski
4. Sidney Crandall
5. Jaime Palmucci
6. Allison Bell
7. Caitlin Reynolds

Class C
1. Michelle Edgar-Enos
2. Nina Epifanova
3. Ashlee McHugh

Novice Class A
1. Kaela Renner
2. Heather Mead

Novice Class B
1. Alyssa Kapinus
2. Chelsea Dominski
3. Ashlee McHugh
4. Caitlin Reynolds

True Novice
1. Alyssa Kapinus
2. Angela Guerrero
3. Sidney Crandall
4. Kaela Renner
5. Michelle Edgar-Enos
6. Nina Epifanova
7. Caitlin Reynolds

Masters Over 35
1. Tina Denoff
2. Michelle Edgar-Enos
3. Ashlee McHugh

Masters Over 40
1. Tina Denoff

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Caleb Whitehorn
Class A
1. Christopher Riedy
2. Vatche Bassmagian
3. Bryant Wilson

Class B
1. Caleb Whitehorn
2. Jamil Baydoun

Class C
1. Jonathan Marshall
2. Joe Holstine
3. Jacob Corbeille
4. Zachary Scott
5. Justin Pittenger
6. Ali Al-Tairi

Novice Class A
1. Terrence Plain
2. Lance Fisher
3. Fred Shaw
4. Gorgees Zaya

Novice Class B
1. Jacob Corbeille
2. Zachary Scott
3. Ali Al-Tairi

True Novice
1. Bryant Wilson
2. Zachary Scott
3. Fred Shaw
4. Ali Al-Tairi
5. Gorgees Zaya

Masters
1. Ramzi Jouni
2. Zachary Scott

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Amir Rad
Class A
1. Ramzi Jouni
2. Vatche Bassmagian
3. Omar Baligh Abdulla
4. Kevin Bailey

Class B
1. Amir Rad
2. Marc Sample
3. Joseph Sugarman
4. Glenn Owens Jr
5. Ben Armstead

Class C
1. Marvin Tookes
2. Aaron Cooke
3. Eshaan Singh

Novice
1. Joseph Sugarman

True Novice
1. Omar Baligh Abdulla

Masters
1. Glenn Owens Jr
2. Marvin Tookes
3. Kevin Bailey
4. Eshaan Singh

FITNESS



1. Andera Rodriguez

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Gabrielle Owens
2. Shannon Seeley

WELLNESS



1. Vanessa M Bernardo
2. Emily Hentschl