2020 NPC Midwest Naturals

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Justin Usery
Super Heavyweight
1. David Small

Middleweight
1. Justin Usery
2. Devinn Heurmann
3. Paul Haug

Lightweight
1. Matthew Syphokham

Novice Masters Over 40
1. Jeff Bell

True Novice Masters Over 40
1. Jeff Bell

Masters Over 50
1. David Small

FIGURE

Overall Winner
Leann Bylo
Class A
1. Candy Sadler
2. Mackenzie Gash

Class B
1. Leann Bylo

Novice Class A
1. Mackenzie Gnash

Novice Class B
1. Leann Bylo

Novice Masters Over 35
1. Leann Bylo

Novice Masters Over 40
1. Shonnie Libhart
2. Candy Sadler
3. Aj Trujillo
Tara Wiskow

Novice Masters Over 50
1. Jeanne Smith
2. Marisela Randolph

True Novice Class A
1. Deanna Nguyen

True Novice Masters Over 40
1. Shonnie Libhart
2. Aj Trujillo
3. Deanna Nguyen

True Novice Masters Over 50
1. Jeanne Smith

Masters Over 35
1. Leann Bylo

Masters Over 40
1. Candy Sadler
2. Sarah Mahnesmith
Tara Wiskow

Masters Over 50
1. Jeanne Smith
2. Marisela Randolph

BIKINI

Overall Winner
Rachel Parrott
Class A
1. Marie Rodriguez
2. Trinity Lynn
3. Morgan Brown
4. Megan Davis
5. Naomi (Mina) Sonnek

Class B
1. Lindsay Benoist
2. Jamie Alvers
3. Crystal Prahl
4. Logan Magee
5. Heather Hall
6. Devon Posey

Class C
1. Rachel Parrott
2. Isabella Baker
3. Deborah Martin
4. Lacey Eaton
5. Rachel Mauk

Novice Class A
1. Jonalyn Shiplett
2. Trinity Lynn
3. Morgan Brown
4. Megan Davis

Novice Class B
1. Devon Posey
2. Heather Hall

Novice Class C
1. Rachel Parrott
2. Deborah Martin
3. Lacey Eaton
4. Rachel Mauk

Novice Masters Over 35
1. Heather Hall
2. Jamie Alvers
3. Lacey Eaton

Novice Masters Over 50
1. Jodi Clariday

True Novice Class A
1. Trinity Lynn

True Novice Class B
1. Devon Posey
2. Logan Magee

True Novice Masters Over 35
1. Toni Scheitlin

Masters Over 35
1. Toni Scheitlin
2. Crystal Prahl
3. Lacey Eaton

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Tommy Morgan
Class A
1. Matthew Syphokham
Kyle Hake

Class B
1. Tommy Morgan
2. Ross Cherepkai
3. Christian Zeik
4. Brian Atsu
5. Paul Haug

Novice Class A
1. Kyle Hake

Novice Class B
1. Ross Cherepkai

Novice Masters Over 40
1. Ty Fowler

True Novice Class A
1. Thomas Somphanthabansouk
2. John O'Sullivan
3. Songwen Luo
4. Jacob Bartch
Kyle Hake

True Novice Class B
1. Alexander Seldon
2. Brian Scholl
3. Kyle Ogle

Masters Over 35
1. Ross Cherepkai

Masters Over 40
1. Ty Fowler

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Ghassan Khalaf
Class A
1. Ghassan Khalaf
2. Devinn Heurmann
3. Chase Forsyth

Class B
1. Brian Atsu
2. Tommy Morgan
3. Lonnie Hurst
Josh Wilson
Mathew Funderburk

Novice Class A
1. Leo Aguilar

Novice Masters Over 40
Steve Ewing

Teen
1. Chase Forsyth

True Novice Class B
1. Lonnie Hurst

True Novice Masters Over 35
1. Doug Storm

True Novice Masters Over 40
1. Steve Ewing

Masters Over 40
Steve Ewing

WOMEN'S BODYBUILDING

Masters Over 50
1. Carrie Steen

WOMEN'S PHYSIQUE

Novice Masters Over 50
1. Carrie Steen

Masters Over 50
1. Carrie Steen

WELLNESS

Class B
1. Rachel Mauk

Novice Class B
1. Rachel Mauk