2020 NPC Minnesota State Championships

NPC
Years: 2020 2019 2018 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Marco Ironi
Light Heavyweight
1. Ian Anderson
2. Shane Harel
3. Michael McGuire

Middleweight
1. Marco Ironi

True Novice
1. Eric Johnson

Masters Over 35
1. Marco Ironi

Masters Over 40
1. Marco Ironi
2. Geoffrey Kappa
3. Eric Johnson

Masters Over 50
1. Marco Ironi
2. Geoffrey Kappa
3. Timothy Schroeder
4. Eric Johnson

FIGURE

Overall Winner
Shante Belverud
Class A
1. Adrienne Matthews
2. Julie Joyce

Class B
1. Shante Belverud
2. Brianna LaSee
3. Erin Bitney
4. Carolyn Kay
5. Dannah Weinzetl

Novice
1. Brianna LaSee
2. Dannah Weinzetl
3. Susan Caturia

True Novice
1. Adrienne Matthews
2. Joanie Williamson

Masters Over 35
1. Adrienne Matthews
1. Carolyn Kay
2. Brenda Wisner
2. Julie Joyce
3. Susan Caturia

Masters Over 40
1. Adrienne Matthews
2. Erin Bitney
3. Julie Joyce
4. Jennifer Wiggin

BIKINI

Overall Winner
Savannah Dolezal
Class A
1. Savannah Dolezal
2. Priscilla Garza
3. Alyssa Kolve
4. Megan Schillinger
5. Amanda Berreau
6. Rosa Gargiulo

Class B
1. Dani Patterson
2. Rebekah Charchenko
3. Kirsten Holthaus
4. Angie Ebsen
5. Alison Fletcher

Class C
1. Stephanie Kolb
2. Ashley Mouser
3. Erin Reynolds
4. Breanna Ludeman

Novice Class A
1. Alyssa Kolve
2. Megan Schillinger

Novice Class B
1. Alison Fletcher
2. Breanna Ludeman
3. Erin Reynolds

True Novice
1. Angie Ebsen
2. Kirsten Holthaus
3. Erin Reynolds
4. Shannon Bitney

Masters Over 35
1. Rebekah Charchenko
2. Tara Flaherty
3. Breanna Ludeman
4. Erin Reynolds
5. Rosa Gargiulo

Masters Over 40
1. Angie Ebsen
2. Tara Flaherty
3. Breanna Ludeman
4. Erin Reynolds
5. Rosa Gargiulo
6. Shannon Bitney

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Mitchell Cassidy
Class A
1. Nolan Pribula
2. Khongtxju Moua
3. Jason Troxel

Class B
1. Mitchell Cassidy
2. Adrian Martinez
3. Spencer Bisek
4. Travis Everett
5. Kolton Lukes
6. Julian Murphy
7. Andrew Goodman

Novice Class A
1. Nolan Pribula
2. Jason Troxel

Novice Class B
1. Adrian Martinez
2. Kolton Lukes
3. Julian Murphy
4. Austin Gelhar

True Novice
1. Adrian Martinez
2. Nolan Pribula
3. Austin Gelhar
4. Andrew Goodman

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Austin Loes
Class A
1. Wade Jeffrey
2. Mitchell Cassidy
3. Travis St.Peter
4. Alex Schmidt

Class B
1. Austin Loes
2. Nathan Brown
3. David Rock
4. Patrick Boenigk
5. Michael McGuire
6. Tyson Williams
7. Dave Snyder
8. Kyle Heiser

Novice
1. Mitchell Cassidy

True Novice
1. Michael McGuire
2. Kyle Heiser

Masters Over 35
1. Dave Snyder

Masters Over 50
1. Dave Snyder

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Kathy Kermeen

Masters Over 50
1. Kathy Kermeen

WELLNESS

Overall Winner
Alyssa Kolve
Class A
1. Alyssa Kolve
2. Sheila Bell

Class B
1. Brianna LaSee
2. Brooke Helmke

Novice
1. Brianna LaSee
2. Brooke Helmke
3. Sheila Bell

True Novice
1. Brooke Helmke
2. Sheila Bell