2020 NPC Missouri State Championships

NPC
Years: 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Jerry Greer
Super Heavyweight
1. Caleb Christich
2. David Small

Heavyweight
1. Bj Drew
2. Kendall Mcdaniel
3. Nathan Chenoweth
4. Joshua Page
Light Heavyweight
1. Jerry Greer
2. William Kujawa
3. Chad Frenzel
4. Kyle Lotz
5. Timothy Reys
6. Dan Byers
7. Mark Duckworth
8. Jeff Davdison
9. Dan Martin
Middleweight
1. John Legoullon
2. Shane Cook

Lightweight
1. Peter Fitschen
2. Nicholas Hadley

Novice Heavyweight
1. Kendall Mcdaniel
2. Joshua Page

Novice Light Heavyweight
1. William Kujawa
2. Kyle Lotz
3. Dan Martin

Novice Lightweight
1. Nicholas Hadley

Masters Over 35
1. Bj Drew
2. Chad Frenzel

Masters Over 40
1. Jerry Greer
2. Dan Byers
3. Mark Duckworth
4. Jeff Davdison
5. Nathan Chenoweth
6. Joshua Page

Masters Over 50
1. Timothy Reys
2. Dan Martin
3. David Small

FIGURE

Overall Winner
Becca Styn
Class A
1. Cassondra Hidey
2. Katie Wilbers
3. Karissa Davidson
4. Amy Reaves
5. Kady Powell
6. Dawn Wilson
7. Marlana Raby

Class B
1. Becca Styn
2. Carolyn Jameson
3. Chelsea Pullen
4. Sandra Fisher
5. Gabreila Verdugo

Novice Class A
1. Sandra Fisher
2. Amy Reaves
3. Marlana Raby
4. Kady Powell

Novice Class B
1. Becca Styn
2. Chelsea Pullen
3. Gabreila Verdugo

Teen
1. Kady Powell

Masters
1. Cassondra Hidey
2. Katie Wilbers
3. Sandra Fisher
4. Amy Reaves
5. Dawn Wilson
6. Marlana Raby

BIKINI

Overall Winner
Patricia Hayton
Class A
1. Patricia Hayton
2. Melinda Tilton
3. Victoria Schubert
4. Caitlin Francis
5. Teri Lean
6. Brandy Yarnell
7. Sara Matthewson
8. Kelly Long
9. Mallory Rosenstiel

Class B
1. Micah Allen
2. Hannah Mincemeyer
3. Christa Alpers
4. Lexi Sneed
5. Angie Powers
6. Chandler Sanders
7. Carla Wheeler

Class C
1. Kayla Johnson
2. Samantha Pfeifer
3. Kara Clum
4. Kaylin Dobbs
5. Ginger Turner
6. Amy Sportsman
7. Kristen Medlock
8. Amanda Coleman

Class D
1. Amy Frederick
2. Courtney Forster
3. Nichole Perry
4. Gabreila Verdugo
5. Misty Denevan
6. Lacey Eaton

Novice Class A
1. Melinda Tilton
2. Victoria Schubert
3. Caitlin Francis
4. Teri Lean
5. Sara Matthewson
6. Brandy Yarnell
7. Mallory Rosenstiel

Novice Class B
1. Hannah Mincemeyer
2. Lexi Sneed
3. Angie Powers
4. Christie Brock
5. Chandler Sanders
6. Carla Wheeler

Novice Class C
1. Kayla Johnson
2. Samantha Pfeifer
3. Ginger Turner
4. Kaylin Dobbs
5. Amy Sportsman
6. Kristen Medlock
7. Amanda Coleman
8. Deena Sandall

Novice Class D
1. Amy Frederick
2. Nichole Perry
3. Lacey Eaton
4. Misty Denevan

Masters Class A
1. Christa Alpers
2. Teri Lean
3. Nichole Perry
4. Amanda Coleman
5. Lacey Eaton

Masters Class B
1. Kristen Medlock
2. Lexi Sneed
3. Brandy Yarnell
4. Amy Sportsman
5. Angie Powers
6. Deena Sandall
7. Misty Denevan
8. Chandler Sanders

Masters Class C
1. Christie Brock
2. Carla Wheeler
3. Kelly Long

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Lateef Arnold
Class A
1. Lateef Arnold
2. John Cook
3. Aiden Brummett
4. Phillip Haack
5. Michael Wolfer
6. Tyler Campbell
7. Daniel Brinker

Class B
1. Matt Surface
2. Daron Hall
3. Jerimy Tidmore
4. Michael Presley
5. Jim Robbins

Novice Class A
1. Michael Wolfer
2. Phillip Haack
3. Brendin White
4. Tyler Campbell

Novice Class B
1. Lateef Arnold
2. Matt Surface
3. Daron Hall
4. Aiden Brummett
5. Jerimy Tidmore
6. Tony Andonoff
7. Daniel Brinker

Masters Class A
1. Jerimy Tidmore
2. Michael Wolfer
3. Phillip Haack
4. Daniel Brinker
5. Michael Presley
6. Nathan Chenoweth

Masters Class B
1. Tony Andonoff
2. Brian Mayday
3. Jim Robbins

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
DeJuan Gardenhire
Class A
1. DeJuan Gardenhire
2. William Kujawa
3. John Legoullon
4. Dan Byers
5. Israel Rocha

Class B
1. Mark Duckworth
2. Aaron Briges
3. Brian Neumann

Novice Class A
1. William Kujawa
2. Israel Rocha
3. Aaron Briges
4. Carson Colvin

Teen
1. Carson Colvin

Masters Class A
1. DeJuan Gardenhire
2. Dan Byers
3. Mark Duckworth
4. Brian Maday

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Carrie Steen

Novice
1. Carrie Steen

Masters
1. Carrie Steen

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Juno Gardenhire
Class A
1. Angel Backers
2. Amy Reaves
3. Carrie Steen

Class B
1. Juno Gardenhire
2. Melissa Chick
3. Sandra Fisher

Novice
1. Melissa Chick
2. Sandra Fisher
3. Amy Reaves
4. Carrie Steen

Masters
1. Juno Gardenhire
2. Melissa Chick
3. Sandra Fisher
4. Angel Backers
5. Amy Reaves
6. Carrie Steen

WELLNESS

Overall Winner
Micah Allen
Class A
1. Shelby Lotz
2. Shay Surowiak
3. Katie Wilbers
4. Chandler Sanders

Class B
1. Micah Allen
2. Kaylin Dobbs
3. Misty Denevan
4. Carolyn Jameson