2020 NPC Muscle Beach Classic

NPC
Years: 2020 2019

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Beau Kitchen
Heavyweight
1. Beau Kitchen
2. Taylor Ebner
3. Brad Colman
4. Paul Vinson

Light Heavyweight
1. Shiloh Williamson
2. Felipe Gallegos
3. John Benavides

Middleweight
1. Thorne Lewis
2. Luther Williams
3. Gabe Cummings
4. Jhonatan Alanis

Novice Heavyweight
1. Taylor Ebner
2. John Benavides

Novice Middleweight
1. Thorne Lewis
2. Shiloh Williamson
3. Joshua Plair

True Novice
1. John Benavides
2. Joshua Plair
3. Charles Sukhee

Masters Over 35
1. Luther Williams
2. John Benavides
3. Paul Vinson

Masters Over 50
1. Paul Vinson
2. Joe Ramirez

Masters Over 60
1. Jon Michael Olson
2. Pete Mann
3. Isiah Harvey
4. Joey Diego Nobile

Masters Over 70
1. Gaddis Wooley
2. Gordon Green

FIGURE

Overall Winner
Molly Miller
Class A
1. Molly Miller
2. Kisha Vallejo

Class B
1. Traci Ramirez
2. Ranee Banks

Class C
1. Shauna Santana

Novice Class A
1. Artemis Fereshteh Rezaei

Novice Class B
1. Julia Ward
2. Aimée Kakascik

Novice Class C
1. Cheryl Smith

True Novice
1. Aimée Kakascik
2. Susanne Gubert
3. Kirsten Yoder

Masters Over 35
1. Kisha Vallejo
2. Shauna Santana
3. Amanda West
4. Ranee Banks
5. Cheryl Smith

Masters Over 45
1. Julia Ward
2. Aimée Kakascik
3. Susanne Gubert
4. Kirsten Yoder

BIKINI

Overall Winner
Jazmin Pineda
Class A
1. Vanessa Morales
2. Katherine Goodrich

Class B
1. Faith Hamp
2. Michelle Arias
3. Michelle Dimov
4. Tara Cobden
5. Dorothea Feng
6. Kristina Kulcak

Class C
1. Jazmin Pineda
2. Brook Kelly
3. Gabriela Griffith
4. Rosada Plummer
5. Viri Vega
6. Angie Pecina
7. Sidney Smith
8. Kayley Cobb
9. Candace Collora
10. Kristina Sinclair
11. Jami Snider
12. Naomi Crews
13. Alexis Hermann
14. Romy Andrews
15. Michka Smith

Class D
1. Acacia Davis
2. Kirsten Sammons
3. Chena Davis
4. Casey Sanders
5. Patricia Lamb
6. Georgi Watson

Class E
1. Aria Smith
2. Abby Osei
3. Lori Walter
4. Rachel Stewart
5. Vanessa Moseley
6. Tori Miller
7. Katharine West

Class F
1. Michele Pruitt
2. Aubrey Andis

Novice Class A
1. Gabriela Griffith
2. Viri Vega
3. Faith Hamp
4. Sidney Smith
5. Michelle Arias
6. Michelle Dimov
7. Candace Collora
8. Kristina Sinclair
9. Jami Snider
10. Naomi Crews
11. Dayhana Arias
12. Tara Cobden
13. Dorothea Feng
14. Michka Smith
15. Alexis Hermann

Novice Class B
1. Kirsten Sammons
2. Casey Sanders
3. Patricia Lamb
4. Anna Walker
5. Katharine West

Novice Class C
1. Michele Pruitt
2. Aubrey Andis

True Novice
1. Kirsten Sammons
2. Vanessa Moseley
3. Michelle Dimov
4. Tori Miller
5. Anna Walker
6. Katharine West

Masters Over 35
1. Abby Osei
2. Viri Vega
3. Rosada Plummer
4. Angie Pecina
5. Vanessa Moseley
6. Anna Walker
7. Jami Snider
8. Aubrey Andis
9. Dorothea Feng
10. Kristina Kulcak
11. Georgi Watson

Masters Over 45
1. Lori Walter
2. Dorothea Feng
3. Georgi Watson
4. Romy Andrews

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Rodolfo Rubio
Class A
1. Rodolfo Rubio
2. Brandon Malone
3. Oscar Webb
4. Andy Duarte
5. William Rodriguez
6. Moses Ruiz

Class B
1. Christian Pineda
2. D'Andre Swain-Bonner
3. Keith Beltram
4. Cornelius Johnson
5. Neiman Wright
6. Jason Herrman
7. Carlos Sanchez

Class C
1. Joshua Caballero
2. Jason Straw
3. Jesus Pedraza
4. Dustin Coates
5. Coby Wilson
6. Kyle Keen

Class D
1. McDaniel Mark Osondu
2. Jordan Walker
3. Daniel Beverly
4. Beau Nunn
5. Chad Morgan
6. John Gallagher
7. William Haston

Class E
1. Justin Adams
2. Jacoby Brooks

Class F
1. Chris Walding
2. Kelly Fredrickson

Novice Class A
1. William Rodriguez

Novice Class B
1. D'Andre Swain-Bonner
2. Dustin Coates
3. Neiman Wright
4. Cornelius Johnson
5. Jose Pitones
6. Jason Herrman
7. Coby Wilson
8. Andrew Hsueh
9. Everardo Huerta

Novice Class C
1. Justin Adams
2. Beau Nunn
3. Chad Morgan
4. William Haston
5. Kelly Fredrickson
6. John Gallagher

Teen
1. Andy Duarte
2. Kyle Keen
3. Isa Siddiqi

True Novice
1. Jesus Pedraza
2. D'Andre Swain-Bonner
3. Mitchell Badillo
4. Andy Duarte
5. Kelly Fredrickson
6. Neiman Wright
7. Jose Pitones
8. Eric Sanchez
9. John Gilbert

Masters Over 35
1. Chris Walding
2. Daniel Beverly
3. Keith Beltram
4. Dustin Coates
5. William Haston
6. Kelly Fredrickson
7. Moses Ruiz
8. John Gallagher

Masters Over 45
1. Kelly Fredrickson
2. John Gilbert
3. Joey Diego Nobile

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jacob Rivera
Class A
1. Geoffrey Bond
2. Travis Westmoreland
3. Gabe Cummings
4. Charles Sukhee
5. Jhonatan Alanis

Class B
1. Jacob Rivera
2. Thorne Lewis
3. Richard Schoenberger
4. Miguel Perez
5. Coby Wilson

Class C
1. Michael Gessner
2. Zach Ryan
3. Matt Caldwell

Class D
1. Levi Hansen
2. Raymond Barber
3. Jason McCourt
4. Chris Clemmons

Novice Class A
1. Geoffrey Bond
2. Charles Sukhee

Novice Class B
1. Thorne Lewis
2. Miguel Perez
3. Joshua Plair
4. Coby Wilson

Novice Class C
1. Michael Gessner
2. Raymond Barber
3. Jason McCourt
4. Matt Caldwell

Teen
1. Isa Siddiqi

True Novice
1. Michael Gessner
2. Raymond Barber
3. Andrew Hsueh
4. Alejandro Acosta

Masters Over 35
1. Richard Schoenberger
2. Jason McCourt
3. Chris Clemmons
4. Miguel Perez
5. Charles Sukhee

Masters Over 45
1. Jon Michael Olson

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Artemis Fereshteh Rezaei
Class A
1. Artemis Fereshteh Rezaei

Class B
1. Aimée Kakascik

Novice
1. Artemis Fereshteh Rezaei
2. Aimée Kakascik

True Novice
1. Artemis Fereshteh Rezaei
2. Aimée Kakascik

Masters
1. Aimée Kakascik

WELLNESS

Overall Winner
Cheyenne Guerra-Prats
Class A
1. Brenda Garcia
2. Haley Arnold
3. Carol Hahn
4. Christina Estes
5. Cynthia Garcia
6. Alexis Hermann
7. Gabriela Griffith
8. LaKadrian Dixon
9. Tania Castro
10. Karine D'Souza

Class B
1. Angie Willson
2. Stacey Oveal

Class C
1. Cheyenne Guerra-Prats
2. Amanda West
3. Savannah Collier

Novice Class A
1. Brenda Garcia
2. Haley Arnold
3. Carol Hahn
4. Christina Estes
5. Gabriela Griffith
6. Tania Castro
7. Karine D'Souza

Novice Class C
1. Savannah Collier

True Novice
1. Brenda Garcia
2. Alexis Hermann
3. LaKadrian Dixon
4. Karine D'Souza

Masters Over 35
1. Cynthia Garcia
2. Tania Castro
3. Angie Willson

Masters Over 45
1. Angie Willson