2020 NPC Muscle Evolution Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Clifton Mbanugo
Heavyweight
1. Clifton Mbanugo
2. Antonio Moreno
3. Junior Magana

Middleweight
1. Derrick Dose

Masters Over 40
1. Antonio Moreno

FIGURE

Overall Winner
Kristi Kronser
Class A
1. Kristi Kronser
2. Sandra Zamora
3. Karolina Reyes

Class D
1. Juli Hall
2. Tara Stout

Novice Class A
1. Kristi Kronser
2. Sandra Zamora
3. Karolina Reyes

Novice Class B
1. Juli Hall
2. Marissa Valero

Masters Over 35 Class A
1. Shellaree Twitty

Masters Over 35 Class B
1. Marissa Valero

Masters Over 45
1. Sandra Zamora
2. Juli Hall
3. Tara Stout
4. Shellaree Twitty

BIKINI

Overall Winner
Thania Ledesma
Class A
1. Janell Kennerly
2. Shae Seow
3. Stephanie Mariscal
4. Neyba Ceballos

Class B
1. Thania Ledesma
2. Mariah Hermosillo
3. Nicole Koshiyama

Class C
1. Laura Cortes
2. Athena Lin
3. Dominque Rudisel
4. Karen Taylor
5. Karina Lopez
6. Jin Sun
7. Elizabeth Rader Watson

Class D
1. Kira Janssen
2. Adriana Huerta
3. Katherine Sheehan
4. Melissa Jaworski
5. Stephanie Allard
6. Bertha Gutierrez
7. Breona Calvert

Class E
1. Sydney Taylor
2. Guadalupe Zavala
3. Jen Maravillas
4. Annette Robinson

Novice Class A
1. Janell Kennerly
2. Shae Seow
3. Stephanie Mariscal
4. Neyba Ceballos

Novice Class B
1. Thania Ledesma
2. Mariah Hermosillo
3. Victoria Labrador

Novice Class C
1. Laura Cortes
2. Athena Lin
3. Dominque Rudisel
4. Jin Sun
5. Karina Lopez
6. Elizabeth Rader Watson

Novice Class D
1. Kira Janssen
2. Adriana Huerta
3. Katherine Sheehan
4. Breona Calvert
5. Melissa Jaworski
6. Bertha Gutierrez

Novice Class E
1. Sydney Taylor
2. Jen Maravillas
3. Guadalupe Zavala
4. Annette Robinson

True Novice Class A
1. Mariah Hermosillo
2. Shae Seow
3. Neyba Ceballos
4. Nicole Koshiyama
5. Kendal Woodward

True Novice Class B
1. Karen Taylor
2. Karina Lopez
3. Keren Mccaskill

True Novice Class C
1. Katherine Sheehan
2. Stephanie Allard
3. Melissa Jaworski
4. Annette Robinson

True Novice Class D
1. Guadalupe Zavala

Masters Over 35 Class A
1. Janell Kennerly
2. Thania Ledesma
3. Jin Sun
4. Karen Taylor
5. Victoria Labrador
6. Sandra Murguia
7. Raquel Hermosillo

Masters Over 35 Class B
1. Stephanie Allard
2. Melissa Jaworski
3. Deirdre Donadio
4. Annette Robinson

Masters Over 35 Class C
1. Jen Maravillas

Masters Over 45
1. Deirdre Donadio
2. Victoria Labrador
3. Sandra Murguia
4. Raquel Hermosillo
5. Annette Robinson
6. Amy Treadwell

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Osamoje Imoohi
Class A
1. Charlie Nguyen
2. Jorge Chavez
3. Joel Rivas
4. Edzar Felipe
5. Sanjeev Shrestha
6. Aaron Rodriguez

Class B
1. Mike Ho
2. Corey Spears
3. Ian Baylon

Class C
1. Gregory Lomba
2. Hong Trinh
3. Jovianney Dela Cruz

Class D
1. Osamoje Imoohi
2. Randy Pastrana
3. Faisal Imam
4. Harold Sanders
5. Valeri Lliev
6. Torian Long

Class E
1. Maurice McArn
2. Anthony Yon
3. Zanacius Campbell
4. John Smith

Novice Class A
1. Jorge Chavez
2. Joel Rivas
3. Sanjeev Shrestha
4. David Martinez

Novice Class B
1. Mike Ho
2. Aaron Rodriguez

Novice Class C
1. Osamoje Imoohi
2. Faisal Imam
3. Torian Long
4. Gregory Lomba
5. Raymond Sweeney

Novice Class D
1. Anthony Yon
2. Randy Pastrana
3. TyAvery Medellin
4. Zanacius Campbell
5. Gerald Schufford

Teen
1. Gerald Schufford
2. Matthew Vega

True Novice Class A
1. Sanjeev Shrestha

True Novice Class B
1. Charlie Nguyen
2. Aaron Rodriguez
3. Ian Baylon

True Novice Class C
1. Torian Long
2. Hong Trinh

True Novice Class D
1. Randy Pastrana
2. TyAvery Medellin

Masters Over 35
1. Anthony Yon
2. Zanacius Campbell
3. Gregory Lomba

Masters Over 45
1. Raymond Sweeney

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Clifton Mbanugo
Class A
1. Allen Kwan

Class B
1. Christian Zavala
2. Harold Sanders

Class C
1. Clifton Mbanugo
2. Junior Magana
3. Aaron Osmer

WELLNESS

Class A
1. Dina Estrada
2. Bobbie Dampier
3. Kimberly Anaya
4. Karolina Reyes

Novice Class A
1. Dina Estrada
2. Karolina Reyes