2020 NPC Natural Maryland

NPC
Years: 2020 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Chris Foster
Armed Forces
1. Chris Foster
2. Josh Friedman

Heavyweight
1. Adam Zbiciak

Middleweight
1. Trevor Brumbaugh

Lightweight
1. Chris Foster

Novice Heavyweight
1. Adam Zbiciak

Novice Lightweight
1. Chris Foster
2. Cesar Valentin

True Novice Heavyweight
1. Adam Zbiciak

True Novice Lightweight
1. Chris Foster

Masters Over 40
1. Josh Friedman

FIGURE

Overall Winner
Megan Goldsworthy
Armed Forces
1. Montavia Hawkins
2. Kate Woltanski
3. Maria Williams

Class A
1. Megan Goldsworthy
2. Kimberly Hale
3. Lakeda Williams

Class B
1. Montavia Hawkins
2. Kayla Smith

Class C
1. Kate Woltanski

Novice Class A
1. Megan Goldsworthy

Novice Class B
1. Kayla Smith
2. Danielle Cedeno
3. Kate Woltanski

True Novice Class A
1. Megan Goldsworthy
2. Lakeda Williams
3. Maria Williams

True Novice Class B
1. Kayla Smith
2. Danielle Cedeno

Masters Over 35 Class A
1. Erika Adams

Masters Over 35 Class B
1. Kate Woltanski

Masters Over 40
1. Maria Williams

Masters Over 50
1. Kimberly Hale

BIKINI

Overall Winner
Victoria Connelly
Armed Forces
1. Nicole Rallo
2. Alexis Wissinger

Class A
1. Nicole Rallo
2. Brooke Desch
3. Tatiana Sierra
4. Lina Thompson
5. Amanda Doherty
6. Alicia Headley

Class B
1. Amanda Ross
2. Lydia Venuti
3. Maria Pia Paredes
4. Kelby Bonawitz
5. Alexis Wissinger

Class C
1. Victoria Connelly

Class D
1. Felicia Opara
2. Rachel Brashear
3. Jessica Petchonka

Collegiate
1. Amanda Doherty

First Responder
1. Felicia Opara
2. Amanda Ross

Novice Class A
1. Brooke Desch
2. Tatiana Sierra
3. Amanda Ross
4. Lina Thompson
5. Maria Pia Paredes
6. Alexis Wissinger
7. Amanda Doherty
8. Alicia Headley

Novice Class B
1. Felicia Opara
2. Rachel Brashear
3. Jessica Petchonka

True Novice Class A
1. Brooke Desch
2. Maria Pia Paredes

True Novice Class B
1. Felicia Opara

Masters Over 35 Class A
1. Nicole Rallo
2. Lina Thompson
3. Kelby Bonawitz
4. Alicia Headley

Masters Over 35 Class B
1. Rachel Brashear

Masters Over 40
1. Lina Thompson

Masters Over 50
1. Charmaine Beatty

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Johari Johnson
Armed Forces
1. Shawn Stanhope

Class A
1. Greg Sacks
2. Charles Bradley
3. Carlos Parry

Class B
1. Johari Johnson
2. Isaiah Locke
3. Andrew Gindlesperger
4. Sean Courtney
5. Shawn Stanhope

Class C
1. Tom Copus

First Responder
1. Charles Bradley

Novice Class A
1. Charles Bradley

Novice Class B
1. Johari Johnson
2. Sean Courtney
3. Shawn Stanhope
4. Tom Copus

True Novice Class A
1. Charles Bradley

True Novice Class B
1. Johari Johnson
2. Andrew Gindlesperger
3. Tom Copus
4. Michael Twining

Masters Over 35
1. Carlos Parry

Masters Over 40
1. Tom Copus

Masters Over 50
1. Tom Copus
2. Michael Twining

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Stephen Haywood
Armed Forces
1. Josh Friedman

Class A
1. Carlos Parry

Class B
1. Trevor Brumbaugh

Class C
1. Stephen Haywood
2. Adam Zbiciak
3. Josh Friedman

Novice Class A
1. Cesar Valentin

Novice Class B
1. Adam Zbiciak

True Novice Class A
1. Carlos Parry
2. Cesar Valentin

True Novice Class B
1. Adam Zbiciak

Masters Over 35
1. Carlos Parry

Masters Over 40
1. Josh Friedman

Masters Over 50
1. Stephen Haywood

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Kimberly Hale
2. Erika Adams

Masters Over 35
1. Kimberly Hale
2. Erika Adams

WELLNESS



1. Melinda Wright

Novice
1. Melinda Wright

True Novice
1. Melinda Wright
2. Lina Thompson

Masters Over 35
1. Melinda Wright