2020 NPC Nebraska State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Brien Dawson
Heavyweight
1. Caleb Blankenship

Light Heavyweight
1. Brien Dawson
2. Toby Schulze
3. Darryl Mayfield

True Novice Middleweight
1. Justin Young

Masters Over 40
1. Toby Schulze

FIGURE

Overall Winner
Katie Wilbers
Class A
1. Katie Wilbers
2. Kristie Nichols
3. Nijah Tyler

Novice
1. Katie Wilbers
2. Nijah Tyler

True Novice
1. Nijah Tyler

True Novice Masters
1. Tawaina Hunter

Masters Over 35
1. Katie Wilbers
2. Kristie Nichols
3. Tawaina Hunter

BIKINI

Overall Winner
Hilda Cartagena
Class A
1. Hilda Cartagena
2. Brittany Schempp
3. Jonalyn Shiplett
4. Stephanie Suggs
5. Starr Abdehadi
6. Keosha Herron
7. Renae Lade

Class B
1. Alexa Roquemore
2. Michelle Sullivan
3. Whitnie Vigil

Class C
1. Becky Carel
2. Jaima Watson
3. Daphne Castro
4. Amy Fredrick
5. Joy Parker

Novice Class A
1. Keisha Herron
2. Renae Lade

Novice Class B
1. Alexa Roquemore
2. Charmaine Love
3. Whitnie Vigil

Novice Class C
1. Becky Carel
2. Joy Parker

Novice Masters Over 35
1. Charmaine Love

Novice Masters Over 40
1. Becky Carel
2. Keisha Herron
3. Renae Lade

Novice Masters Over 50
1. Mattie Lacy

True Novice Class A
1. Brittany Schrempp
2. Keisha Herron

True Novice Class B
1. Charmaine Love
2. Michelle Sullivan

True Novice Class C
1. Joy Parker

True Novice Masters Over 35
1. Charmaine Love

True Novice Masters Over 40
1. Keisha Herron

Masters Over 35
1. Charmaine Love

Masters Over 40
1. Becky Carel
2. Keisha Herron
3. Renae Lade

Masters Over 50
1. Mattie Lacy

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Justin Williams
Class A
1. Steven Nguyen
2. Robert Miller
3. Jordan Ernst
4. Mitchelle Jurado

Class B
1. Justin Williams
2. James Muhammad
3. Zachary Bilek
4. Parker Theisen
5. Bill Kummer

Novice Class A
1. Mitchelle Jurado

Novice Class B
1. Zachary Bilek

Teen
1. Gunnar Lamb

True Novice Class A
1. Robert Miller
2. Corey Himes

True Novice Class B
1. Richard Sanders

Masters Over 40
1. Mike Hunter
2. Bill Kummer

Masters Over 50
1. Mike Hunter
2. Bill Kummer

Masters Over 60
1. Mike Hunter
2. Keith Mayberry

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Ryan Dennis
Class A
1. Mitchelle Jurado
2. Mark Popejoy

Class B
1. Ryan Dennis
2. Demonte Mcclary

Novice Class A
1. Mitchelle Jurado
2. Mark Popejoy

Novice Class B
1. Demonte Maloney

True Novice
1. Richard Sanders
2. Dan Ridenhour

WOMEN'S PHYSIQUE

Novice Masters
1. Stacey Lewis

Masters Over 35
1. Stacey Lewis

WELLNESS

Overall Winner
Jenni Brito
Class A
1. Jenni Brito
2. Stephanie Suggs
3. Loundie Chery

Class B
1. Sarah Collins

Novice Class A
1. Jenni Brito

True Novice
1. Sarah Collins