2020 NPC Nevada State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
James Simmons
Light Heavyweight
1. James Simmons
2. Alex Franco

Middleweight
1. Hector Sanchez
2. Wayne Marken

Lightweight
1. Elijah Simmons

Novice Middleweight
1. Wayne Marken

Masters Over 35
Alex Franco

Masters Over 45
1. Hector Sanchez
2. Alex Franco

Masters Over 55
1. Wayne Marken
2. David Taylor

FIGURE

Overall Winner
Erica Phillips
Class A
1. MaryAnn Vindas

Class B
1. Kelly Goff

Class D
1. Erica Phillips

Masters Over 35
1. Erica Phillips
2. MaryAnn Vindas

BIKINI

Overall Winner
Michelle Van Rooyen
Class A
1. Sarah Hartzell
2. Megan Ancheta

Class B
1. Leslee Smith
2. Nika Carlson
3. Shelby Clayton

Class C
1. Kristin Borrego
2. Missy Lundeen
3. Heather Donnelly
4. Shantel Mitchell

Class D
1. Alyse Fletcher
2. Darlene Zepeda
3. She Pull
4. Kelly Cullen
5. Kimberly Walker
6. Lianne Ricciardi

Class E
1. Michelle Van Rooyen
2. Natalie Callahan
3. Michelle French
4. Brandi Rock
5. Jaime Muhle

Class F
1. Lindra Dutton

Novice Class A
1. Megan Ancheta
2. Shelby Clayton

Novice Class B
1. Kristin Borrego

Novice Class C
1. Alyse Fletcher
2. Darlene Zepeda
3. She Pull
4. Kelly Cullen
5. Jaime Muhle

Novice Class D
1. Stephanie Hollinger
2. Brandi Rock

Teen
1. Shelby Clayton

True Novice Class A
1. Leslee Smith
2. Kaytlain Densford
3. Megan Ancheta
4. Shelby Clayton
5. Diane Held
6. Regina Caudillo
7. Sally Kitner
8. Joy Piepmeier Michaelson

True Novice Class B
1. Alyse Fletcher
2. She Pull
3. Kelly Cullen
4. Kimberly Walker
5. Lianne Ricciardi
6. Jaime Muhle

True Novice Class C
1. Lindra Dutton
2. Brandi Rock
3. Bridgette Cole

Masters Class A
1. Missy Lundeen
2. Heather Donnelly
3. Shantel Mitchell
4. Nika Carlson
5. Regina Caudillo

Masters Class B
1. Natalie Callahan
2. Michelle French
3. Lindra Dutton
4. Kelly Cullen
5. Kimberly Walker
6. Stephanie Hollinger
7. Bridgette Cole
8. Jaime Muhle

Masters Over 45
1. Michelle French
2. Heather Donnelly
3. Lianne Ricciardi

Masters Over 50
1. Michelle French
2. Sally Kitner

Masters Over 60
1. Kathie Welsh
2. Joy Piepmeier Michaelson

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Joseph Stone
Class A
Aaaron Rodriguez

Class B
1. Joseph Stone
2. Mike Codman

Class C
1. Jacob Nelson

Class D
1. Zach Fishauf
2. Jesus Nkunku
3. Jairo Aguiar
4. Manuel Contreras
5. Eric Maldonado
6. Dax McKnight
7. Dustin Devries

Class E
1. Ingo Bednarz

Class F
1. Michael Phillips

Novice Class A
1. Aaron Rodriguez
2. Noah Huerta
3. Billy Codman

Novice Class B
1. Jesus Nkunku
2. Manuel Contreras
3. Mike Codman

Novice Class C
1. Michael Phillips
2. Ingo Bednarz
3. Jairo Aguiar
4. Dax McKnight
5. Dustin Devries

Masters Over 35
1. Michael Phillips
2. Ingo Bednarz
3. Mark Dubin
4. Billy Codman

Masters Over 45
1. Mark Dubin

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Class C
1. Michael Evangelista

WOMEN'S PHYSIQUE

Class B
1. Dawn Borjas

Masters
1. Dawn Borjas

WELLNESS

Class A
1. Missy Lundeen
2. Kaytlain Densford
3. Shelby Clayton
4. Tierra Henry

Class B
1. Mei Amba
2. Stacy Kalt