2020 NPC Oklahoma Championships

NPC
Years: 2020 2019 2018 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Travis Smith
Super Heavyweight
1. Travis Smith

Hero
1. Michael Tinsley

Light Heavyweight
1. James Hardy
2. Nickolas Stone
3. Ryan Goldwire
4. Thomas Crenshaw

Middleweight
1. John Legoullon
2. Matt Spaulding
3. Joe Emberson

Lightweight
1. Nick Hadley

Natural
1. Riley Edwards
2. Joe Emberson

Novice
1. Culin Blevins
2. Nickolas Stone
3. Nick Hadley

Teen
1. Riley Edwards
2. Forest Drummond

Masters Over 35
1. James Hardy

Masters Over 40
1. James Hardy
2. Matt Spaulding

Masters Over 50
1. Michael Tinsley
2. David Baker

FIGURE

Natural
1. Beth Orr

Novice
1. Mary Dix
2. Lisa Brady
3. Hollie Conant

Open
1. Mary Dix
2. Beth Orr
3. Lisa Brady
4. Marla Austin
5. Hollie Conant

True Novice
1. Hollie Conant

Masters Over 35
1. Mary Dix
2. Marla Austin
3. Hollie Conant

Masters Over 40
1. Beth Orr
2. Marla Austin
3. Shirmon Dupre

BIKINI

Overall Winner
Shannon Montgomery
Class A
1. Shannon Montgomery
2. Sarah Dendy
3. Stacey Sullivan
4. Sophie Jilley
5. Caroline King
6. Kelli Kilpatrick
7. Kyia Willis
8. Alysa Stinebaker
9. Krista Lynn
10. Cassie Rhodes
11. Cassie Browning
12. Lauren Roig
13. Katelyn Pendergraft

Class B
1. Chelesa Christene
2. Brandy (Bree) Fausnaught
3. Stephanie Rofkahr
4. Victoria Westhead
5. Megan Brynok

Class C
1. Elisabeth Bourassa
2. Casey Stewart
3. Melissa Bell
4. Danielle Schultz
5. Amanda Lopez
6. Hannah Weber
7. Kim Cooks

Hero
1. Krista Lynn

Natural
1. Stacey Sullivan
2. Alysa Stinebaker
3. Kelli Kilpatrick
4. Katelyn Pendergraft

Novice Class A
1. Stacey Sullivan
2. Sophie Jilley
3. Caroline King
4. Cameryn Dean
5. Kyia Willis
6. Alysa Stinebaker
7. Cassie Rhodes
8. Krista Lynn
9. Cassie Browning
10. Katelyn Pendergraft
11. Lauren Roig

Novice Class B
1. Brandy (Bree) Fausnaught
2. Victoria Westhead
3. Megan Brynok

Novice Class C
1. Elisabeth Bourassa

Teen
1. Cameryn Dean
2. Katelyn Pendergraft

True Novice
1. Elisabeth Bourassa
2. Stacey Sullivan
3. Cameryn Dean
4. Melissa Bell
5. Victoria Westhead
6. Hannah Weber
7. Cassie Browning
8. Cassie Rhodes
9. Lauren Roig
10. Juliette Sims

Masters Over 35
1. Melissa Bell
2. Kelli Kilpatrick

Masters Over 40
1. Stephanie Rofkahr

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Luke Palionis
Class A
1. Luke Allen
2. Jordan Ernst
3. Sean Jones
4. Cappaicino Adams

Class B
1. Kevin Curnyn
2. Ben Searcy
3. Stormey Duncan
4. Mark Colbert
5. Vince Brinkley
6. Corey Harp

Class C
1. Luke Palionis
2. David Short
3. Absalom Lane
4. Jeff Hodges

Hero
1. Cappaicino Adams

Natural
1. Luke Allen
2. Shauntoris Jones

Novice Class A
1. Cappaicino Adams
2. Sean Jones

Novice Class B
1. Ben Searcy
2. Vince Brinkley
3. Matt Spaulding

True Novice
1. Luke Allen
2. Sean Jones
3. Corey Harp

Masters Over 35
1. Ben Searcy
2. Jeff Hodges
3. Shauntoris Jones

Masters Over 40
1. Ben Searcy
2. Absalom Lane
3. Jeff Hodges
4. Cappaicino Adams
5. Eric Funston

Masters Over 50
1. Vince Brinkley
2. Doug Barlow
3. Eric Funston

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Julian Sanchez
Hero
1. Ryan Goldwire

Natural
1. Anthony Dennis
2. Dustin Miller

Novice
1. Hunter Kennedy
2. Jett Brassfield
3. Collin Poe
4. Matt Spaulding
5. Bronson Richardson

Open
1. Julian Sanchez
2. John Legoullon
3. Hunter Kennedy
4. Joe Long
5. Culin Blevins
6. Jett Brassfield
7. Anthony Dennis
8. Charles Mcentire
9. Collin Poe
10. Bronson Richardson
11. Absalom Lane
12. Ryan Goldwire

True Novice
1. Charles Mcentire
2. Collin Poe

Masters
1. Charles Mcentire
2. Matt Spaulding
3. Absalom Lane

WOMEN'S BODYBUILDING

Masters Over 40
1. Andrea Lane

WOMEN'S PHYSIQUE

Open
1. Lydia Day

Teen
1. Lydia Day

True Novice
1. Lydia Day

WELLNESS

Novice
1. Rachel Lee
2. Elizabeth Knowles

Open
1. Rachel Lee
2. Megan Warren
3. Elizabeth Knowles