2020 NPC Optimum Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Ahmad Alkuteiani
Super Heavyweight
1. Joey Macon

Heavyweight
1. Ahmad Alkuteiani
2. Duane Hotbza

Lightweight
1. Jeff Trago

Novice Middleweight
1. Drake Roberts

Teen
1. Cooper Gaudet

True Novice
1. Drake Roberts

Masters Over 35
1. Joey Macon

Masters Over 50
1. Gregory Kerr
2. Duane Hotza
3. Bob Moore
4. Jeff Trago

FIGURE

Overall Winner
Tammy Stevenson
Class A
1. Cameshia Johnson-Anderson
2. Tammy Stevenson

Class B
1. Kristin Worthington

Novice
1. Jennifer Tefletter
2. Kristin Worthington

Shreveport Boosier
1. Kristin Worthington

Masters Over 35
1. Cameshia Johnson-Anderson
2. Jennifer Tefletter
3. Tasha Binns

Masters Over 45
1. Tasha Binns

BIKINI

Overall Winner
Angela Diaz
Class A
1. Angela Diaz

Class B
1. Abigail Bilski
2. Carol Viator

Class C
1. Julie Ballew
2. Courtney Savoie

Novice Class A
1. Angela Diaz
2. Carol Viator

Novice Class B
1. Julie Ballew
2. Courtney Johnson

Shreveport Boosier
1. Julie Ballew

True Novice
1. Julie Ballew
2. Courtney Savoie
3. Courtney Johnson

Masters Over 35
1. Julie Ballew
2. Courtney Savoie
3. Carol Viator

Masters Over 45
1. Lana Benoit
2. Carol Viator

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Kelvin Walker
Class A
1. Kelvin Walker

Class B
1. Johnathan Anderson

Class C
1. Brad Duncan
2. John Lavergne
3. Garrett Seaman

Class D
1. Courtney Ellis
2. Lee Harvey
3. Jacob Cobb

Class F
1. Erik Hughes
2. Eric Taylor
3. Beau Watts

Novice Class B
1. Garrett Seaman
2. Tyler Campbell

Novice Class C
1. Beau Watts
2. Chadwick Williams

Shreveport Boosier
1. Kelvin Walker
2. Beau Watts

Teen
1. Tyler Campbell

True Novice
1. Eric Taylor
2. Ed Jackson

Masters Over 35
1. Erik Hughes
2. Courtney Ellis
3. Lee Harvey
4. Beau Watts
5. Chadwick Williams

Masters Over 40
1. Eric Taylor
2. Lee Harvey
3. Wilson Baber

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Brad Duncan
Class A
1. Brad Duncan

Class C
1. Lloyd Mayes Jr.
2. Jacob Nash

Novice Class B
1. Jason Ryan

Novice Class C
1. Keith Benoit
2. Cooper Gaudet

Shreveport Boosier
1. Jason Ryan

True Novice
1. Jacob Nash

Masters Over 40
1. Gregory Kerr
2. Bob Moore
3. Keith Benoit

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Carrie Wright
2. Joan Skipper

Masters Over 35
1. Carrie Wright
2. Joan Skipper

WELLNESS

Overall Winner
Tammy Stevenson
Class A
1. Tammy Stevenson
2. Jessia Wilson
3. Tasha Binns
4. LeShay Johnson

Class B
1. Courtney Johnson
2. Kayla Adams

Class C
1. Cherie Silas
2. Monique Lyons