2020 NPC Savannah Championships

NPC
Years: 2020

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Roderick Johnson
Heavyweight
1. Roderick Johnson
2. Nathan Landy

Light Heavyweight
1. Donald Bailey

Middleweight
1. Pierce Borras
2. Dennis Brown

Novice
1. Nathan Landy
2. Dennis Brown

Masters Over 50
1. Donald Bailey

FIGURE

Overall Winner
Juliana Defarias
Class A
1. Juliana Defarias
2. Jesse Harris
3. Ivanna Rivera
4. Lynne Buscemi

Class C
1. Esperanza Toms
2. Audrey Shipper
3. Tonya Weaver
4. Deborah Bruce

Novice Class A
1. Ivanna Rivera

Novice Class C
1. Mary Kay Brunson

True Novice
1. Tonya Weaver
2. Mary Kay Brunson

Masters Over 35
1. Jesse Harris
2. Gerty Jean-Louis
3. Lynne Buscemi
4. Deborah Bruce

Masters Over 45
1. Tonya Weaver
2. Lynne Buscemi
3. Deborah Bruce

BIKINI

Overall Winner
Samantha Pyman
Class A
1. Terri J. Raines
2. Asuka Brown
3. Nadine Voss

Class B
1. HannahSusan Kaiser
2. Tyra Olivo

Class C
1. Samantha Pyman
2. Bendu Payton
3. Jenny Nelson
4. Lauren Swafford
5. Yekaterina Gonzales
6. Ena Hennessee

Novice Class B
1. Nadine Voss

Novice Class C
1. Yekaterina Gonzales
2. Ena Hennessee

Teen
1. Lauren Swafford

True Novice Class A
1. Asuka Brown
2. Nadine Voss
3. Mandy Brackett

True Novice Class B
1. Lauren Swafford
2. Tyra Olivo

Masters Over 35
1. Bendu Payton
2. Asuka Brown
3. Mandy Brackett

Masters Over 45
1. Tyra Olivo

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Tyron Smith
Class A
1. Alim Hood
2. Carlos Mendez

Class C
1. Tyron Smith
2. Derrick Odums Jr
3. Arturo Turner
4. Darius Tobin
5. Christopher Lacey
6. Jamal Jones
7. Jacoa Pettigrew
8. D'Vonta James

Novice Class A
1. Alim Hood

Novice Class B
1. Dexter Long
2. Patrick Brunson

Novice Class C
1. Christopher Lacey
2. Jacoa Pettigrew

True Novice Class A
1. Alim Hood

True Novice Class B
1. Patrick Brunson

True Novice Class C
1. Cruzz Loberger

Masters Over 35
1. Jacoa Pettigrew

Masters Over 45
1. Dexter Long

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Gage Marks
Class A
1. Carlos Mendez

Class C
1. Gage Marks
2. Andrew Bruce

True Novice
1. Daniel Gomez

WOMEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Marianna Gasparyan
Class A
1. Marianna Gasparyan
2. Camille Robbins

Class B
1. Qiana McClenty

Masters Over 35
1. Camille Robbins
2. Qiana McClenty

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Alicia Pasupuletti
2. Camille Robbins

Masters Over 35
1. Alicia Pasupuletti
2. Camille Robbins

WELLNESS

Overall Winner
Terri J. Raines
Class A
1. Terri J. Raines
2. Luwei Han
3. Victoria Brink

Class B
1. Joy Mckenzie

Class C
1. Ashleigh Gabriel

Novice
1. Joy Mckenzie
2. Luwei Han
3. Ashton Mustelier
4. Gerty Jean-Louis

Masters Over 35
1. Gerty Jean-Louis