2020 NPC Sin City Showdown

NPC
Years: 2020 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Emmanuel Alvarez
Heavyweight
1. Emmanuel Alvarez
2. Kasey Housmans

Middleweight
1. Frank Abude
2. Carlos Rodriguez
3. Sean Welsh
4. Lucio Perez

FIGURE

Overall Winner
Charlene Ruttenberg
Class B
1. Ashley Copley Duncan

Class C
1. Charlene Ruttenberg
2. Sanna Ronkko

Class D
1. Monica Johnson

Masters Over 35 Class A
1. Ashley Copley Duncan
2. Jo Miller

Masters Over 35 Class B
1. Charlene Ruttenberg
2. Monica Johnson

Masters Over 40
1. Jo Miller

Masters Over 45
1. Monica Johnson
2. Jo Miller
3. Sanna Ronkko

BIKINI

Overall Winner
Ariel Barley
Class A
1. Shaniece Fanning

Class B
1. Deisy Jimenez

Class C
1. Brianna Lopez
2. Jasmine Solomon
3. Monique Bell
4. Sheena Watts
5. Katie Strobaugh
6. Anela Amba-Pascua
7. Ashley Joann Burleson
8. Annasharena Mirzaee

Class D
1. Ariel Barley
2. Leah Messinger
3. Kailah Simon
4. Scholastica Masioge
5. Chelsea Williams

Class E
1. Marina McMorrow

Class F
1. Taylor Roenigk
2. Shawna Pixley
3. Angel Nicole

Novice Class A
1. Deisy Jimenez
2. Sandi Gonzalez
3. Shaniece Fanning

Novice Class B
1. Jasmine Solomon
2. Sheena Watts
3. Bailey Anderson
4. Katie Strobaugh
5. Anela Amba-Pascua
6. Annasharena Mirzaee

Novice Class C
1. Ariel Barley
2. Leah Messinger
3. Chelsea Williams

Novice Class D
1. Marina McMorrow

True Novice Class A
1. Sandi Gonzalez
2. Shaniece Fanning

True Novice Class B
1. Bailey Anderson
2. Heather Sabatello
3. Hazel Velasco

True Novice Class C
1. Leah Messinger
2. Chelsea Williams

True Novice Class D
1. Shawna Pixley

Masters Over 35 Class A
1. Monique Bell
2. Sheena Watts
3. MaryGrace Smith

Masters Over 35 Class B
1. Joann Moravac

Masters Over 40 Class A
1. Valerie Contratto
2. Heather Sabatello
3. MaryGrace Smith

Masters Over 40 Class B
1. Shawna Pixley

Masters Over 45
1. Nikki Johnson
2. Angel Nicole

Masters Over 50
1. Valerie Contratto
2. Maureen Ihle

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Joshua Delgado
Class A
1. Joshua Delgado
2. Chris Beronilla
3. Jesse Rodriguez
4. Bryan Vigorito
5. Oscar Salazar
6. Joseph Mendoza
7. Bruce Parrish

Class B
1. Brennen Biewenera
2. Cesar Castro
3. Payton Guttry
4. Erik Fernandez
5. Jonathan Sambrano

Class C
1. Joshua Larese
2. Ricky Torres
3. Kihun Baek
4. Cody Watts
5. Sam Emad-Vaez
6. Justin Hernandez

Class D
1. Kaden Nguyen
2. Tyler Galione
3. Antwan Morrow
4. Cristian Voicu
5. Kyle Lederman
6. Ryan Lederman
7. Jason Love
8. Jason Esqueda
9. Justin Arroyo

Class E
1. Alexander Brown
2. Mark Robinson
3. Mark The Shark
4. Jeremy Hamilton
5. Michal Furmanczyk

Class F
1. Ash Saran
2. Jounguk Kim

Novice Class A
1. Joseph Mendoza

Novice Class B
1. Kihun Baek
2. Justin Hernandez
3. Sam Emad-Vaez
4. Guillermo Rivera
5. Justin Arroyo
6. Jonathan Sambrano

Novice Class C
1. Jason Esqueda
2. Sunho Yoo
3. Andrew Park

True Novice
1. Michal Furmanczyk

Masters Over 35 Class A
1. Bruce Parrish
2. Edward Mironenko

Masters Over 35 Class B
1. Cody Watts
2. Mark The Shark
3. Jason Esqueda
4. Jason Love
5. Michal Furmanczyk

Masters Over 40
1. Edward Mironenko

Masters Over 45
1. Edward Mironenko

Masters Over 50
1. Reggie Hobson

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Alexander Brown
Class A
1. Frank Abude
2. Lorenzo Buhain

Class B
1. Kaden Nguyen
2. Vincent Gentile
3. Sean Welsh
4. Eduardo Herrera

Class C
1. Alexander Brown
2. Emmanuel Alvarez
3. Carlos Rodriguez
4. Dylan Fundell

Class D
1. Kasey Housmans
2. Justin Groves
3. Leo Mccormick
4. Jounguk Kim
5. Dillon Armstrong

Novice
1. Eduardo Herrera
2. Andrew Park

True Novice
1. Dylan Fundell

Masters Over 35
1. Justin Groves

Masters Over 40
1. Eduardo Herrera
2. Justin Groves
3. Lorenzo Buhain

Masters Over 50
1. Vincent Gentile

WOMEN'S PHYSIQUE

Class C
1. Leslie Wirsing

Masters Over 40
1. Leslie Wirsing

WELLNESS

Overall Winner
Taylor Torre
Class A
1. Monique Jaramillo

Class B
1. Danielle Davila

Class C
1. Lucero Delgado
2. Mayrobi DeLaCruz

Class D
1. Taylor Torre

Novice Class A
1. Danielle Davila

Novice Class C
1. Taylor Torre