2020 NPC Southern States

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Alexander Silin
Men's Overall Comparisons
Heavyweight
1. Alexander Silin
2. Jordan Vanderflier
3. Ivan Hernandez
4. Diego Botasso
5. Angel Gonzalez
6. Edgar Hernandez

Light Heavyweight
1. Corelle Draper
2. John Lopez
3. Leonardo Do Carmo
4. Ivan Gil
5. Andre Morais

Middleweight
1. Joseph Diaz

Welterweight
1. Brett Wolf
2. Andrew Falls

Lightweight
1. Jeovani Avendano

Novice
1. Andrew Falls

Masters Over 35
1. John Lopez
2. Jeovani Avendano

Masters Over 40
1. Corelle Draper
2. John Lopez
3. Ivan Hernandez
4. Leonardo Do Carmo
5. Diego Botasso
6. Ricardo Moran

Masters Over 50
1. Angel Gonzalez
2. Ralph Avallone
3. Ricardo Moran

Masters Over 60
1. Brett Wolf
2. Ray Clark
3. Jim Green

FIGURE

Overall Winner
Carrie Zoba
Figure Overall Comparisons
Class B
1. Maria Ozambela
2. Carina Serafin

Class D
1. Carrie Zoba
2. Regine Santa Maria
3. Ashley Cunill
4. Dovile Zemaityte

Novice Class A
1. Jaimee Godfrey

Novice Class B
1. Regine Santa Maria
2. Ashley Cunill

Masters Over 35
1. Dovile Zemaityte

Masters Over 40
1. Carrie Zoba
2. Jaimee Godfrey

Masters Over 60
1. Robin Schwanz
2. Jamie Marcus

BIKINI

Overall Winner
Danielle Combs


Bikini Overall Comparisons
Class A
1. Alejandra Velasquez
2. Nathalie Cardona
3. Vanessa Guzman
4. Ryan Martin
5. Kimberly Daniele

Class B
1. Kim Fleming
2. Alexis Taveras
3. Vesna Morales
4. Isabel Lowry
5. Eileen Rollin
6. Madeline Rosario
7. Carolyn Gibson

Class C
1. Danielle Combs
2. Lauren Astley
3. Rachel Molano
4. Ruzaliya Garipova
5. Cecilia Sanabria
6. Jessica Palmisano

Class D
1. Jennifer Trumble
2. Cathy Scott

Novice Class A
1. Vesna Morales
2. Nathalie Cardona
3. Vanessa Guzman
4. Kirstie Madelena
5. Madeline Rosario
6. Esperanza Sanchez

Novice Class B
1. Danielle Combs
2. Lauren Astley
3. Rachel Molano
4. Jessica Palmisano

Novice Class C
1. Jennifer Trumble

Teen
1. Alessandra Aletti

True Novice
1. Danielle Combs
2. Alejandra Velasquez
3. Jennifer Trumble
4. Nathalie Cardona
5. Vanessa Guzman
6. Kimberly Daniele
7. Carolyn Gibson
8. Alessandra Aletti
9. Jasmine Julius
10. Cathy Scott

Masters Over 35
1. Kim Fleming
2. Jennifer Trumble
3. Cecilia Sanabria
4. Vanessa Guzman
5. Barbara Cerrini
6. Ryan Martin
7. Rachel Molano
8. Ruzaliya Garipova

Masters Over 40
1. Kim Fleming
2. Isabel Lowry
3. Ryan Martin
4. Barbara Cerrini
5. Madeline Rosario
6. Kirstie Madelena
7. Eileen Rollin
8. Esperanza Sanchez

Masters Over 50
1. Eileen Rollin
2. Gigi Agostinelli
3. Cathy Scott

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Ayindei Gordon
Men's Physique Overall Comparisons
Class A
1. Shannon Bavos
2. Randy Alfonso

Class B
1. Ayindei Gordon
2. Gabriel Felicidade
3. Roger Alfonso
4. Rick Artandi
5. Tyler Marcinek
6. Garrett Mandigo

Class C
1. Joseph Borrelli
2. Andre Rodriguez
3. genisley bremenkamp

Class D
1. Clarence Greer
2. David Carroll
3. Farovens Charles
4. John Midgette

Novice Class B
1. Gabriel Felicidade
2. Tyler Marcinek
3. Matthew Gaquer

Novice Class C
1. David Carroll

Teen
1. Samuel Ray Mauri
2. Grafton Perry

True Novice
1. Gabriel Felicidade
2. David Carroll
3. Christopher Harbolt

Masters Over 40
1. Shannon Bavos
2. Rick Artandi
3. Mario Sanchez
4. Antonio Gomzalez

Masters Over 50
1. Rick Artandi
2. Mario Sanchez
3. Ralph Avallone

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jabez Pena
Men's Classic Physique Overall Comparisons
Men's Classic Physique Awards

Class A
1. Antonio Gomzalez
2. Emil Guerrero
3. Joseph Diaz

Class B
1. Jabez Pena
2. Ayindei Gordon
3. Andre Morais
4. Ethan Johnson

Class C
1. John Midgette
2. Fabiocesar Villarreal
3. Brandon Goldberg

Novice
1. Emil Guerrero

Masters Over 40
1. Antonio Gomzalez

Masters Over 50
1. Ralph Avallone

WOMEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Katia Silva
Heavyweight
1. Katia Silva

Lightweight
1. Josefina Monasterio

FITNESS



1. Jamie Marcus

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Barbara Stallard
Women's Physique Overall Comparisons

Class A
1. Barbara Stallard

Class B
1. Katia Silva

Masters Over 35
1. Barbara Stallard
2. Katia Silva
3. Josefina Monasterio

WELLNESS

Overall Winner
Tanya Pintado
Wellness Overall Comparisons
Wellness Awards

Class A
1. Tanya Pintado
2. Nicole Cruz

Class B
1. Regine Santa Maria
2. Dovile Zemaityte

Masters Over 35
1. Nicole Cruz