2020 NPC Stewart Fitness Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Tevin Meda
Heavyweight
1. Tevin Meda
2. Carlos Perez

Light Heavyweight
1. Alex Endler
2. brian browder

Middleweight
1. John Stencil
2. Travis Beers
3. Anthony Woodfolk
4. Terrance Evins

Lightweight
1. Johnny Hurley
2. Orion Dennis
3. Hugh Rutledge

Novice Heavyweight
1. Carlos Perez

Novice Lightweight
1. Emmanuel Perez
2. Joey Ray

Masters Over 35
1. Terrance Evins

Masters Over 40
1. Terrance Evins

Masters Over 50
1. Johnny Hurley
2. John Stencil
3. Hugh Rutledge
4. William Graves
5. Anthony Woodfolk

FIGURE

Overall Winner
Katrina Williams
Class A
1. Milagro Salmon
2. Heather Wilson
3. Anne Wood
4. Brittany Leggett
5. Elizabeth Campos

Class B
1. Annie Broadnax

Class C
1. Katrina Williams
2. Jeanette Garrett
3. Pamela Browder
4. Jessica Lane
5. Jamie Williams

Novice Class A
1. Heather Wilson

Novice Class B
1. Jeanette Garrett
2. Franchezka Westwood
3. Kerry Bryan
4. Jamie Williams

True Novice
1. Milagro Salmon
2. Elizabeth Campos

Masters Over 35 Class A
1. Milagro Salmon
2. Elizabeth Campos

Masters Over 35 Class B
1. Katrina Williams
2. Annie Broadnax
3. Jeanette Garrett

Masters Over 40
1. Katrina Williams
2. Annie Broadnax
3. Kerry Bryan
4. Jamie Williams

Masters Over 45
1. Katrina Williams
2. Kerry Bryan
3. Jamie Williams

BIKINI

Overall Winner
Brigdee Mabelle
Class A
1. Brigdee Mabelle
2. Elizabeth Cunningham
3. Kinsey Jamerson
4. Maxine Wheaton
5. Angela Norton
6. LaToya Gadson
7. Alicia Lindsey
8. Shannah Minor

Class B
1. Julia Dodd
2. Kerry Siegel

Class C
1. Lisa Calhoun
2. Taylor Folsom

Class D
1. Xuan Li
2. Kerri Landrum
3. Amanda Gonzalez
4. Alisha Shoemaker
5. Carrie Sowdon
6. Jennifer Jarosz
7. Lauren Swafford
8. Becki Allen
9. Laken Winfrey
10. Kendra Bass

Novice Class A
1. Angela Norton
2. Maxine Wheaton
3. LaToya Gadson
4. Julia Dodd

Novice Class B
1. Xuan Li
2. Alisha Shoemaker
3. Taylor Folsom
4. Carrie Sowdon
5. Lauren Swafford
6. LaTasha Rowell
7. Laken Winfrey
8. Kendra Bass

True Novice Class A
1. Maxine Wheaton
2. LaToya Gadson
3. Julia Dodd
4. Lisa Butchart
5. Tyler Niles

True Novice Class B
1. Xuan Li
2. Amanda Gonzalez
3. Alisha Shoemaker
4. Jennifer Jarosz
5. Kendra Bass

Masters Over 35 Class A
1. Jennifer Sielski
2. Shannah Minor
3. LaToya Gadson

Masters Over 35 Class B
1. Kerri Landrum
2. Becki Allen

Masters Over 40
1. LaTasha Rowell
2. Ann Blackwell
3. Lashica Hemingway

Masters Over 45
1. Alicia Lindsey
2. Shannah Minor
3. Lisa Butchart
4. Ann Blackwell

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Trustin Perry
Class A
1. Trustin Perry
2. Jarhett Preslar
3. Tyler Goodman

Class B
1. Nicholas Edwards
2. Bruno Lucivero
3. James Momoh

Class C
1. Tyler MacLaren
2. Matthew Brown
3. Francesco Randazzo
4. Nicholas Biggs
5. Dale Townsend

Class D
1. Shawn Cottingham
2. Johnathan Pearson
3. Rudy Thoms
4. Lucas Dargis
5. Jesse Boyce

Novice Class A
1. Jarhett Preslar
2. James Momoh

Novice Class B
1. Tyler MacLaren
2. Rudy Thoms
3. Matthew Brown
4. Nicholas Biggs
5. Jesse Boyce

True Novice Class A
1. Nicholas Edwards

True Novice Class B
1. Robert Cox

Masters Over 35 Class A
1. Nicholas Edwards
2. Gilmore Stevens
3. James Momoh
4. Terence Floyd

Masters Over 35 Class B
1. Shawn Cottingham
2. Johnathan Pearson
3. Rudy Thoms
4. Robert Cox
5. Lucas Dargis
6. Dale Townsend
7. Johnnie Johnson

Masters Over 40
1. Shawn Cottingham
2. Rudy Thoms
3. Shane Lewis
4. Mark Mancini
5. Dale Townsend
6. Terence Floyd

Masters Over 50
1. Mark Mancini

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Nicholas Edwards
Class A
1. Terrance Evins
2. Anthony Woodfolk

Class B
1. Nicholas Edwards
2. Alex Endler

Class C
1. Kyle Falkenstein
2. Aaron Hudson
3. Chase Cromer
4. Luis Wennberg
5. Dustin Walters

Novice
1. Aaron Hudson
2. Dustin Walters
3. Emmanuel Perez

True Novice
1. Nicholas Edwards

Masters Over 35
1. Nicholas Edwards
2. Terence Floyd
3. Terrance Evins

Masters Over 40
1. James Sims
2. Terence Floyd
3. Terrance Evins

Masters Over 50
1. Anthony Woodfolk

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Claudia Weidman

Novice
1. Claudia Weidman
2. Victoria Holman

True Novice
1. Victoria Holman

Masters Over 35
1. Claudia Weidman

WELLNESS

Overall Winner
Anne Wood
Class A
1. Anne Wood
2. Hayley Whitley

Class B
1. Lauren Swafford
2. Julia Rog
3. Franchezka Westwood
4. Jessica Lane

Novice
1. Lauren Swafford
2. Hayley Whitley
3. Julia Rog