2020 NPC Tahoe Show

NPC
Years: 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Phillip Chiero
Super Heavyweight
1. Alex Michael
2. William Grieve

Heavyweight
1. Phillip Chiero
2. Luke Heebner
3. Stephen McCrate
4. Nicholas Bratcher

Light Heavyweight
1. Dominic Minicucci
2. Joel Strutz
3. Dustin Cooley

Novice Heavyweight
1. Aaron Nash
2. Anthony Ochoa
3. Nicholas Bratcher
4. Dustin Cooley

Masters Over 40
1. Anthony Ochoa

Masters Over 50
1. Anthony Ochoa

Masters Over 60
1. Chris Murray

FIGURE

Overall Winner
AnneNicole Dy
Class A
1. Alysha O'Neil
2. Kelly Goff
3. Jenae Asire
4. Whitney Koehler
5. Sara Geliebter
6. Alice JnCharles
7. Sabrina Cuevas
8. Yvette Ruiz
9. Kim Pender

Class B
1. AnneNicole Dy
2. Satvir Kaur Saini
3. Jacqueline Kisst
4. Sanna Ronkko
5. Amanda Clausen

Class C
1. Erika Phillips
2. Chelsea Dias
3. Katarina Ake

Hero
1. Jenae Asire

Novice
1. Satvir Kaur Saini
2. Erika Phillips
3. Alysha O'Neil
4. Kelly Goff
5. Jacqueline Kisst
6. Anna Loza-Arata
7. Whitney Koehler
8. Sara Geliebter
9. Sabrina Cuevas
10. Amanda Clausen

True Novice
1. Erika Phillips
2. Sabrina Cuevas
3. Amanda Clausen
4. Kim Pender

Masters Over 35
1. AnneNicole Dy
2. Erika Phillips
3. Chelsea Dias
4. Jenae Asire
5. Katarina Ake
6. Sabrina Cuevas
7. Yvette Ruiz

Masters Over 45
1. Sanna Ronkko
2. Anna Loza-Arata
3. Kim Pender

BIKINI

Overall Winner
Arin Cahee
Class A
1. Savanna Perez
2. Mayra Vargas
3. Daniela Andrade
4. Amanda Soto
5. Sarah Hartzell

Class B
1. Arin Cahee
2. Kristin Borrego
3. Jessie Madden
4. Ana Cecilia Mendez
5. Gloria Tais Aviles
6. Nika (Jeena) Carlson
7. Kendra Shervington
8. Ilana Pinsky

Class C
1. Bailey Harrison
2. Shannon Smelosky
3. Darlene Zepeda
4. Brittany Hudson
5. Demenee Heimer
6. Janelle Meyers
7. Rebecca Ramos
8. Jacqueline Niebling
9. Karina Lopez
10. Erica Rodriguez
11. Stephanie Allard
12. Lisa Taylor

Class D
1. Amanda Leigh
2. Alexys Thorpe
3. Adriana Cruz
4. Simona Nelson
5. Megan Wallace
6. Kate Holaday
7. Michelle Van Rooyen
8. Crystal Byrd
9. Julianne Galante
10. Tori Gillam
11. Katiana Katherine McClean

Class E
1. Crystal Young
2. Gillian Widmer
3. Tayler Lustig
4. Achaia Sigel
5. Melissa Dessert
6. Angela Bennett
7. Janae Koski
8. Maria Gutierrez

Class F
1. Ariane Scarborough
2. Tsz Yuet (Angela)
3. Desiree Neese
4. Morgan Stonefelt
5. Ashley Johns
6. Aleecia Peters
7. Erin Thomas
8. Hannah Tribbey

Hero
1. Gillian Widmer
2. Amanda Leigh
3. Demenee Heimer

Novice Class A
1. Mayra Vargas
2. Gloria Tais Aviles
3. Daniela Andrade
4. Amanda Soto
5. Oneyda Franco
6. Ilana Pinsky

Novice Class B
1. Arin Cahee
2. Kristin Borrego
3. Bailey Harrison
4. Ana Cecilia Mendez
5. Shannon Smelosky
6. Janelle Meyers
7. Brittany Hudson
8. Hannah Goldsmith
9. Rebecca Ramos
10. Jacqueline Niebling
11. Karina Lopez
12. Melissa Renee
13. Erica Rodriguez
14. Halle Carl
15. Lisa Taylor

Novice Class C
1. Alexys Thorpe
2. Simona Nelson
3. Tayler Lustig
4. Achaia Sigel
5. Julianne Galante
6. Crystal Byrd
7. Stephanie Mctear
8. Melissa Dessert
9. Angela Bennett
10. Samantha Zayat
11. Katiana Katherine McClean
12. Lacy Taylor
13. Melissa Tupper

Novice Class D
1. Crystal Young
2. Ariane Scarborough
3. Tsz Yuet (Angela)
4. Desiree Neese
5. Morgan Stonefelt
6. Janae Koski
7. Ashley Johns
8. Stephanie Hollinger
9. Aleecia Peters
10. Maria Gutierrez
11. Hannah Tribbey

Teen
1. Jaycee Knowles
2. Katiana Katherine McClean

True Novice Class A
1. Arin Cahee
2. Savanna Perez
3. Ana Cecilia Mendez
4. Shannon Smelosky
5. Mayra Vargas
6. Darlene Zepeda
7. Daniela Andrade
8. Gloria Tais Aviles
9. Hannah Goldsmith
10. Jacqueline Niebling
11. Halle Carl
12. Oneyda Franco
13. Melissa Renee

True Novice Class B
1. Gillian Widmer
2. Ariane Scarborough
3. Desiree Neese
4. Adriana Cruz
5. Tsz Yuet (Angela)
6. Simona Nelson
7. Julianne Galante
8. Janae Koski
9. Melissa Dessert
10. Jaycee Knowles
11. Aleecia Peters
12. Hannah Tribbey
13. Katiana Katherine McClean
14. Samantha Zayat
15. Stephanie Hollinger
16. Lacy Taylor
16. Melissa Tupper

Masters Over 35
1. Alexys Thorpe
2. Shannon Smelosky
3. Erin Thomas
4. Janelle Meyers
5. Nika (Jeena) Carlson
6. Demenee Heimer
7. Hannah Goldsmith
8. Crystal Byrd
9. Jacqueline Niebling
10. Angela Bennett
11. Oneyda Franco
12. stephanie austin
13. Kendra Shervington
14. Annie Zaks
15. Stephanie Breck
16. Lacy Taylor
16. Melissa Tupper
16. Stephanie Allard
16. Stephanie Hollinger

Masters Over 45
1. Sheila Looney
2. Maria Gutierrez
3. Melissa Dessert
4. Stephanie Breck
5. Vicki Abittan
6. Kendra Shervington
7. Stephanie Allard
8. Sherry Cleckler
9. Kris Pitcher

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Payton Guttry
Class A
1. Chris Beronilla
2. Alex Grassi
3. Chandler Lovett
4. Ali Taghikhani
5. Emilio Samson
6. Demetrio Mandac
7. Jason Wingate
8. Samuel Samson

Class B
1. Payton Guttry
2. Christopher Cormier
3. Preston Breithaupt

Class C
1. Wilson Catubig Jr.

Class D
1. Edward Sloan
2. Jonathan Jones
3. Bradley Hatfield
4. JC Harden
5. Eric Walterhouse
6. William Mitchell
7. Rafael Palma

Class E
1. Kent Russell
2. Paul Winston
3. Brent Kappes

Class F
1. Austin Carreker
2. Najee Bailey
3. Jordan Griffith

Hero
1. Chandler Lovett

Novice Class A
1. Emilio Samson
2. Demetrio Mandac
3. Samuel Samson
4. Christopher Cormier

Novice Class B
1. Jonathan Jones
2. Austin Carreker
3. Eric Walterhouse
4. JC Harden
5. Brent Kappes
6. William Mitchell

Teen
1. Michael Rock Jr

True Novice
1. Austin Carreker
2. JC Harden
3. Najee Bailey
4. Paul Winston
5. Samuel Samson
6. Billy Codman
7. William Mitchell
8. Alfredo Garcia
9. Mike Codman
10. Michael Rock Jr
11. Justin Winland

Masters Over 35
1. JC Harden
2. Wilson Catubig Jr.
3. Emilio Samson
4. Demetrio Mandac
5. Christopher Cormier
6. Rafael Palma
7. Billy Codman
8. Carlos Cruz

Masters Over 45
1. Jason Wingate
2. Richard Price
3. Bret Fuller

Masters Over 50
1. Bret Fuller

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Devin Archer
Class A
1. Timothy Reed

Class B
1. Devin Archer
2. Patrick Smith
3. Preston Breithaupt

Class C
1. Kent Russell
2. Hunter Sipovac
3. Bryson Daniels
4. Aaron Nash

Novice
1. Hunter Sipovac
2. Patrick Smith
3. Timothy Reed

True Novice
1. Devin Archer
2. Patrick Smith

Masters Over 35
1. Timothy Reed

Masters Over 45
1. Kent Russell

FITNESS



1. Francesca Lucioni

WOMEN'S PHYSIQUE

Masters Over 35
1. Jacqueline Gill
2. Rebeca O'Bergin
3. Natasha Melchor
4. Katrina Victor
5. Heather Bach
6. stephanie austin

WELLNESS

Overall Winner
Stephanie Marsh-Ballard
Class A
1. Jacqueline Gill
2. Colleen Thomas
3. Rena Mathews
4. Natasha Melchor
5. Tierra Henry

Class B
1. Stephanie Marsh-Ballard
2. Rebeca O'Bergin
3. Madeline Rowland
4. Heather Bach
5. Adriana Cruz
6. stephanie austin

Novice
1. Stephanie Marsh-Ballard
2. Colleen Thomas
3. Rena Mathews
4. Natasha Melchor
5. Madeline Rowland
6. Heather Bach
7. Tierra Henry
8. stephanie austin