2020 NPC Texas Legends Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Everett Jolvet IV
Heavyweight
1. Erik Castaneda

Light Heavyweight
1. Matt Julian

Middleweight
1. Everett Jolvet IV

Novice Middleweight
1. Everett Jolvet IV

Teen
1. Matt Julian

Masters Over 35
1. Everett Jolvet IV
2. Erik Castaneda
3. Joe Daugherty

FIGURE

Class B
1. Lauren Briscoe

Novice Class A
1. Natasha Grimm

True Novice
1. Lauren Briscoe
2. Natasha Grimm

Masters Over 35
1. Maya Hightower

BIKINI

Overall Winner
Kimberly Gaona
Class A
1. Kimberly Gaona
2. Michelle Arias
3. Laura Pena
4. Gina Smith
5. Amanda Rubio
6. Dayhana Arias
7. Kimberly Ibarra
8. Gabriela Aldrete

Class B
1. Bashia Johnson

Class C
1. Jessica Henn
2. Hannah Boyd

Novice Class A
1. Michelle Arias
2. Laura Pena
3. Amanda Rubio
4. Dayhana Arias
5. Kimberly Ibarra
6. Angelica Walker

True Novice
1. Laura Pena
2. Jessica Henn
3. Bashia Johnson

Masters Over 35
1. Laura Pena

Masters Over 40
1. Kimberly Gaona
2. Gina Smith
3. Hannah Boyd
4. Angelica Walker

Masters Over 45
1. Monika Nobs
2. Kimberly Ibarra

Masters Over 50
1. Gabriela Aldrete

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Darion Boykins
Class A
1. Mohammed Shamoosi
2. Cris Kimani

Class B
1. Ralph Emerson

Class C
1. Darion Boykins
2. Tracey Walker
3. Gilberto Maldonado
4. Jason Lindamood

Class D
1. Ricardo Cardoso
2. Bradford Campbell
3. Forrest Mann
4. Seth Andrews
5. Bryan Williams

Novice Class A
1. Mohammed Shamoosi

Novice Class B
1. Gilberto Maldonado

Novice Class C
1. Bradford Campbell
2. Forrest Mann
3. Bryan Williams

True Novice
1. Ricardo Cardoso
2. Kevin Hokett
3. Bobby Williams

Masters Over 35
1. Forrest Mann
2. Seth Andrews
3. Bryan Williams

Masters Over 45
1. Terry Graham
2. Jason Lindamood

Masters Over 50
1. Kevin Hokett
2. Bobby Williams

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Kenny Culbertson
Class A
1. Samuel Otieno
2. Booker Thomas
3. Everett Jolvet IV

Class B
1. Darion Boykins
2. Jordan Downing
3. Ralph Emerson
4. Tracey Walker
5. Franklin Mcmillion

Class C
1. Kenny Culbertson
2. Thomas Camerino

Novice Class A
1. Everett Jolvet IV

Novice Class B
1. Franklin Mcmillion

Novice Class C
1. Thomas Camerino

Masters Over 35
1. Jordan Downing
2. Everett Jolvet IV

Masters Over 45
1. Samuel Otieno

WOMEN'S BODYBUILDING

Masters Over 45
1. Zyndall Anderson

WOMEN'S PHYSIQUE

True Novice
1. Zyndall Anderson

WELLNESS

Class A
1. Jessica Alvarado
2. Wendy Ventura
3. Erica Jordan

Novice
1. Jessica Alvarado
2. Wendy Ventura

True Novice
1. Jessica Alvarado
2. Wendy Ventura