2020 NPC Total Body Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Bradley Braylock
Super Heavyweight
1. Dusty Smith

Heavyweight
1. Dan Lawson
2. Andy Thomaston

Hero
1. Edward Lee
2. Michael Hatch
3. Dusty Smith

Light Heavyweight
1. Corey Becker
2. Edward Lee
3. Matt Burttram
4. Derrick Hannah
5. Jeremy Moffitt
6. Michael Hatch
7. Ricky Singleton

Middleweight
1. Bradley Braylock
2. Chris Hardaway
3. Bart Tompkins
4. Hunter Beverly

Lightweight
1. Leslie Cliburn

Mr. Tupulo
1. John Hannaford
2. Jeremy Moffitt
3. Bart Tompkins
4. Michael Hatch
5. Dusty Smith

Novice Heavyweight
1. John Hannaford
2. Derrick Hannah
3. Jeremy Moffitt
4. Michael Hatch
5. Dusty Smith

Novice Lightweight
1. Leslie Cliburn

Novice Middleweight
1. Bart Tompkins
2. Larry Hood

True Novice
1. Dusty Smith

Masters Over 35 Heavyweight
1. Edward Lee
2. Derrick Hannah

Masters Over 35 Lightweight
1. Larry Hood

Masters Over 40 Heavyweight
1. Derrick Hannah
2. Jeff Davidson
3. Robert McAdory
4. Andy Thomaston
5. Michael Hatch

Masters Over 40 Lightweight
1. Chris Hardaway
2. Larry Hood

Masters Over 50
1. Dan Lawson
2. Robert McAdory
3. Larry Hood

Masters Over 60
1. Dan Lawson
2. Ricky Singleton
3. Larry Hood

FIGURE

Overall Winner
Jessica Hayman
Class A
1. Jessica Hayman
2. Meagan Sloke
3. Leah Holmes
4. Leila Daniels
5. Joan Skipper
6. McKylie Davidson
7. Suzanne Edington

Class B
1. Tiffany Hamilton
2. Denise Bertrand
3. Sandra Howard
4. Angela Baldwin

Class C
1. Natalie Chapman
2. Amanda Kilpatrick
3. Michalla Carroll

Ms. Tupulo
1. Suzanne Edington

Novice
1. Meagan Sloke
2. Leah Holmes
3. McKylie Davidson
4. Michalla Carroll
5. Suzanne Edington

True Novice
1. Meagan Sloke
2. Angela Baldwin

Masters Over 35 Class A
1. Leah Holmes
2. Joan Skipper
3. Suzanne Edington

Masters Over 35 Class B
1. Tiffany Hamilton
2. Natalie Chapman
3. Amanda Kilpatrick
4. Denise Bertrand
5. Sandra Howard
6. Angela Baldwin

BIKINI

Overall Winner
Natalie O'Neal
Class A
1. Natalie O'Neal
2. Leila Daniels
3. Anna Walendzik
4. Jennifer Smith

Class B
1. Megan Ferris

Class C
1. Alexandria Yoder
2. Amanda Fontenot
3. Bridget Brooks
4. Grace Harvison
5. Trinity Lahti
6. Samone Dodson

Class D
1. Mica Joiner
2. Samantha Wray

Ms. Tupulo
1. Jennifer Smith

Novice Class A
1. Megan Ferris
2. Anna Walendzik
3. Jennifer Smith

Novice Class B
1. Alexandria Yoder
2. Amanda Fontenot
3. Trinity Lahti
4. Rachel Deer
5. Samone Dodson
6. Samantha Wray

True Novice
1. Anna Walendzik
2. Samantha Wray

Masters Over 35
1. Amanda Fontenot
2. Trinity Lahti
3. Samantha Wray
4. Mica Joiner
5. Jennifer Smith

Masters Over 40
1. Amanda Fontenot
2. Trinity Lahti
3. Rachel Deer
4. Samantha Wray

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Corey Becker
Class A
1. Nicholas Johnson
2. Elisha Mondy

Class B
1. Corey Becker
2. Caterious Siggers
3. Victor Swanier

Class C
1. James Williams
2. Marcus Thomas
3. Stormey Duncan
4. Nathan Gaillard
5. Zack Barnard
6. Michael Holley

Class D
1. Ryan Thompson
2. Quan Osborne
3. Michael Martin
4. Dylan Booker
5. Delbrico Slaughter
6. Kevin Roberts
7. Elinzo Jones

Mr. Tupulo
1. Nathan Gaillard
2. Stephen Henson
3. Larry Hood

Novice Class A
1. Elisha Mondy
2. Kagen McKinney

Novice Class B
1. Caterious Siggers
2. Dylan Booker
3. Michael Holley
4. Stephen Henson

Novice Class C
1. Ryan Thompson
2. Delbrico Slaughter
3. Kevin Roberts

True Novice Class A
1. Kagen McKinney

True Novice Class B
1. Quan Osborne
2. Mark Dronet Jr.
3. Elinzo Jones
4. Michael Holley
5. Stephen Henson

Masters Over 35 Class A
1. Victor Swanier

Masters Over 35 Class B
1. Marcus Thomas
2. Mark Dronet Jr.
3. Delbrico Slaughter
4. Kevin Roberts
5. Zack Barnard

Masters Over 45
1. Michael Martin
2. Mark Dronet Sr.
3. Larry Hood

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Corey Becker
Class A
1. Bradley Braylock
2. Nicholas Johnson
3. Jeff Mollette
4. Mitch Holmes
5. Hunter Beverly
6. Leslie Cliburn

Class B
1. Corey Becker
2. David Reamey
3. Harland Jones
4. Nathan Gaillard
5. George Mandujano

Class C
1. Taylor Land
2. Tony Hester
3. Tye Washington

Collegiate
1. Hunter Little

Mr. Tupulo
1. Nathan Gaillard
2. Tye Washington

Novice Class A
1. Mitch Holmes
2. Harland Jones
3. Leslie Cliburn
4. Nathan Gaillard

Novice Class B
1. John Hannaford
2. Taylor Land

True Novice
1. Tye Washington
2. George Mandujano
3. Hunter Little

Masters Over 35
1. Mitch Holmes

Masters Over 40
1. Tony Hester

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Brandi Beaudette
2. Amanda Strickland
3. Layla Hannah

Masters Over 35
1. Layla Hannah

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Brandi Beaudette
Class A
1. Joan Skipper
2. Ivonne Cornejo
3. Amanda Williams

Class B
1. Brandi Beaudette
2. Amanda Strickland
3. Layla Hannah

Masters Over 35
1. Joan Skipper
2. Layla Hannah
3. Amanda Williams

WELLNESS

Overall Winner
Camesha Williams
Class A
1. Camesha Williams
2. Geraldine Hebert
3. Nicole Swickle
4. McKylie Davidson
5. Suzanne Edington

Class B
1. Bridget Brooks
2. Grace Harvison

Ms. Tupulo
1. Suzanne Edington

Novice Class A
1. Camesha Williams
2. Kayla McMorise
3. Geraldine Hebert
4. Nicole Swickle
5. Suzanne Edington

Novice Class B
1. Angela Williams Love

True Novice
1. Kayla McMorise
2. Nicole Swickle

Masters Over 35
1. Angela Williams Love
2. Suzanne Edington