2020 NPC Ultimate Grand Prix

NPC
Years: 2020 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Julio Mevil
Heavyweight
1. Alphonso Cromartie
2. Haytham Ayyad
3. Junid Homsi
4. Andrew Novo Novo
5. Adam Bert
6. Natanael Voltaire

Light Heavyweight
1. Julio Mevil
2. Paul Serafini
3. Leonardo Do Carmo
4. Devaris Jones
5. Shawn Pelliccio
6. Duke Machaka
7. Cory Lutz
8. Donavan Newland

Middleweight
1. Korin Sutton
2. Yacoub (Jacob) Alashhab
3. Wuillmer Sarmiento

True Novice
1. Cory Lutz

Masters Over 35
1. Alphonso Cromartie
2. Korin Sutton
3. Yacoub (Jacob) Alashhab

Masters Over 40
1. Leonardo Do Carmo
2. Adam Bert
3. Yacoub (Jacob) Alashhab
4. Wuillmer Sarmiento

Masters Over 50
1. Antonio Gonzalez
2. Yacoub (Jacob) Alashhab

Masters Over 60
1. Raymond Patalano

FIGURE

Overall Winner
Yadutza Osorio
Class A
1. Yadutza Osorio
2. Jenny Lind
3. Carla Ocana

Class B
1. Xiomara Lee
2. Kita Duerto
3. Cortney Taylor
4. Katy Dombrowski
5. Seda Davoyan

Class D
1. Tonya Williams 
2. Elizabeth Stevens

Novice
1. Lexie Monier
2. Tonya Williams 
3. Cortney Taylor
4. Seda Davoyan
5. Elizabeth Stevens

True Novice
1. Lexie Monier
2. Cortney Taylor

Masters Over 35
1. Katy Dombrowski

Masters Over 50
1. Tonya Williams 

BIKINI

Overall Winner
Cyndy Lopez
Class A
1. Jenna Simon
2. Luky Sherman
3. Iris Wiseman
4. Rachel Pflasterer
5. Serena Salis
6. Gigi Agostinelli
7. Jeanette Navarette
8. Kimberly Golembiewski

Class B
1. Vesna Morales
2. Isabel Lowry
3. Sofia Curkovic

Class C
1. Cyndy Lopez
2. Anzhela Savina
3. Laura Slater
4. Georgia Hutcheon
5. Haley Wright
6. Jules Hernandez
7. Michelle Tompkins
8. Jessica Leinbach
9. Samantha Young

Class D
1. Lauren Astley
2. alexa miednik
3. Beatriz Calis

Class E
1. Maggie Macdougall
2. Brooke Caperton
3. Aleandra Conklin
4. Erin Folwer
5. Erica Ramos

Class F
1. Stephanie Reed
2. Shernette Levy
3. Eve Brock
4. Kristina Bonamo
5. Nikki Ragan
6. April Ripley

Novice Class A
1. Rachel Pflasterer
2. Serena Salis
3. Kimberly Golembiewski
4. Anastasia Marshall
5. Jessica Leinbach
6. Mary Fiaschetti

Novice Class B
1. Lauren Astley
2. Georgia Hutcheon
3. alexa miednik
4. Aleandra Conklin
5. Erin Folwer
6. April Ripley
7. Kristina Bonamo
8. Nikki Ragan

True Novice
1. Anzhela Savina
2. Maggie Macdougall
3. Jules Hernandez
4. Beatriz Calis
5. Erin Folwer
6. Kristina Bonamo
7. Erica Ramos
8. Mary Fiaschetti

Masters Over 35
1. Luky Sherman
2. Michelle Tompkins
3. Laura Slater
4. Serena Salis
5. Jules Hernandez
6. Erin Folwer
7. Erica Ramos
8. April Ripley
9. Mary Fiaschetti

Masters Over 40
1. Luky Sherman
2. Iris Wiseman
3. Isabel Lowry
4. Michelle Tompkins
5. Michelle Abramson
6. Jules Hernandez
7. Shernette Levy
8. Kimberly Golembiewski
9. Erin Folwer
10. Eve Brock
11. Nikki Ragan
12. Larisa Mikhaylova

Masters Over 50
1. Michelle Abramson
2. Gigi Agostinelli
3. Jeanette Navarette
4. Kim Peil
5. Larisa Mikhaylova

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Lucas Basilio
Class A
1. Kyle Santos
2. Randy Alfonso
3. Christopher B Moore

Class B
1. Javier Maria
2. Danillo Betancourt
3. Robert Dominquez
4. Gregory Eggleston

Class C
1. Jibrael Hindi
2. Brandon Johnson
3. Duke Machaka
4. Rafael Toribio
5. Ryan Howard
6. Calvin Masters
7. Jonathan Barone

Class D
1. Lucas Basilio
2. Diego Caballero
3. Jorge Lorido
4. Natanael Voltaire
5. Walter Bergakker
6. Kevin Lewis
7. Kyle Burns
8. Jeremy Jones
9. Eudoro Romero
10. Tristan Wheeler
11. Indiana Stone
12. Juan Fabian

Novice
1. Diego Caballero
2. Brandon Johnson
3. Luiz Lins
4. Kyle Burns
5. Eudoro Romero
6. Tristan Wheeler
7. Danillo Betancourt
8. Gregory Eggleston

Teen
1. Indiana Stone

True Novice
1. Sequan Dowe
2. Robert Dominquez
3. Luiz Lins
4. Rustin Savarese
5. Chip Volke
6. Indiana Stone

Masters Over 35
1. Jeremy Jones
2. Christopher B Moore

Masters Over 40
1. Kevin Lewis
2. Antonio Gonzalez
3. Rustin Savarese
4. John Bishop
5. Juan Vicente
6. Yacoub (Jacob) Alashhab
7. Christopher B Moore

Masters Over 45
1. Calvin Masters

Masters Over 50
1. Yacoub (Jacob) Alashhab

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Duke Machaka
Class A
1. Kyle Santos
2. Javier Maria
3. Grant Homa

Class B
1. Duke Machaka
2. Bassem Ashouri
3. Korin Sutton
4. Ernesto Pascual
5. Danillo Betancourt
6. Paul Decouto
7. Jonathan Brand

Class C
1. Chad Williams 
2. Natanael Voltaire
3. Daniel Skazenski
4. Donavan Newland
5. Andrea Finessi
6. Steve Powell
7. Abdullah Alwahib

Novice
1. Jason Russo
2. Natanael Voltaire
3. Javier Maria
4. Daniel Skazenski
5. Grant Homa

True Novice
1. Chad Williams 
2. Bassem Ashouri
3. Jason Russo
4. Ernesto Pascual
5. Steve Powell

Masters Over 35
1. Chad Williams 
2. Korin Sutton
3. Ernesto Pascual
4. Yacoub (Jacob) Alashhab
5. Grant Homa

Masters Over 40
1. Chad Williams 
2. Antonio Gonzalez
3. Jason Russo
4. Yacoub (Jacob) Alashhab

Masters Over 50
1. Yacoub (Jacob) Alashhab
2. Paul Decouto
3. Shawn Lapinski

Masters Over 60
1. Raymond Patalano

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Kita Duerto

Novice
1. Michelle Medeiros

Masters Over 40
1. Michelle Medeiros

WELLNESS

Overall Winner
Claudia Deras
Class A
1. Claudia Deras
2. Elba Viola
3. Catalina Mejia
4. Yaletza Castillo
5. Zelma Santos
6. Marilyn Prcic

Class B
1. Lissandra Rodriguez
2. Katy Dombrowski
3. Vyanca Martinez

Class C
1. Dalila Kindermann

Class D
1. Pierce Drury

Novice
1. Claudia Deras
2. Lissandra Rodriguez
3. Elba Viola
4. Catalina Mejia
5. Yaletza Castillo
6. Zelma Santos

True Novice
1. Claudia Deras
2. Elba Viola
3. Katy Dombrowski

Masters Over 35
1. Yaletza Castillo
2. Katy Dombrowski
3. Zelma Santos

Masters Over 40
1. Marilyn Prcic