2020 NPC Ultimate Muscle Extravaganza

NPC
Years: 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Enrique Cabrera
Super Heavyweight
1. Jerome Dewberry

Heavyweight
1. Enrique Cabrera
2. Ryan Palmberg
3. Thomas Cromer

Light Heavyweight
1. Brian Strickland
2. James Ayuso

Middleweight
1. Henry Machado
2. Jeremy D Fears

Lightweight
1. Chris Crifasi

True Novice
1. Chris Crifasi

Bantamweight
1. Zakry Sommise

Masters Over 40
1. Chris Crifasi

Masters Over 50
1. Brian Strickland
2. Van Adair

Masters Over 60
1. Van Adair

Masters Over 70
1. Philip Badrian

FIGURE

Overall Winner
Carmen Zayas
Class A
1. Maranda E. Kindt
2. Camy Challis
3. Brandi Carter

Class B
1. Tonya Fears

Class C
1. Carmen Zayas
2. Kym Perdew
3. Rebecca Kennedy

Novice
1. Camy Challis
2. Rebecca Kennedy

True Novice
1. Brandi Barnett
2. Kym Perdew
3. Tonya Fears
4. Melody Thornton
Jessi Frehse

Masters Over 35
1. Carmen Zayas
2. Kym Perdew
3. Melody Thornton

Masters Over 45
1. Carmen Zayas
2. Rebecca Kennedy
Jessi Frehse

BIKINI

Overall Winner
Jessica Dexter
Class B
1. Maranda E. Kindt
2. Stacey Jones
3. Adly Violo
4. Jessi Frehse

Class C
1. Jessica Dexter
2. Megan VanEtten
3. Tonya Fears

Class D
1. Capri Ritch

Novice
1. Jessica Dexter

True Novice Class A
1. Stacey Jones
2. Adly Violo
3. Jessi Frehse

True Novice Class B
1. Ruthy Mills
2. Tonya Fears
3. Eva Ballard

Masters Over 35
1. Mily Marquez
2. Stacey Jones

Masters Over 45
1. Mily Marquez
2. Capri Rosado-Amira
3. Ruthy Mills
4. Jessi Frehse
5. Eva Ballard

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Marcus Harris
Class A
1. Dale Kelley

Class B
1. Marcus Harris
2. Carlos Tamayo Martinez
3. Rafael Toribio
4. Joseph Koff
5. Ethan Keen
6. Nathan Teale

Class C
1. Kenneth Lyles
2. Angel Marichal
3. Jeff Chery
4. Adam Ankenbrandt
5. Ryan Unger

Novice
1. Dale Kelley
2. Austin Eguia
3. Richard Walker

True Novice
1. Dale Kelley
2. Ethan Keen
3. Stuart Switzer
4. Michael Arnold

Masters Over 35
1. Marcus Harris
2. Joseph Koff
3. Ryan Unger
4. Nathan Teale

Masters Over 45
1. Stuart Switzer
2. Richard Walker
Chris Crifasi

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Kenneth Lyles
Class A
1. Henry Machado
2. Jeremy D Fears
3. Zakry Sommise

Class B
1. John Browning
2. Jesus Cifuentes

Class C
1. Kenneth Lyles
2. Alexander Morrow
3. Travis Fultz
4. David Apperton

Novice
1. John Browning
2. Jesus Cifuentes
3. Austin Eguia

True Novice
1. Travis Fultz
2. Hector Wells
3. Michael Arnold

Masters Over 35
1. Travis Fultz
2. Ryan Unger

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Sheri Cameron

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Rebecca Kennedy

Novice
1. Rebecca Kennedy

True Novice
1. Brandi Barnett

WELLNESS

Overall Winner
Brandi Barnett
Class A
1. Brandi Barnett

Class B
1. Cyda Spence
2. Camy Challis
3. Brandi Carter

Class C
1. Carrie Pratt

Class D
1. Revelina Berto
2. Capri Ritch
3. Hanna Agard

Novice
1. Cyda Spence
2. Camy Challis
3. Revelina Berto
4. Brandi Carter

True Novice
1. Brandi Barnett
2. Cyda Spence
3. Hanna Agard
4. Melody Thornton
5. Carrie Pratt

Masters Over 35
1. Cyda Spence
2. Capri Rosado-Amira
3. Melody Thornton