2020 NPC Upper Midwest Championships

NPC
Years: 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Travis Bartlett
Super Heavyweight
1. Cody Mauch

Heavyweight
1. Travis Bartlett

Light Heavyweight
1. Dax Hubbard

FIGURE

Overall Winner
Adrienne Matthews
Class A
1. Adrienne Matthews
2. Marlena Shoemaker
3. Mir Iniza
4. Tara Wiskow

Class B
1. Bobbie Jo Hanson
2. Aislynn Batterberry
3. Amy Tuchscherer
4. Elizabeth Galvan

Novice
1. Marlena Shoemaker
2. Mir Iniza
3. Amy Tuchscherer
4. Tara Wiskow
5. Elizabeth Galvan

Masters Over 35
1. Adrienne Matthews
2. Bobbie Jo Hanson
3. Elizabeth Galvan

Masters Over 40
1. Adrienne Matthews
2. Tara Wiskow
3. Elizabeth Galvan

BIKINI

Overall Winner
Jessica Strausbaugh
Class A
1. Jessica Strausbaugh
2. Megan Schillinger
3. Kelly Linder
4. Amanda Berreau
5. Elizabeth Cohen
6. McKenzy Diehl

Class B
1. Jaclyn Horob
2. Alison Fletcher
3. Nicole Weidholz
4. Taylor Mikkelson
5. Ashley Seitz

Class C
1. Daphne Castro
2. Kayla Gerads
3. Breana Buettner

Novice Class A
1. Megan Schillinger
2. Elizabeth Cohen
3. Shane Headworth
4. McKenzy Diehl

Novice Class B
1. Daphne Castro
2. Jaclyn Horob
3. Taylor Mikkelson
4. Breana Buettner

True Novice
1. Taylor Mikkelson
2. Ashley Seitz
3. Elizabeth Cohen
4. Jennifer Garlough
5. Shane Headworth
6. Breana Buettner

Masters Over 35
1. Jessica Strausbaugh
2. Taylor Mikkelson
3. Kayla Gerads

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Lamar Tate
Class A
1. Sabiri Pitia

Class B
1. John Hanson
2. Yarkerseh Korlor

Class C
1. Lamar Tate
2. Oliver Klatt
3. Lucas Barge
4. Nicholas Pugliese
5. Zac Miller
6. Tim Cohen
7. Zacheriah Bock

Novice Class A
1. Nicholas Pugliese
2. Tim Cohen
3. Ross Bergs

True Novice
1. Jeff England
2. Lucas Barge
3. Zac Miller
4. Zacheriah Bock
5. Ross Bergs

Masters Over 35
1. Jeff England
2. John Hanson

Masters Over 40
1. Ross Bergs

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Wade Jeffrey
Class A
1. Wade Jeffrey
2. Joseph Strassman
3. John Hanson

Class B
1. Travis Bartlett
2. Daniel Saunders
3. Nathan Brown
4. Thomas Crowe
5. Damon Sims
6. Josh Hogan

Novice
1. Fabian MullerDahlberg
2. Josh Hogan

True Novice
1. Joseph Strassman
2. Josh Hogan

Masters Over 35
1. Damon Sims
2. John Hanson

WOMEN'S BODYBUILDING

Heavyweight
1. Karen Bratvold

Masters Over 50
1. Karen Bratvold

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Karen Bratvold

Class B
1. Kristen Gerwien

Masters Over 40
1. Karen Bratvold

Masters Over 50
1. Karen Bratvold

WELLNESS

Overall Winner
Jayden Legg
Class A
1. Lindsey Bauer
2. Sheila Bell

Class B
1. Jayden Legg

Novice
1. Jayden Legg
2. Sheila Bell

True Novice
1. Jayden Legg
2. Lindsey Bauer

Masters Over 35
1. Lindsey Bauer