2020 NPC Upstate Classic

NPC
Years: 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Darius Milton
Heavyweight
1. Darius Milton
2. Darian Bailey
3. Matthew Huggins
4. Brant Reese
5. Cory Matheson
6. Michael Coughenour
7. Adam Reynolds

Light Heavyweight
1. Jeremy Mize
2. Wevilsom Da Silveira
3. Dave Morrow
4. Nathan Bailey

Middleweight
1. Austin Hodges

Lightweight
1. Robert Axselle
2. Jake Squilla

Novice Heavyweight
1. Darian Bailey
2. Wevilsom Da Silveira
3. Michael Coughenour
4. Adam Reynolds

Novice Lightweight
1. Jake Squilla

True Novice
1. Darian Bailey
2. Wevilsom Da Silveira
3. Mike Batton
4. Michael Coughenour
5. Jake Squilla

Bantamweight
1. Jacob Hodgson

Masters Over 40
1. Dave Morrow
2. Mike Batton

FIGURE

Overall Winner
Kimberly Kapral
Class C
1. Tracey Klein
2. Kellie Matheson

Class D
1. Kimberly Kapral

Novice
1. Kellie Matheson
2. Andrea Cannistraci

True Novice
1. Maggie Shay

Masters Over 35
1. Kimberly Kapral

Masters Over 45
1. Tracey Klein
2. Andrea Cannistraci

BIKINI

Overall Winner
Madina Alam
Class A
1. Amanda Baldwin
2. Julia Childers

Class B
1. Madina Alam
2. Kara Lutinski
3. Kelci Seavey

Class C
1. Doria Schmidt
2. Sara Grieser
3. Jamie King

Class D
1. Amber Griffin

Novice
1. Kara Lutinski
2. Kelci Seavey
3. Amber Griffin

True Novice Class A
1. Kelci Seavey

True Novice Class B
1. Doria Schmidt

Masters Over 35
1. Amanda Baldwin
2. Jamie King

Masters Over 45
1. Audrey Boucher
2. Lisa Butchart
3. Julia Childers
4. Ann Blackwell

Masters Over 50
1. Ann Blackwell

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Martin Todd
Class A
1. Eli Figueroa
2. steve jamerson
3. John Hidalgo

Class B
1. Adryan Joyner
2. Joseph Perez
3. Michael Rollins
4. Elliott Crawford

Class C
1. Corey McFadden

Class D
1. Martin Todd
2. Tyler Rainford
3. Jonathan Campbell
4. David Pickles
5. T'abren Wallace
6. Torey Davis-James

Novice
1. Jonathan Campbell

True Novice Class A
1. steve jamerson
2. John Hidalgo

True Novice Class B
1. Adryan Joyner
2. Eden Basinger
3. Tyler Rainford
4. Jonathan Campbell
5. Craver King
6. T'abren Wallace

Masters Over 35
1. Jonathan Campbell
2. Elliott Crawford

Masters Over 40
1. Corey McFadden
2. Jonathan Campbell
3. steve jamerson
4. Harry Williams

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Austin Hodges
Class A
1. Austin Hodges

Class B
1. Joseph Perez
2. Michael Llabres
3. joseph white
4. Mike Batton
5. Ed Jarman

Class C
1. Kevin Smith
2. Matthew Higgins
3. Wevilsom Da Silveira
4. James Shelton
5. CJ Sain

Novice
1. Ed Jarman

True Novice
1. Wevilsom Da Silveira
2. Mike Batton
3. William Weaver

Masters Over 35
1. Wevilsom Da Silveira
2. William Weaver

Masters Over 40
1. Kevin Smith
2. Mike Batton
3. Ed Jarman

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Maggie Shay

True Novice
1. Maggie Shay

WELLNESS

Overall Winner
Molly Hewitt
Class A
1. Robyn Herrick
2. Nikki Cole Rios

Class B
1. Molly Hewitt
2. Elizabeth Snotherly

True Novice
1. Molly Hewitt
2. Elizabeth Snotherly
3. Robyn Herrick