2020 NPC Viking Championships

NPC
Years: 2020 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Briton Limburg
Heavyweight
1. Shayne Palmer

Light Heavyweight
1. Briton Limburg
2. Jason Foster
3. Kacey Shaw
4. Omar Abdulwahid

Novice
1. Kacey Shaw
2. Omar Abdulwahid

Masters Over 35
1. Jason Foster

FIGURE

Overall Winner
Raven Lavania
Class A
1. Raven Lavania
2. Aline Jimenez
3. Aimee Pourroy
4. Madysen Hatch

Class B
1. Holly Doulgerakis
2. Sadie Kolb
3. Lara Cobia
4. Carlie Young
5. Karli Ball

Novice
1. Sadie Kolb
2. Lara Cobia

True Novice
1. Lara Cobia
2. Aline Jimenez
3. Robin Walden

Masters Over 35
1. Holly Doulgerakis
2. Lara Cobia
3. Aline Jimenez
4. Carlie Young
5. Aimee Pourroy
6. Robin Walden

Masters Over 45
1. Aimee Pourroy
2. Robin Walden
3. Aja James

BIKINI

Overall Winner
Daniela Benitez
Class A
1. Paige Hoy
2. Paige Phillips
3. Janae Williams
4. Krystal Tuft
5. Aja James

Class B
1. Alexa DeMita
2. Melissa McCaslin
3. Corinne Galland
4. Kortney Tracy
5. Kaila Poulsen

Class C
1. Lisa Boucher
2. Sophia Tannatta
3. Monica Kostoff
4. Tiffany Chesnos
5. Kelly Mullins

Class D
1. Daniela Benitez
2. Kaitlyn Mumford
3. Amanda Thomas
4. Nadia Holindrake
5. Aly Allred

Class E
1. Eliza Roylance
2. Candace Casey
3. Wendi Lee
4. Courtney Haskell
5. Liesl Limburg

Class F
1. Kenya Borunda
2. Judy Goscinska
3. Jessie Jones
4. Melanie Hodge
5. McKenna Bowen

Novice Class A
1. Paige Hoy
2. Kaitlyn Mumford
3. Corinne Galland
4. Kortney Tracy
5. Kelly Mullins
6. Kaila Poulsen

Novice Class B
1. Eliza Roylance
2. Candace Casey
3. Courtney Haskell
4. Judy Goscinska
5. Melanie Hodge
6. Liesl Limburg

True Novice Class A
1. Paige Phillips
2. Corinne Galland
3. Kortney Tracy
4. Kaila Poulsen

True Novice Class B
1. Candace Casey
2. Courtney Haskell
3. Liesl Limburg
4. Aly Allred

Masters Over 35
1. Eliza Roylance
2. Lisa Boucher
3. Tiffany Chesnos
4. Amanda Thomas
5. Janae Williams
6. Alysha Smith
7. Monica Kostoff
8. Nadia Holindrake

Masters Over 40
1. Eliza Roylance
2. Wendi Lee
3. Tiffany Chesnos
4. Janae Williams
5. Amanda Thomas
6. Melanie Hodge
7. Monica Kostoff
8. Alysha Smith
9. Aly Allred

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jeremy Marcotte
Class A
1. Jeremy Marcotte
2. Mohammad Ahsan
3. Corey Collins
4. Michael Bishop
5. Yohanson Yassin
6. Luis Pena
7. Thai Trung

Class B
1. Nick Ehlers
2. Tadjim Marcel
3. Spencer Hales
4. Eduardo Rivera
5. Kalob Gunn

Class C
1. Angel MartinezMorales
2. Jean Hernandez
3. Nic Cameron
4. Endi Zalic
5. Dejon Wallace
6. Taylor Keller

Novice Class A
1. Corey Collins
2. Luis Pena
3. Spencer Hales

Novice Class B
1. Angel MartinezMorales
2. Dejon Wallace
3. Taylor Keller
4. Kalob Gunn

True Novice Class A
1. Mohammad Ahsan
2. Tadjim Marcel
3. Eduardo Rivera
4. Danjelo Earl

True Novice Class B
1. Dejon Wallace
2. Carson Malan
3. Taylor Keller
4. Kalob Gunn

Masters Over 35
1. Nic Cameron
2. Jean Hernandez
3. Michael Bishop
4. Eduardo Rivera

Masters Over 45
1. Michael Bishop
2. Thai Trung

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jeremy Marcotte
Class A
1. Jeremy Marcotte
2. Michael Bishop
3. Nery Rodriguez
4. Justin Shiner

Class B
1. Briton Limburg
2. Jacob Larsen
3. Nick Hafen
4. Derek Child
5. Shayne Palmer

Novice
1. Nery Rodriguez
2. Derek Child
3. Justin Shiner

True Novice
1. Jacob Larsen
2. Derek Child

Masters Over 35
1. Michael Bishop
2. Justin Shiner

Masters Over 45
1. Michael Bishop
2. Shayne Palmer

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Raven Lavania

WELLNESS



1. Kelly Mullins
2. Shantell Thornock
3. Amy Williams
4. Kaitlyn Mumford
5. Carlie Young
6. Marci Nielsen

Novice
1. Kelly Mullins
2. Amy Williams
3. Kaitlyn Mumford
4. Marci Nielsen

True Novice
1. Amy Williams
2. Kaitlyn Mumford
3. Marci Nielsen

Masters Over 35
1. Amy Williams