2020 NPC Whitney Jones Classic

NPC
Years: 2020

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Michael Gracey
Heavyweight
1. Justin Miller
2. Aaron Salvo

Light Heavyweight
1. Joseph Toma
2. Paul Gordon

Middleweight
1. Michael Gracey
2. James Velasquez

Novice
1. Aaron Salvo

Masters Over 35
1. Michael Gracey
2. Aaron Salvo

FIGURE

Overall Winner
Valarie Sanford
Class A
1. Keke Velasquez
2. Sylvia Karjala

Class B
1. Valarie Sanford
2. Emilie Dick
3. Shelley Coffey
4. Christine Shum

Class C
1. Kiarra Stokes
2. Marina Hanna

Novice
1. Marina Hanna
2. Sylvia Karjala
3. Emilie Dick
4. Shelley Coffey
5. Julie Mulroy

Masters Over 35
1. Valarie Sanford
2. Shelley Coffey
3. Christine Shum
4. Julie Mulroy

Masters Over 45
1. Valarie Sanford
2. Shelley Coffey
3. Julie Mulroy
4. Dayna Weary

BIKINI

Overall Winner
Jennifer Sulewski
Class A
1. Amanda Nguyen
2. Alexis Yanda
3. Janee Garcia
4. Felicia Abbott
5. Intira Hume
6. Eileen Shi

Class B
1. Natalie Szpyrka
2. Kirsten Croll
3. Ashleigh Sisneros

Class C
1. Kiley Pearlman-Bantillo
2. Nikolina Nikolic
3. Missy Fenner
4. Khushi Bhatt
5. Stefanie Tummolo

Class D
1. Jessica Quillian
2. Bridgett Flynn
3. Stacy Trabue
4. Nicki Marie
5. Sheena Barber
6. Hannah Wilson
7. Shaylah Terrell
8. Becky Spangler
9. Rebecca Dasse

Class E
1. Jennifer Sulewski
2. Simone Knight
3. Julia Daniel
4. Jenna Hart
5. Erica Graves
6. Ashley Ryan
7. Lindsay Taylor

Class F
1. Stephanie Hing
2. Jenna Ross
3. Hollan Berry
4. DeAnna Evans
5. Suzanne Conine

Class G
1. Markie Williams
2. Shannon Maves
3. Naomi Browne
4. Carolina Tabai
5. Simona Pranaitis
6. Claire Carlin
7. Ashley Terry
8. Tawnnie Pingle
9. Jo Joy

Class H
1. Kathryn Jamison
2. Margi Connor
3. Julie Stack
4. Paige Nutt
5. Bailey Arrata
6. April Hepperle
7. Carly Hart

Novice Class A
1. Felicia Abbott
2. Intira Hume
3. Janee Garcia
4. Eileen Shi
5. Emily Castro

Novice Class B
1. Nikolina Nikolic
2. Nicki Marie
3. Kirsten Croll
4. Hannah Wilson
5. Shaylah Terrell

Novice Class C
1. Hollan Berry
2. Ashley Ryan
3. Lindsay Taylor
4. Lori Young
5. Marguerite Walker

Novice Class D
1. Julie Stack
2. Bailey Arrata
3. Sarah Broome
4. Tawnnie Pingle
5. Jo Joy

Teen
1. Emily Castro

True Novice Class A
1. Nikolina Nikolic
2. Areli Miller
3. Janee Garcia
4. Emily Castro
5. Andrea Vaughn

True Novice Class B
1. Claire Carlin
2. Julie Stack
3. Tawnnie Pingle
4. Ashley Terry

Masters Over 35 Class A
1. Janee Garcia
2. Areli Miller
3. Intira Hume
4. Eileen Shi
5. Theresa Mendoza Cura
6. Allison Troxell

Masters Over 35 Class B
1. Nicki Marie
2. Missy Fenner
3. Stacy Trabue
4. Ashleigh Sisneros
5. Becky Spangler
6. Rebecca Dasse
7. Andrea Vaughn

Masters Over 35 Class C
1. Jenna Ross
2. Naomi Browne
3. Deseri Barron
4. Jo Joy
5. Lori Young
6. Suzanne Conine

Masters Over 35 Class D
1. Shannon Showalter
2. Paige Nutt
3. April Hepperle
4. Ashley Terry

Masters Over 45
1. Intira Hume
2. Sarah Broome
3. Allison Troxell
4. Suzanne Conine
5. Marguerite Walker

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Nicolas Durso
Class A
1. Nathan Ramirez

Class B
1. Brandon Harbin
2. Joshua Elliott

Class C
1. Nicolas Durso
2. Miguel Aguiar
3. Joseph Toma
4. Alex Blue
5. Tanner Morgan

Novice
1. Brandon Harbin
2. Tanner Morgan
3. James Nessler Vazquez

Masters Over 35
1. Scott Robinson

Masters Over 45
1. Charles Bann
2. Scott Robinson
3. Jim Peeples
4. James Nessler Vazquez

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE



1. Joseph Toma
2. Ryan Deiter
3. Alex Blue
4. Sonny Shuttleworth
5. James Velasquez

Novice
1. Joseph Toma
2. Alex Blue

True Novice
1. Frank Navarro

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Keke Velasquez
2. Metissa Smith

WELLNESS

Overall Winner
Andrea L Haley
Class A
1. Andrea L Haley
2. Courtney Vittoria
3. Erica Sylvia
4. Stacy Garrity
5. Stephanie Serieux
6. Hanna Joy Degolacion

Class B
1. Talia Fleming
2. Tosh Osborne
3. Lee ann Thompson
4. Jennifer Scott

Novice
1. Courtney Vittoria
2. Talia Fleming
3. Erica Sylvia
4. Stacy Garrity
5. Hanna Joy Degolacion

Masters Over 35
1. Talia Fleming
2. Stephanie Serieux
3. Lee ann Thompson