2020 NPC Worldwide iCandy Classic Pretoria

NPC
Years: 2020

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Andrew Raath
Super Heavyweight
1. Arnold Vosloo

Heavyweight
1. Christopher Krynauw

Light Heavyweight
1. Andrew Raath
2. Stefan Marais
3. James Shongwe
4. Ignus Boschoff
5. Morne vandenBerg
6. Hendri Slabbert

Middleweight
1. Addington Mondo

Junior
1. Stefan Marais
2. Cade Moreira
3. Graham Prinsloo

Novice
1. Mpilo Tyobeka

Teen
1. Graham Prinsloo

True Novice
1. Marius Liebenberg

Masters Over 40
1. Gerrie Steenkamp

Masters Over 50
1. Craig Cooke-Tonnesen

FIGURE

Overall Winner
Yolandé Parsons
Class B
1. Beaulah Palha
2. Jenelle Botha

Class C
1. Yolandé Parsons

BIKINI

Overall Winner
Bianca Gomez
Class A
1. Bianca Gomez
2. Sasha Taylor
3. Violet du Plessis

Class B
1. Welma Bam
2. Welmi Janse vanRensburg
3. Amanda Kasselman
4. Chelsea Bester

Class C
1. Sammi Jo
2. Kathleen Murphy
3. Chantelle du Plessis
4. Jenelle Botha

Class D
1. Farrah Rymer
2. CJ Faasen
3. Karen Hattingh
4. Natasha Janse vanVuuren

Junior
1. Tayla-Jane Hansen
2. Zanri Pieterse
3. Cayce Steenkamp
4. Leandri Mong
5. Lara Vosloo
6. Jenelle Botha

Novice
1. Farrah Rymer
2. Yvankha de Korte
3. Zanri Pieterse
4. Kelly Griffiths
5. Merthelize Kruger
6. Natasha Janse vanVuuren

Teen
1. Cayce Steenkamp

True Novice
1. Hayley Harris
2. Tayla-Jane Hansen
3. Leandri Mong
4. Suenet Atkins

Masters Over 35
1. Amanda Kasselman
2. Wilma Ryan
3. Chantelle du Plessis

Masters Over 40
1. Natasha Janse vanVuuren

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Stephan Botha
Class A
1. Shayden Ruiters

Class B
1. Stephan Botha
2. Connor Botha
3. Sam Ayinde
4. Matthew Ludditt
5. Sufyaan Carim

Class C
1. Sajidh Khan
2. Limpho Tlali

Class D
1. Romeo Moffat
2. Juan Valkenborgh
3. Bilolo Ntumba
4. Jesse Pretorius
5. Athenkosi Mtya
6. Jans Du Plessis
7. Wilken De Klerk

Junior
1. Sajidh Khan
2. Reece Geldard
3. Alexander Gordon
4. Tristan Hughes
5. Shivkar Pillay

Teen
1. Matthew Ludditt
2. Tian Muller
3. PJ Bezuidenhout
4. Tristan vanderLinde

True Novice
1. Matthew Ludditt
2. PJ Bezuidenhout
3. Kuylan Moodley
4. Wynand Venter

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Alain Olivier
Class A
1. Addington Mondo
2. Mduduzi Radebe
3. Lyall Francis

Class B
1. Stefan Marais
2. Devo Sissing
3. Morne vd Berg
4. Wesley Nicholas
5. Tihan Coetzee

Class C
1. Alain Olivier
2. Dominique Kamanda
3. Francois van Deventer

Class D
1. Willem Smit
2. Adrian Brown
3. Dylan Andrews
4. Daniel Gooch

Junior
1. Stefan Marais
2. Anton Barnard
3. Dylan Andrews

Novice
1. Morne Hugo
2. Francois van Deventer
3. Dominique Kamanda
4. Daniel Gooch
5. Jacobus Nagel

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Charmaine Howell

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Juadine Buitendag

WELLNESS

Overall Winner
Anthea Pon
Class A
1. Anthea Pon
2. Claire Brown
3. Wilma Ryan
4. Romaine Macrow
5. Bernadette Ras
6. Chelsea Bester
7. Bianca Gomes

Class B
1. Monique Coetzee

True Novice
1. Michelle Klopper
2. Chenel Pretorius
3. Dee Hindmarch

Masters Over 35
1. Anthea Pon
2. Romaine Macrow
3. Bernadette Ras

Masters Over 40
1. Dee Hindmarch