2021 NPC Atlantic Coast Championships

NPC
Years: 2021 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Duke Machaka
Super Heavyweight
1. Chad Todaro

Heavyweight
1. Duke Machaka
2. Edgar Jose Gomez
3. Oscar Juarez

Light Heavyweight
1. Justin Jacoby
2. Brandon Fuentes
3. Joseph Rojas
4. Alejandro Mendez
5. William Bruce
6. Brandon Crawford

Middleweight
1. Matias Elgueta
2. Michael Montesino
3. David Calafell

Novice
1. Joseph Rojas
2. Aloysius Simmons

True Novice
1. Joseph Rojas
2. Aloysius Simmons

Masters Over 35
1. Edgar Jose Gomez
2. Brandon Crawford

Masters Over 40
1. Matias Elgueta
2. Alejandro Mendez

Masters Over 50
1. Oscar Juarez
2. Ralph Avallone
3. Mark Catolos

Masters Over 60
1. Mark Catolos

FIGURE

Overall Winner
Brianna Perez
Class A
1. Brianna Perez
2. Seda Davoyan
3. Aphrodite Fernandez
4. Tierra Webley

Class B
1. Ann-Marie Lyew
2. Carla Ocana
3. Jolynn Tobias
4. Julia Buitrago

Class C
1. Allie Combs
2. Zeida Zincke
3. Lisa Rodriguez

Class D
1. Crystal Foster
2. Kayla Parker

Novice
1. Allie Combs
2. Seda Davoyan
3. Ann-Marie Lyew
4. Carla Ocana
5. Lisa Rodriguez

True Novice
1. Allie Combs
2. Kayla Parker

Masters Over 35
1. Tierra Webley

Masters Over 40
1. Aphrodite Fernandez
2. Jolynn Tobias
3. Kathryn Rambin

Masters Over 50
1. Ann-Marie Lyew
2. Jolynn Tobias
3. Zeida Zincke
4. Julia Buitrago

BIKINI

Overall Winner
Alena Perez
Class A
1. Natalia Carrero
2. Kimberly Martin
3. Dawn Pascua

Class B
1. Shayna Luchte
2. Brenda Brenda Aguilar
3. Jessica Mendez
4. Caley Wensyel
5. Pamela Sarmiento

Class C
1. Christianne Phillips
2. Natasha Predelus
3. Brandy Gray

Class D
1. Samantha Young

Class E
1. Jackelin Hernandez
2. Sulma Boudreau
3. Isabel Grillo
4. Lisette Rosario

Class F
1. Alena Perez
2. Gisela Pineda
3. Agnes Kim
4. Jamie Ference
5. Jessica Atallah
6. Yasmine Rawls
7. Nesy Fauz
8. Heidi Familia-Martinez

Class G
1. Wendy Lee Capurso

Class H
1. Suellen Colvin
2. Summer Trenkle
3. Emma Ascher
4. Gracie Swingle
5. Elise Ristau

Novice Class A
1. Natalia Carrero
2. Natasha Predelus
3. Caley Wensyel
4. Brandy Gray
5. Pamela Sarmiento

Novice Class B
1. Sulma Boudreau
2. Suellen Colvin
3. Emma Ascher
4. Chloe Jones
5. Gracie Swingle
6. Jessica Atallah
7. Heidi Familia-Martinez
8. Wendy Lee Capurso
9. Isabel Grillo
10. Lisette Rosario
11. Elise Ristau

Teen
1. Chloe Jones

True Novice Class A
1. Shayna Luchte
2. Natalia Carrero
3. Caley Wensyel
4. Brandy Gray
5. Dawn Pascua

True Novice Class B
1. Agnes Kim
2. Emma Ascher
3. Chloe Jones
4. Nesy Fauz
5. Kathleen Prieto
6. Heidi Familia-Martinez
7. Isabel Grillo

Masters Over 35
1. Agnes Kim
2. Sulma Boudreau
3. Suellen Colvin
4. Brenda Brenda Aguilar
5. Emma Ascher
6. Natasha Predelus
7. Brandy Gray
8. Dawn Pascua
9. Wendy Lee Capurso

Masters Over 40
1. Christianne Phillips
2. Gisela Pineda
3. Emma Ascher
4. Natasha Predelus
5. Jessica Mendez
6. Kathleen Prieto
7. Brandy Gray
8. Heidi Familia-Martinez
9. Dawn Pascua

Masters Over 50
1. Nesy Fauz
2. Kathleen Prieto

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Misel Lozanic
Class A
1. Randy Delossantos
2. Giancarlo Matallana
3. Brendan Fitzpatrick
4. Gabriel Goncalves
5. Reiley Castano
6. Scott Carter

Class B
1. Richard Stevenson
2. Christian D Gonzalez
3. Damian Weigandt
4. Jesse Holguin

Class C
1. Misel Lozanic
2. Aj Avitabile
3. Emanuel Gomez
4. Gabriel Beltran
5. Leonardo Cedeno

Class D
1. Lendl Subtil
2. Bowers Findrix
3. Rafael Muina
4. Anthony Oliver Jr
5. Edgar Ysalguez
6. Joseph Pappacoda

Class E
1. Ernest Davis

Class F
1. Evan Wells
2. Ernst Ambroise
3. Ricardo Gunckel
4. Andres Lugo

Novice Class A
1. Randy Delossantos
2. Richard Stevenson
3. Damian Weigandt
4. Reiley Castano
5. Jesse Holguin
6. Jesus Torres

Novice Class B
1. Lendl Subtil
2. Gabriel Beltran
3. Joseph Pappacoda

True Novice
1. Lendl Subtil
2. Ernest Davis
3. Randy Delossantos
4. Anthony Oliver Jr
5. Gabriel Beltran
6. Joseph Pappacoda

Masters Over 35
1. Lendl Subtil
2. Rafael Muina
3. Richard Stevenson
4. Damian Weigandt
5. Andres Lugo
6. Reiley Castano

Masters Over 40
1. Bowers Findrix
2. Ernest Davis
3. Jaime Rial
4. Gabriel Beltran
5. Scott Carter
6. Edgar Ysalguez

Masters Over 50
1. Jaime Rial
2. Ralph Avallone
3. Juan Rodiguez
4. Scott Carter
5. Edgar Ysalguez
6. Tommy Martinez
7. Ralph Browning

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Fredo Cylentro
Class A
1. Sheldon Martin
2. Michael Montesino
3. Christian Villatoro

Class B
1. Armando Fogaca
2. Quinton Pruitt
3. Eddie Perdigon
4. Garvy Jnofinn
5. Alejandro Mendez
6. Damian Weigandt
7. Daniel Denis
8. Abayomi Munro
9. Ameris Reese

Class C
1. Randie Glover
2. Jonathan Simms
3. Rami Sami

Class D
1. Fredo Cylentro
2. Duvaughn Dick
3. Derek Kreuzer

Novice Class A
1. Quinton Pruitt
2. Garvy Jnofinn
3. Abayomi Munro
4. Christian Villatoro

Novice Class B
1. Duvaughn Dick
2. Randie Glover
3. Daniel Denis
4. Rami Sami

True Novice
1. Mannuel Diaz
2. Mark Lin
3. Scott Petty

Masters Over 35
1. Fredo Cylentro
2. Eddie Perdigon
3. Avery Laster
4. Randie Glover
5. Damian Weigandt

Masters Over 40
1. Avery Laster
2. Alejandro Mendez

Masters Over 50
1. Oscar Juarez
2. Mannuel Diaz
3. Ralph Avallone
4. Mark Catolos

Masters Over 60
1. Mark Catolos

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Selyka Givan
2. Katia Silva

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Melinda Kelley
Class A
1. Melinda Kelley
2. Chrystal Browning
3. Jolynn Tobias

Class B
1. Crystal Foster

Masters Over 40
1. Melinda Kelley
2. Chrystal Browning
3. Jolynn Tobias
4. Katia Silva

WELLNESS

Overall Winner
Nicole Marie Font
Class A
1. Nicole Marie Font
2. Adriana Echeverry
3. Shavon Jack
4. Denisse Brizo

Class B
1. Marghs Sweeney
2. Tieshema Morgan
3. Patricia Medina
4. Susannah Carter

Class C
1. Benji Lazzeretti
2. Katee Robey

Class D
1. Kristina Bonamo

Novice Class A
1. Marghs Sweeney
2. Tieshema Morgan
3. Patricia Medina
4. Shavon Jack
5. Denisse Brizo

Novice Class B
1. Kristina Bonamo
2. Katee Robey

True Novice
1. Marghs Sweeney
2. Patricia Medina
3. Susannah Carter
4. Denisse Brizo
5. Katee Robey

Masters Over 35
1. Adriana Echeverry

Masters Over 40
1. Denisse Brizo