2021 NPC Baltimore Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Yuri Queiroz Dacosta
Super Heavyweight
1. Al Beckett

Heavyweight
1. Yuri Queiroz Dacosta
2. Shane Vorous

Light Heavyweight
1. Colin Kirby

Middleweight
1. Raymond Thom Jr

Welterweight
1. Justin Ellis

Novice Heavyweight
1. Shane Vorous

Novice Middleweight
1. Kayson Purcell

True Novice
1. Justin Ellis

Masters Over 35
1. Shane Vorous
2. Al Beckett
3. Kayson Purcell

FIGURE

Overall Winner
Chelsea Federer
Class A
1. Chelsea Federer
2. Karen Cody
3. Eden Glenn

Class B
1. Jennifer Macko

Class C
1. Ashley Hott

Novice
1. Ashley Hott
2. Eden Glenn

True Novice
1. Ashley Hott
2. Jennifer Macko
3. Karen Cody

Masters Over 40
1. Karen Cody
2. Eden Glenn

BIKINI

Overall Winner
Rafaelle Schwartzbart
Armed Forces
1. Faith Steele
2. Alyssa Parrish

Class A
1. Elise Harris
2. Kara Burns
3. Taiara Dalabrida
4. Alyssa Parrish

Class B
1. Briana Shields
2. Sarah Webb
3. Laura Fingerle

Class C
1. Rafaelle Schwartzbart
2. Emilee Crawford
3. Christine Pulcinella-Williams
4. Lauren Vesely
5. Corey Lissik
6. Rachel Elliott

Class D
1. Jennifer Lynch
2. Kyra Thompson
3. Faith Steele
4. Jenny Lam

Novice Class A
1. Briana Shields
2. Elise Harris
3. Kara Burns
4. Laura Fingerle
5. Taiara Dalabrida
6. Alyssa Parrish

Novice Class B
1. Emilee Crawford
2. Faith Steele
3. Corey Lissik
4. Lauren Vesely
5. Jenny Lam

True Novice
1. Briana Shields
2. Emilee Crawford
3. Kara Burns
4. Christine Pulcinella-Williams
5. Rachel Elliott
6. Taiara Dalabrida
7. Corey Lissik
8. Alyssa Parrish
9. Katherine Merryman
10. Heather Loy

Masters Over 35
1. Jennifer Lynch
2. Maria Jose Kruse
3. Elise Harris
4. Laura Fingerle
5. Katherine Merryman

Masters Over 40
1. Maria Jose Kruse
2. Christine Pulcinella-Williams
3. Heather Loy

Masters Over 50
1. Christine Pulcinella-Williams

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Roy Best
Armed Forces
1. Kekoa Taijeron

Class A
1. Aaron Watford
2. Jerrod Travlee

Class B
1. Roy Best
2. Hadj Diebate
3. Kekoa Taijeron
4. Andre Cristobal
5. Christian Shackelford
6. David Flynn
7. Anthony Boone
8. Thomas Onley
9. Jozell Balibay
10. Charles Kantonides

Class C
1. Patrick Martin
2. Ashton Martin
3. Duane Johnson
4. Larry Sabourin

Class D
1. Terrell Peterson
2. Nicholas Colvin

Novice Class A
1. Aaron Watford
2. Kekoa Taijeron
3. Jozell Balibay
4. Marc Malakoff
5. Charles Kantonides
6. Ryan Proctor

Novice Class B
1. Hadj Diebate
2. Duane Johnson
3. Demetrius Daniel
4. Michael Cox
5. Edward Kim

True Novice
1. Kekoa Taijeron
2. Duane Johnson
3. David Flynn
4. Terrell Peterson
5. Ashton Martin
6. Jerrod Travlee
7. Demetrius Daniel
8. Edward Kim
9. Michael Cox
10. Ryan Proctor
11. Marc Malakoff
12. Wane Mendoza

Masters Over 35
1. Roy Best
2. Aaron Watford
3. Patrick Martin
4. David Flynn
5. Charles Kantonides

Masters Over 40
1. Aaron Watford
2. Terrell Peterson
3. Cary Garcia

Masters Over 50
1. Aaron Watford
2. Cary Garcia
3. Marc Malakoff

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Wes Peters
Class A
1. Nick Sborlini

Class B
1. Wes Peters

Class C
1. Donnell Glover
2. Al Beckett

Novice
1. Nick Sborlini

True Novice
1. Nick Sborlini

Masters Over 35
1. Al Beckett

Masters Over 40
1. Wes Peters

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Lisa Williams

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Erin Cloud
Class A
1. Lisa Williams

Class B
1. Erin Cloud
2. Joenika Laney

Masters Over 40
1. Erin Cloud
2. Lisa Williams

Masters Over 50
1. Lisa Williams

WELLNESS

Overall Winner
Chelsea Federer
Class A
1. Chelsea Federer

Class B
1. Melinda Wright
2. Michelle Bowers

Masters Over 35
1. Melinda Wright
2. Michelle Bowers