2021 NPC Baltimore Gladiator Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Giovanni Iurato
Men's Overall Comparisons
Super Heavyweight
1. Gideon Funk

Heavyweight
1. Giovanni Iurato
2. Steven Cook
3. Andrew Brady
4. Eric Pauli

Light Heavyweight
1. Dallas Williams
2. Joshua Thomas
3. David Anlian

Middleweight
1. Xavier Wells
2. Anthony Woodfolk

Lightweight
1. Joseph Bastardi

Novice Heavyweight
1. David Anlian

Novice Lightweight
1. Michael De Vito

True Novice
1. Daryan Blowe
2. David Anlian

Masters Over 35
1. Joseph Bastardi

Masters Over 40
1. Dallas Williams
2. Gideon Funk
3. Joseph Bastardi

Masters Over 50
1. Anthony Woodfolk
2. Joseph Bastardi

Masters Over 60
1. Joseph Bastardi

Masters Over 70
1. Frank Seese

FIGURE

Overall Winner
Amber Blackwell
Figure Overall Comparisons

Armed Forces
1. Amy Bowman

Class A
1. Kathi Mcfann

Class B
1. Alissa Lay
2. Jessica Cropper
3. Amy Bowman
4. Lila Bonnell

Class C
1. Ingrid Rosales
2. Julia Jenkins

Class D
1. Amber Blackwell
2. Cheila Esquilin
3. Stephanie Hare

Novice
1. Amber Blackwell
2. Amy Bowman
3. Stephanie Hare
4. Lila Bonnell

True Novice
1. Amber Blackwell
2. Alissa Lay
3. Lila Bonnell

Masters Over 35
1. Amy Bowman

Masters Over 40
1. Kathi Mcfann
2. Julie Zapf

Masters Over 50
1. Kathi Mcfann
2. Stephanie Hare
3. Lila Bonnell

BIKINI

Overall Winner
Christina Friscia


Bikini Overall Comparisons

Class A
1. Kristy Hernandez
2. Aimee Mejia-Oates
3. Skylar Jahangiri

Class B
1. Ashley Omar
2. Lina Gomez
3. Steffany Jerman
4. Carol Ranish

Class C
1. Marie Mulloy
2. Angela Turner
3. Anzhela Savina
4. Alexandra Antonio
5. Emily Mcshane
6. Heather Gillett

Class D
1. Christina Friscia
2. Jeanne Wang
3. Tiffany Wooten

Class E
1. Ashley Dabney
2. Hannah Scott
3. Neggy Shelton
4. Laura Hewa
5. Kierrah Flipping

Class F
1. Amber Suders
2. Catherine Yoon
3. Arlene Saenz
4. Christina Gedney
5. Kelly Nolan

Collegiate
1. Arlene Saenz

Novice Class A
1. Aimee Mejia-Oates
2. Steffany Jerman

Novice Class B
1. Ashley Dabney
2. Hannah Scott
3. Arlene Saenz
4. Neggy Shelton
5. Laura Hewa
6. Kierrah Flipping
7. Rachel Myers
8. Kelly Nolan

True Novice
1. Marie Mulloy
2. Ashley Dabney
3. Hannah Scott
4. Aimee Mejia-Oates
5. Arlene Saenz
6. Neggy Shelton
7. Lina Gomez
8. Laura Hewa
9. Kelly Nolan
10. Kierrah Flipping
11. Tiffany Wooten
12. Rachel Myers
13. Steffany Jerman
14. Carol Ranish

Masters Over 35
1. Amber Suders
2. Jeanne Wang
3. Marie Mulloy
4. Dawn Granger
5. Laura Hewa
6. Christina Gedney

Masters Over 40
1. Jeanne Wang
2. Aimee Mejia-Oates
3. Laura Hewa
4. Tiffany Wooten

Masters Over 55
1. Carol Ranish

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Toby Hernandez
Men's Physique Overall Comparisons

Armed Forces
1. Ryan D'Ambrosio
2. Matthew Irons

Class A
1. Timothy Williams
2. Domingo Henriquez
3. Dario Grosvenor
4. Seyar Lawrin

Class B
1. Toby Hernandez
2. Michael Mayers
3. Michael Smith
4. Evan Fan

Class C
1. Antonio Johnson
2. Re'Sean Harris

Class D
1. Jona Meme
2. Zachary May
3. Shawn Waterman
4. Rick Lash
5. Adrian Richrdson
6. Steven Saheb
7. Dakota Ganassi
8. Ryan D'Ambrosio
9. Harold Jones Jr.
10. Gianni Wolf
11. Jason Jutson

Class E
1. Darius Davis
2. Nicholas Colvin
3. Andrew Jackson

Class F
1. Greg Smith II
2. Sterling Jones
3. Schamgar Cenat

First Responder
1. Shawn Waterman

Junior
1. Saifullah Ghazi
2. Tidiane Sissoko

Novice Class A
1. Toby Hernandez
2. Michael Mayers
3. Michael De Vito

Novice Class B
1. Antonio Johnson
2. Sterling Jones
3. Shawn Waterman
4. Adrian Richrdson
5. Steven Saheb
6. Ryan D'Ambrosio
7. Jason Jutson

Teen
1. Evan Spears

True Novice
1. Michael Mayers
2. Steven Saheb
3. Adrian Richrdson
4. Timothy Williams
5. Hunter Yates
6. Brandon Richardson
7. Domingo Henriquez
8. Gianni Wolf
9. Jason Jutson
10. Matthew Irons

Masters Over 35
1. Rick Lash
2. Brandon Richardson

Masters Over 40
1. Mark Basehart

Masters Over 50
1. Mark Basehart
2. Anthony Woodfolk

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Daniel Palacios
Men's Classic Physique Overall Comparisons
Men's Classic Physique Awards

Armed Forces
1. Keith Buckmon

Class B
1. Daniel Palacios
2. Samuel Mitchell
3. Aristote Mukamba
4. Harold Jones Jr.
5. Cody Cooper
6. Samuel Mousley
7. Justin Ulloa
8. Nicholas Korologos

Class C
1. Austin Bridges
2. Nicholas Willoughby
3. Keith Buckmon
4. Brandon Savoy
5. Benjamin Ashe
6. Otis Bartlett
7. Mike Willoughby
8. Larry Fowlkes Jr

First Responder
1. Samuel Mitchell
2. Otis Bartlett

Novice
1. Keith Buckmon
2. Cody Cooper

True Novice
1. Keith Buckmon
2. Cody Cooper
3. Hans Mulford
4. Samuel Mousley
5. Michael Akinlosotu
6. Larry Fowlkes Jr

Masters Over 35
1. Keith Buckmon
2. Otis Bartlett
3. Mike Willoughby
4. Nicholas Korologos

Masters Over 50
1. Benjamin Ashe
2. Anthony Woodfolk

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Jessica Hyman

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Heidy Robinson
Women's Physique Overall Comparisons

Class A
1. Heidy Robinson

Class B
1. Joenika Laney

True Novice
1. Joenika Laney

WELLNESS

Overall Winner
Fernanda Rodrigues
Wellness Overall Comparisons
Wellness Awards

Armed Forces
1. Maya Erickson
2. Nicole Simms

Class A
1. Angela Turner
2. Melissa Price

Class B
1. Fernanda Rodrigues
2. Maya Erickson
3. Ingrid Rosales
4. Paola Valencia
5. Nicole Simms

Novice
1. Maya Erickson

True Novice
1. Maya Erickson
2. Steffany Jerman
3. Melissa Price
4. Paola Valencia

Masters Over 35
1. Fernanda Rodrigues
2. Nicole Simms