2021 NPC Battle Royale

NPC
Years: 2021

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Carlos Thomas Jr
Armed Forces
1. Dennis Shulman
2. Michael Weber

Super Heavyweight
1. Carlos Thomas Jr
2. Austin Simpson
3. Edward Bergen
4. Jarnell Peet

Heavyweight
1. Kojo Umoja
2. Gabriel Miller

Light Heavyweight
1. Sean Dole
2. Purevnyam Zolton
3. Adrian Cruz-Lemus

Middleweight
1. Zach Keefer
2. Francis Delloso
3. Justin Hunt

Junior
1. Thomas Ferretti

Welterweight
1. Binh Vo
2. Dennis Shulman
3. Thomas Ferretti
4. Zach Velde

Lightweight
1. Michael Weber

Novice Heavyweight
1. Sean Dole
2. Adrian Cruz-Lemus

Novice Lightweight
1. Dennis Shulman

True Novice Heavyweight
1. Sean Dole

True Novice Lightweight
1. Dennis Shulman
2. Justin Hunt

Masters Over 35
1. Kojo Umoja
2. Jarnell Peet
3. Justin Hunt

Masters Over 50
1. Kevin Pleasants

FIGURE

Overall Winner
Victoria Moder
Armed Forces
1. Jayleen Pagan
2. Sherille Butler
3. Florence Casper
4. Alisha Anderson

Class A
1. Jordan Oglesby
2. Jayleen Pagan
3. Adriana Womble
4. Lashaun Coward
5. Tanya Smith
6. Charmaine Spikes

Class B
1. Katherine Kase

Class C
1. Victoria Moder
2. Yasmin Fonseca
3. Sherille Butler
4. Esther Kang
5. Alisha Anderson

First Responder
1. Jordan Oglesby
2. Tanya Smith

Novice Class A
1. Jayleen Pagan
2. Darlene Sykes

Novice Class B
1. Victoria Moder
2. Sherille Butler
3. Alisha Anderson
4. Katherine Kase

True Novice Class A
1. Jordan Oglesby
2. Florence Casper
3. Lashaun Coward
4. Tanya Smith
5. Darlene Sykes

True Novice Class B
1. Esther Kang
2. Katherine Kase

Masters Over 35
1. Yasmin Fonseca
2. Sherille Butler
3. Alisha Anderson
4. Katherine Kase

Masters Over 40
1. Adriana Womble
2. Yasmin Fonseca
3. Katherine Kase
4. Debbie Webb
5. Darlene Sykes

Masters Over 50
1. Michelle Prater-Gates
2. Debbie Webb
3. Tanya Smith
4. Charmaine Spikes

BIKINI

Overall Winner
Katherine Kutz
Armed Forces
1. Erin Wright
2. Kami Wilkins
3. Rebecca Thompson

Class A
1. Kanisha Mcdonald
2. Danielle Merritt
3. Jasmine Lemus

Class B
1. Mao Toriumi
2. Morgan Sawyer
3. Dana Jeong

Class C
1. Gevenny Gamboa
2. Jennifer Latorra
3. Hannah Henderson
4. Rachel Elliott
5. Bonita Hummel
6. Alyssa Farthing
7. Lydia Newman
8. Gabriela Aparicio
9. Taylor Triglla
10. Giselle Perez

Class D
1. Katherine Kutz
2. Faunai Brown
3. Erin Wright
4. Kami Wilkins
5. Izabelle De Moura
6. Mary Carnduff
7. Toni Moles

Collegiate
1. Ashlyn Casey

First Responder
1. Toni Moles

Novice Class A
1. Kanisha Mcdonald
2. Morgan Sawyer
3. Jasmine Lemus

Novice Class B
1. Hannah Henderson
2. Faunai Brown
3. Rachel Elliott
4. Izabelle De Moura
5. Jaime Henderson
6. Lydia Newman
7. Taylor Triglla
8. Gabriela Aparicio
9. Toni Moles

Teen
1. Katherine Kutz

True Novice Class A
1. Jasmine Lemus
2. Kristi Kipp
3. Sophia Mendoza

True Novice Class B
1. Katherine Kutz
2. Faunai Brown
3. Alyssa Farthing
4. Kami Wilkins
5. Ashlyn Casey

Masters Over 35 Class A
1. Mao Toriumi
2. Rebecca Thompson
3. Danielle Merritt
4. Cara Audibert

Masters Over 35 Class B
1. Bonita Hummel
2. Jaime Henderson

Masters Over 40
1. Kristi Kipp
2. Valerie Huang
3. Mary Carnduff

Masters Over 50
1. Angela Parham
3. Crystal Carter

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
William Ranson
Armed Forces
1. William Ranson
2. Christian Shackelford
3. Thomas Wimsatt
4. Andre Mitchell
5. Andre Anderson

Class A
1. William Ranson
2. Chad Sadlier
3. Ian Burch
4. Frankie Serrano
5. Andre Anderson
6. William Miller
7. Luis Albarracin
8. German Contreras

Class B
1. Christyan Villejoint
2. Jon Ballard
3. Alan Cardenas
4. Wendell Wengerd
5. Rodney Irons
6. Brian Stewart
7. Wesley Poulson
8. David Deza
9. Christian Shackelford
10. Delante Fleshman
11. Patrick Hudson
12. William Chin
13. Bassim Hamdan

Class C
1. Andrew Herbst
2. Thomas Wimsatt
3. Andre Mitchell
4. Gary Scruggs
5. Nick Kungli
6. Bijan Washington
7. Waylon Reynolds
8. Alex Wallen
9. Kwame Waters
10. Casey Rose Jones

Collegiate
1. William Chin
2. Alex Wallen

Junior
1. Wendell Wengerd
2. William Chin

Novice Class A
1. Brian Stewart
2. Andre Anderson

Novice Class B
1. Caleb Sistrunk
2. Rodney Irons
3. Thomas Wimsatt
4. Delante Fleshman
5. Nick Kungli
6. Kesmar Clarke
7. Patrick Hudson
8. Bijan Washington
9. Ismael Cueto
10. Chris Lowery

Teen
1. Caleb Sistrunk
2. David Deza

True Novice Class A
1. Brian Stewart
2. David Deza
3. Andre Anderson
4. German Contreras

True Novice Class B
1. Caleb Sistrunk
2. Devin Richards
3. Thomas Wimsatt
4. Gary Scruggs
5. Ismael Cueto
6. Bijan Washington

Masters Over 35
1. William Ranson
2. Timothy Ussery
3. Bassim Hamdan

Masters Over 40
1. Thomas Wimsatt
2. Andrew Herbst
3. Andre Mitchell
4. Frankie Serrano
5. Casey Rose Jones
6. Joe Wise

Masters Over 50
1. Andre Mitchell
2. Andre Anderson
3. Casey Rose Jones
4. Eric Johnson
5. Chris Lowery

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Patrick Amegashie
Armed Forces
1. David Perez
2. Timmy Nguyen

Class A
1. David Perez
2. Binh Vo
3. Benjamin Cardonne

Class B
1. Joshua Moore
2. Purevnyam Zolton
3. Josh Gibbs
4. Seth Krug
5. Dakota Mcginnis
6. George Huff
7. Nick Love
8. Ryan Braswell

Class C
1. Patrick Amegashie
2. Melvin Pace
3. Devin Landers
4. Waylon Reynolds
5. Jermaine Dory

Novice Class A
1. David Perez

Novice Class B
1. Joshua Moore
2. Joseph Moss

True Novice Class A
1. David Perez
2. Thomas Ferretti
3. Seth Krug

True Novice Class B
1. Melvin Pace
2. Waylon Reynolds
3. Dakota Mcginnis
4. Alan Jackson
5. Jermaine Dory
6. Joseph Moss

Masters Over 40
1. Josh Gibbs
2. Ryan Braswell

Masters Over 50
1. Chris Lowery

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Lea Louise Geiger
2. Jordyn James
3. Randi Dean
4. Sarah Miller

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Randi Dean
2. Jenny Siepka
3. Sarah Miller
4. Maria-Christina Byrd

First Responder
1. Randi Dean

Masters Over 35
1. Randi Dean
2. Michelle Prater-Gates
3. Jenny Siepka
4. Marquet Johnson

WELLNESS

Overall Winner
Vanessa Hernandez
Armed Forces
1. Ashley Raynor
2. Melissa Adams

Class A
1. Vanessa Hernandez
2. Mao Toriumi
3. Mikaela Campbell-Magana
4. Ashley Raynor
5. Olivia Sheeks
6. Shawnte Dixon

Class B
1. Tanaychea Grier
2. Serita Lucas

First Responder
1. Olivia Sheeks

Novice Class A
1. Shawnte Dixon
2. Michiah Naylor

Novice Class B
1. Melissa Adams

True Novice
1. Tanaychea Grier
2. Alyssa Farthing
3. Melissa Adams
4. Serita Lucas

Masters Over 35 Class A
1. Mao Toriumi